СЕРМІОН таблетки 30 мг

Пфайзер Інк.

Rp

Форма випуску та дозування

Таблетки, 30 мг

Таблетки, 30 мг

Упаковка

Блістер №15x2

Блістер №15x2

від 383.34 грн

Є ефективні аналоги

Аналоги

bioequivalence-icon

Rp

СЕРМІОН 10 мг

Пфайзер(IT)

Таблетки

Rp

НІЦЕРГОЛІН 10 мг

ПАТ Галичфарм(UA)

Таблетки

від 176.00 грн

Rp

НІЦЕРІУМ 10 мг

Сандоз Фарма(SI)

Таблетки

Класифікація

Класифікація еквівалентності

A

info

Діюча речовина

НІЦЕРГОЛІН

ATX

-

Форма товару

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/5183/01/01

Дата останнього оновлення: 13.01.2021

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 30.12.2075
  • Склад: 1 таблетка містить ніцерголіну 30 мг
  • Торгівельне найменування: СЕРМІОН®
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігати при температурі не вище 25 °C.
  • Фармакотерапевтична група: Засоби, що впливають на серцево-судинну систему. Периферичні вазодилататори. Алкалоїди ріжків. Ніцерголін.

Упаковка

Блістер №15x2

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосуваннялікарського засобу

СЕРМІОН®

(SERMION®)

Склад:

діюча речовина: ніцерголін;

1 таблетка містить ніцерголіну 30 мг;

допоміжні речовини: кальцію гідрофосфату дигідрат, целюлоза мікрокристалічна, магнію стеарат, натрію карбоксиметилцелюлоза, гідроксипропілметилцелюлоза, титану діоксид (Е 171), поліетиленгліколь 6000, заліза оксид жовтий (Е 172), силікон.

Лікарська форма. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Основні фізико-хімічні властивості: круглі двоопуклі таблетки, вкриті непрозорою плівковою оболонкою жовтого кольору.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на серцево-судинну систему. Периферичні вазодилататори. Алкалоїди ріжків. Ніцерголін. Код АТХ С04А Е02.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Ніцерголін є похідним ерголіну з альфа-1-адренергічною блокуючою активністю, у разі його парентерального застосування. Після перорального застосування ніцерголін піддається швидкому і значному метаболізму з утворенням ряду метаболітів, за рахунок яких також спостерігається активність на різних рівнях центральної нервової системи.

При пероральному застосуванні Серміон®проявляє численні нейрофармакологічні ефекти: він не тільки підвищує надходження та споживання глюкози в мозку, підсилює біосинтез білка та нуклеїнових кислот, але також впливає на різні нейротрансмітерні системи.

Серміон® покращує церебральні холінергічні функції у старих тварин. Тривале застосування ніцерголіну у старих щурів перешкоджало пов’язаному з віком зниженню рівня ацетилхоліну (у корі головного мозку та у смугастому тілі), а також призводило до зменшення вивільнення ацетилхоліну (у гіпокампі) в умовахinvivo. Після тривалого перорального застосування препарату Серміон® такожспостерігалося підвищення активності холін-ацетилтрансферази та щільності мускаринових рецепторів. Більш того, у дослідженнях якinvitro, так іinvivoніцерголін істотно знижував активність ацетилхолінестерази. У цих експериментальних дослідженнях нейрохімічні ефекти спостерігалися одночасно зі стійким поліпшенням поведінкових реакцій. Наприклад, у тесті з лабіринтом у зрілих тварин, якимзастосовували Серміон® протягом тривалого часу, спостерігали розвиток реакцій, схожих на реакції у молодих тварин.

Під час застосування препарату Серміон® у тварин також вдалося зменшити прояви недостатності когнітивної функції, яка була індукована кількома агентами (гіпоксією, електро-конвульсивною терапією (EКT), скополаміном). Пероральне застосування препарату Серміон® у низьких дозах збільшує метаболізм дофаміну у зрілих тварин, зокрема у мезолімбічнійділянці, імовірно, шляхом модуляції дофамінергічних рецепторів. Серміон® покращує механізми трансдукції сигналів у клітинах узрілихтварин. Якприодноразовому, такі притривалому пероральномузастосуванні препаратуспостерігалося підвищенняметаболізмубазального та агоністчутливого фосфоінозитиду. Серміон® також підвищує активність і перенесеннядо ділянки мембраникальційзалежних ізоформ протеїнкінази С. Ці ферментиберуть участь у механізмі секреції розчинного амілоїдного попередника протеїну, що призводить до посилення його вивільнення і до зниження продукції патологічного бета-амілоїду, що було продемонстровано на культурі людської нейробластоми.

Завдяки своєму антиоксидантному ефекту та здатності активізувати ферменти детоксикації Серміон®запобігає загибелі нервових клітин, спричинену оксидантним стресом та апоптозом. Серміон®послаблює вікове зменшення експресії мРНК нейрональної синтази оксиду азоту, що також може впливати на поліпшення когнітивної функції.

Дослідження фармакодинаміки в людини були проведені з використанням методик комп’ютерної ЕEГ за участю добровольців молодого та старшого віку, а також пацієнтів літнього віку з когнітивними розладами. Серміон® нормалізував результати ЕЕГ у пацієнтів літнього віку і дорослих пацієнтів молодшого віку в умовах гіпоксії, підвищуючиα- іβ-активності та знижуючиδ- іθ-активності. У пацієнтів з деменцією легкого або помірного ступеня та різного походження (сенільна деменція альцгеймерівського типу та мультиінфарктна деменція) при довготривалому застосуванні препарату Серміон® (протягом 2–6 місяців) спостерігалися позитивні зміни викликаного потенціалу та відповідіна подразнення; ці зміни корелюють з покращенням клінічних симптомів. З оглядуна вищевказане, очевидно, що ніцерголін діє шляхом модуляції з широким спектром клітинних і молекулярних механізмів, що беруть участь у патогенезі деменції. У подвійно сліпих плацебо-контрольованих клінічних дослідженнях брало участь більше 1500 пацієнтів із деменцією (альцгеймерівського типу, судинною та змішаного типу), які отримували ніцерголін у дозі 60 мг на добу або плацебо. Після довгострокового лікування ніцерголіном спостерігалося тривале зменшення проявів когнітивних і поведінкових порушень, пов’язаних із деменцією. Покращення стану пацієнтів з’являлося через 2 місяці лікування і утримувалося протягом одного року лікування.

Препаратпозитивновпливає на рівень уваги, концентрацію та емоційний стан. Препарат сприятливо впливає не тільки на когнітивну діяльність, але також на порушення настрою та поведінки.

Фармакокінетика.

Всмоктування. Після перорального застосування ніцерголін швидко та майже повністю всмоктується. Максимальний показник радіоактивності після прийому здоровими добровольцями низьких доз (4–5 мг)H3-міченого ніцерголіну визначався через 1, 5 години. Однак післяперорального застосування терапевтичних доз (30 мг)C14-міченого ніцерголінуздоровими добровольцямимаксимальний показник радіоактивності у сироватці крові відзначався через 3 годинипісля прийому дози. Після перорального застосування ніцерголіну(15мг) уздорових добровольців площа під кривою радіоактивності сироватки крові становила 81 % і 6 %відзначення, розрахованого длядвох основних метаболітів ніцерголіну–MDL і MMDL відповідно. Пікові концентрації MDL у плазмікровідосягалисяприблизно через 3–5 годин після однократного або багаторазового застосування таблетки 30 мг. Пікова концентраціяMMDL у плазмі крові досягалася приблизно через 0, 5–1годину після однократного застосування таблетки 30 мг.

Абсолютна біодоступність ніцерголіну після перорального застосування становить приблизно 5 % внаслідок ефекту першого проходження. За результатами визначення рівнів головного метаболітуMDL було встановлено, що в здорових добровольців після перорального застосування дози 30–60мг фармакокінетика ніцерголіну є лінійною. Після однократного перорального застосуванняніцерголіну в дозі 30мг значного впливу їжі на фармакокінетикуMDLта MMDL визначено не було.

Розподіл. Розподіл препарату у тканинах швидкий та широкий, що відображається короткою фазою розподілу радіоактивності сироватки крові. Об’єм розподілу ніцерголінув центральному компартменті (приблизно розрахований шляхом ділення дози на концентраціюніцерголіну в плазмі крові в першому періоді для взяття зразка після внутрішньовенного введення номінальної дози 2мг) є порівняно високим (224л), що потенційно відображає розподілніцерголінув клітинах крові та/або тканинах. Ніцерголініз високою спорідненістюзв’язується з білками плазми крові людини, при цьому спорідненість зa-кислим глікопротеїному чотири рази вища, ніжз альбуміном сироватки крові. Відсоток зв’язування є відносно постійним, коли концентрація ніцерголіну збільшується від 1мкг/мл до 500мкг/мл. Обидва метаболіти ніцерголіну, MDL таMMDL, характеризуються низькими рівнями зв’язування, приблизно 14, 7 % та 34, 7 % відповідно, у діапазоні концентрацій
50–200 нг/мл.

Метаболізм та екскреція. Переважним чином препарат виділяється із сечею. Протягом 120 годин після застосування приблизно 82 % загальної кількості міченого радіоізотопом ніцерголіну виводиться нирками, а 10% — із калом. Ніцерголін зазнає значного метаболізму переважно шляхом гідролізу ефірних зв’язків з утвореннямMMDL, а потім –MDL шляхом деметилювання (за допомогою каталітичної дії ізоферментуCYP2D6). Тому фармакокінетика ніцерголіну та його метаболітів зазнає впливу в пацієнтів із генетичним дефіцитомCYP2D6. Активні метаболіти, що утворюються (MMDL таMDL), кон’югують із глюкуроновою кислотою. Частка головного метаболітуMDLстановить 51% загальної дози та 76% радіоактивності, визначеної в сечі після перорального застосування дози 15мг. Середнє значення кінцевого періоду напіввиведенняMDL знаходиться у діапазоні приблизно 11–20годин.

Особливі популяції пацієнтів. Вплив порушення функції нирок на фармакокінетику ніцерголіну оцінювали в пацієнтів із порушенням функції нирок легкого (кліренс креатиніну (Clcr) 60–80 мл/хв), середнього (Clcr 30–50мл/хв) та тяжкого (Clcr 10–25мл/хв) ступеня. У пацієнтів ізпорушенням функції нирок легкого (n=5), середнього (n=5) та тяжкого (n=4) ступеняспостерігалися значні відмінності в кількостіMDL, який виводився із сечею в межах 120годин після перорального застосуванняніцерголіну в дозі 30 мг (38, 1 %, 42, 6 % та 25, 7 % введеної дози відповідно); дляMMDL відповідні значення становили 1, 7%, 0, 6% та 0, 2%. У пацієнтів із порушенням функції нирок тяжкого ступеня було визначено значне зменшення виведенняMDL із сечею порівняно з іншими двома групами. Крім того, у пацієнтів із порушенням функції нирок легкого, середнього або тяжкого ступеня спостерігалося середнє зменшення виведенняMDL із сечею (0–72 години) на 32%, 32% та 59% відповідно порівняно з пацієнтами з нормальною функцією нирок, які брали участь в іншому дослідженні із застосуванням таблеток по 30 мг.

Фармакокінетика ніцерголіну у пацієнтів із порушенням функції печінки не досліджувалася.

Фармакокінетика ніцерголіну не досліджуваласяу дітей.

Вплив віку (у пацієнтів літнього віку) на фармакокінетику ніцерголіну повністю не вивчений.

Клінічні характеристики.

Показання.

Постінсультні стани, судинна деменція (мультиінфарктна деменція), дегенеративні стани, пов’язані із деменцією (сенільна та пресенільна деменція типу Альцгеймера, деменція при хворобі Паркінсона).

Протипоказання.

Підвищена чутливість доніцерголіну, до алкалоїдів ріжків або до будь-якого іншого компонента препарату. Нещодавно перенесений інфаркт міокарда, гостра кровотеча, ортостатична гіпотензія, тяжка брадикардія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Препарат слід застосовуватиз обережністю разоміз:

гіпотензивними засобами: ніцерголін може підсилювати їхню дію. Ніцерголін може підсилювати вплив бета-адреноблокаторів на серце;

симпатоміметиками (альфа- та бета-): ніцерголін може чинити антагоністичну дію щодо судинозвужувального ефекту симпатоміметичних засобів внаслідок блокування альфа-адренергічних рецепторів (див. розділ «Особливості застосування»);

лікарськими засобами, які метаболізуються ізоферментомCYP2D6: оскільки ніцерголін метаболізується ізоферментомCYP2D6, не можна виключати можливість взаємодій з іншими лікарськими засобами, які метаболізуються тим самим шляхом;

антиагрегантами та антикоагулянтами (наприклад з ацетилсаліциловою кислотою): підсилює вплив на гемостаз, внаслідок чого може збільшуватися час кровотечі;

лікарськими засобами, які впливають на метаболізм сечової кислоти: ніцерголін може призводити до безсимптомного підвищення концентрацій сечової кислоти в плазмі крові.

Особливості застосування.

Дослідження з однократним або багаторазовим застосуванням ніцерголіну виявили, що ніцерголін може знижувати систолічний артеріальний тиск та значно меншою мірою ‒ діастолічний артеріальний тиск у пацієнтів із нормальним артеріальним тиском і пацієнтів із підвищеним артеріальним тиском. Ці ефекти можуть варіювати, оскільки інші дослідження не виявили змін систолічного або діастолічного артеріального тиску.

Пацієнтам, які приймають ніцерголін, слід з обережністю застосовувати симпатоміметики (агоністи альфа- та бета-рецепторів) (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Препарат слід з обережністю застосовувати пацієнтам з гіперурикемією або подагрою в анамнезі та/або під час супутнього лікування препаратами, що можуть впливати на метаболізм та екскрецію сечової кислоти(див. розділ «Побічні реакції»).

Виникнення фіброзу (наприклад фіброзу легень, серця, серцевих клапанів таретроперитонеального фіброзу)асоціювалося із застосуванням деяких алкалоїдів ріжків, яким притаманна агоністична активність до 5-HT2β-рецепторів серотоніну.

Повідомлялося про виникнення симптомів ерготизму (включаючи нудоту, блювання, діарею, абдомінальний більта звуження периферичних судин) при застосуванні деяких алкалоїдів ріжків та їхніх похідних.

Перед призначенням цього класу лікарських засобів лікарям необхідно ознайомитися з ознаками передозування ріжків.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Ніцерголін не чинить токсичної дії на репродуктивну функцію вагітних самок щурів та кролів. Клінічних досліджень за участю вагітних жінок не проводилося. З огляду на схвалені показання, застосування ніцерголіну вагітними жінками та жінками, які годують груддю, малоймовірне. Під час вагітності ніцерголін слід застосовувати лише в тих випадках, коли потенційна користь для пацієнтки переважає потенційні ризики для плода.

Годування груддю

Невідомо, чи проникає ніцерголін у грудне молоко, тому Серміон® не слід застосовувати жінкам, які годують груддю.

Фертильність

У дослідженні на щурах ніцерголін не впливав на фертильність.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Хоча клінічні ефекти препарату Серміон® використовують для покращення уваги та концентрації, його вплив на здатність керувати транспортними засобами та працювати з іншимимеханізмами при цьому ніколи не вивчався. Томунеобхідно з обережністю проводити лікування, беручи до уваги основне захворювання пацієнтів. Під час керування транспортними засобами або роботи зіншими механізмами слід враховувати те, що час від часу може виникати запаморочення або сонливість (див. розділ«Побічні реакції»).

Спосіб застосування та дози.

Рекомендована добова доза–1 таблетка 1 або 2 рази на добу (30‒60 мг). Зазвичай добова доза для дорослих становить 30 мг. Тимчасовоїї можна збільшитидо 60 мг.

Зарезультатами досліджень фармакокінетики і переносимостіпацієнтам літнього віку корекцію дози препарату проводити не потрібно.

Пацієнти з порушенням функції нирок.

Оскільки екскреція нирками є головним шляхом виведення (80 %) ніцерголіну та його метаболітів, дляпацієнтівіз порушенням функції нирок (рівень креатиніну в сироватці крові ≥2 мг/мл) рекомендується зменшити дозу(див. розділ«Фармакокінетика»). Ефект лікування проявляється поступово. Оскільки зазвичай терапія здійснюється впродовж тривалого часу, щонайменшечерезкожні 6 місяців лікар маєоцінювати доцільність продовження лікування.

Діти. Безпека та ефективність застосування ніцерголіну дітям не встановлені. Доступних даних немає.

Передозування.

При застосуванні високих доз ніцерголіну можливетимчасове зниження артеріального тиску. Зазвичай такий стан не потребує спеціального лікування, достатньо полежати кілька хвилин. У виняткових випадках вираженої недостатності мозкового та серцевого кровообігу доцільним є застосування симпатоміметиків і постійний контроль артеріального тиску.

Побічні реакції.

Категорії частоти виражені як: дуже часто (≥ 1/10); часто (від≥ 1/100 до < 1/10); нечасто (від ≥ 1/1000 до < 1/100); рідко (від ≥ 1/10 000 до < 1/1000); дуже рідко (< 1/10 000); частота невідома (частоту не можна встановити за наявними даними).

У кожній групі частоти побічні реакції представлено у порядку зменшення серйозності.

Психічні розлади. Нечасто: тривожне збудження, сплутаність свідомості, безсоння.

Розлади з боку нервової системи. Нечасто: сонливість, запаморочення, головний біль; частота невідома: відчуття жару*.

Розлади з боку судин. Нечасто: артеріальна гіпотензія, гіперемія.

Розлади з боку шлунково-кишкового тракту. Часто: відчуття дискомфортуу животі; нечасто: діарея, нудота, запор.

Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини. Нечасто: свербіж; частота невідома: висипання*.

Загальні розлади та реакції у місці введення. Невідомо: фіброз*.

Результати досліджень. Нечасто: підвищення концентрації сечової кислоти в крові.

*Оцінкачастоти побічних реакцій базувалася на дослідженнях в Комплексному резюме з безпеки(реакції, що виникли після початку лікування з будь-якої причини). Цей об’єднаний аналіз безпеки включає дані восьми (8) подвійно сліпих контрольованих досліджень за участю пацієнтів з легкою або помірною деменцією, серед яких 1246 пацієнтів приймали ніцерголін. «Правило трьох»не застосовувалося, оскількив базі даних Комплексного резюме збезпеки ніцерголіну було менше 3000 пацієнтів.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції у післяреєстраційний період є важливим заходом. Це дає змогу продовжувати моніторинг співвідношення користь/ризик застосування препарату. Лікарям пропонується повідомляти про будь-які підозрювані побічні реакції.

Термін придатності.

3 роки.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °C.

Упаковка.

По 15 таблеток у блістері; по2 блістери у картонній коробці.

Категорія відпуску.

За рецептом.

Виробник.

Пфайзер Італія С. р. л. /PfizerItaliaS. r. l.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.

Локаліта Маріно дель Тронто ‒ 63100 Асколі Пісено (АП), Італія/LocalitaMarinodelTronto‒ 63100AscoliPiceno (AP), Italy.