info
На фото препарат іншої форми/дозування/упаковки РАМІПРИЛ-ТЕВА таблетки 5 мг Блістер №10x3

РАМІПРИЛ-ТЕВА таблетки 2,5 мг

ТОВ Тева Україна

Rp

Форма випуску та дозування

Таблетки, 2,5 мг
Таблетки, 5 мг
Таблетки, 10 мг

Таблетки, 2,5 мг

Упаковка

Блістер №10x3
Блістер №10x6

Блістер №10x3

info
На фото препарат іншої форми/дозування/упаковки РАМІПРИЛ-ТЕВА таблетки 5 мг Блістер №10x3

Аналоги

Rp

АМПРИЛ
АМПРИЛ 2,5 мг

КРКА, д.д., Ново место(SI)

Таблетки

Rp

АНГІРАМ
АНГІРАМ 2,5 мг

Ауробіндо Фарма Лтд(IN)

Таблетки

Rp

РАМАГ
РАМАГ 5 мг

ПРОФАРМА Інтернешнл Трейдинг Лімітед(MT)

Таблетки

Rp

РАМІ САНДОЗ
РАМІ САНДОЗ 2,5 мг

Сандоз Фармасьютікалз д.д.(SI)

Таблетки

від 183.00 грн

Rp

РАМІЗЕС
РАМІЗЕС 1,25 мг

АТ Фармак(UA)

Таблетки

Класифікація

Класифікація еквівалентності

N/A

info

Діюча речовина

РАМІПРИЛ

Форма товару

Таблетки

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/16689/01/01

Дата останнього оновлення: 19.01.2021

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 11.05.2023
  • Склад: 1 таблетка містить 2, 5 мг раміприлу
  • Торгівельне найменування: РАМІПРИЛ-ТЕВА
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігати при температурі не вище 25 °C у недоступному для дітей місці.
  • Фармакотерапевтична група: Інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту (АПФ). Інгібітори АПФ монокомпонентні. Раміприл.

Упаковка

Блістер №10x3

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосуваннялікарського засобу

РАМІПРИЛ-ТЕВА

(RAMIPRIL-TEVA)

Склад:

діюча речовина: раміприл;

1 таблетка містить 2, 5 мг, 5 мгабо 10 мграміприлу;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмальпрежелатинізований, натріюкроскармелоза, натрію гідрокарбонат, натріюстеарилфумарат; таблетки по 2, 5 мг – заліза оксид жовтий (Е 172); таблетки по 5 мг – заліза оксид червоний (Е 172), заліза оксид жовтий (Е 172).

Лікарська форма. таблетки.

Основні фізико-хімічні властивості:

таблетки по2, 5 мг: жовті, продовгуваті, двоякоплоскі таблетки з двома лініями розлому з боків; верхній пуансон: паралельна лінія розлому, тиснення R/2 та фаска; нижній пуансон: з фаскою; 10, 0 мм х 5, 0 мм;

таблетки по5 мг: рожеві, продовгуваті, двоякоплоскітаблетки з двома лініями розлому з боків; верхній пуансон: паралельна лінія розлому, тиснення R/3, з фаскою; нижній пуансон: з фаскою; 8, 8 мм х 4, 4 мм;

таблетки по10 мг: білі або майже білі, продовгуваті, двоякоплоскі таблетки з двома лініями розлому з боків; верхній пуансон: паралельна лінія розлому, тиснення R/4 та фаска; нижній пуансон: з фаскою; 11, 0 мм х 5, 5 мм.

Фармакотерапевтична група.

Інгібіториангіотензинперетворювального ферменту (АПФ). Інгібітори АПФмонокомпонентні. Раміприл. Код АТХ С09А А05.

Фармакологічні властивості.

Механізм дії. Раміприлат, активний метаболітпроліків−раміприлу – є інгібітором ферментудипептидилкарбоксипептидази І (синоніми: АПФ, кіназа ІІ). У плазмі крові та тканинах цей фермент каталізує перетворення ангіотензину І на ангіотензин ІІ (активну судинозвужувальну речовину) та розщеплення активного вазодилататора брадикініну. Зменшення утворення ангіотензину II і пригнічення розщеплення брадикініну призводить до розширення судин. Оскільки ангіотензин II також стимулює вивільнення альдостерону, раміприлатспричиняє зменшення секреції альдостерону. Реакція намонотерапіюінгібіторами АПФ в середньому була менш вираженою у пацієнтів негроїдної раси (афро-карибського походження) з артеріальною гіпертензією (популяція, для якої характерний низький рівень реніну при артеріальній гіпертензії), ніж у пацієнтів, які є представниками інших рас.

Фармакодинаміка.

Антигіпертензивні властивості. Прийом раміприлу призводить до значного зниження периферичного артеріального опору. Як правило, значних змін нирковогоплазмотоку або швидкості клубочкової фільтрації не відбувається. Призначення раміприлу пацієнтам з артеріальною гіпертензією призводить до зниження артеріального тиску як у горизонтальному, так і у вертикальному положенні хворого, що не супроводжується компенсаторним підвищенням частоти серцевих скорочень.

У більшості пацієнтів антигіпертензивний ефект настає через 1-2 години після перорального прийому разової дози препарату. Максимальний ефект після перорального прийому разової дози зазвичай настає через 3-6 годин. Антигіпертензивний ефект після прийому разової дози зазвичай зберігається протягом 24 годин.

При тривалому лікуванні із застосуванням раміприлу максимальний антигіпертензивний ефект розвивається через 3-4 тижні. Доведено, що при довготривалій терапії антигіпертензивний ефект зберігається протягом 2 років.

Раптове припинення прийому раміприлу не спричиняє швидкого та надмірного підвищення артеріального тиску (феномен рикошету).

Серцева недостатність. Доведено, що застосований як доповнення до традиційної терапіїдіуретикамита, при необхідності, серцевимиглікозидами раміприл є ефективним для пацієнтів із серцевою недостатністю ІІ-IV функціональних класів за NYHA. Препарат виявляє сприятливий вплив на серцеву гемодинаміку (зниження тиску наповнення лівого і правого шлуночків, загального периферичного судинного опору, підвищення серцевого викиду і покращення серцевого індексу). Він також зменшує нейроендокринну активацію.

Клінічна ефективність та безпечність

Профілактика серцево-судинних захворювань/нефропротекція

Було проведено превентивне плацебо-контрольоване дослідження (дослідження HOPE) за участю понад 9200 пацієнтів, які додатково до стандартної терапії отримували раміприл. У цьому дослідженні брали участь пацієнти з високим ризиком виникнення серцево-судинного захворювання після перенесеногоатеротромботичного серцево-судинного захворювання (наявність в анамнезі ішемічної хвороби серця, інсульту або захворювання периферичних судин) або пацієнти з цукровим діабетом, які мали принаймні щеодин додатковий фактор ризику (документально підтвердженамікроальбумінурія, артеріальна гіпертензія, підвищений рівень загального холестерину, холестеринуліпопротеїнів низької щільності або паління).

Це дослідження продемонструвало, що раміприл статистично достовірно зменшує частоту виникнення інфаркту міокарда, серцево-судинної смерті та інсульту як окремо, так і у комбінації (первинна комбінована кінцева точка).

Дослідження HOPE: основні результати

Раміприл, %

Плацебо,

%

Відносний ризик

(95% довірчий інтервал)

Значення

p

Усі пацієнти

n=4645

n=4652

Первинна комбінована кінцева точка

14

17, 8

0, 78 (0, 7-0, 86)

< 0, 001

Інфаркт міокарда

9, 9

12, 3

0, 80 (0, 7-0, 9)

< 0, 001

Серцево-судинна смерть

6, 1

8, 1

0, 74 (0, 64-0, 87)

< 0, 001

Інсульт

3, 4

4, 9

0, 68 (0, 56-0, 84)

< 0, 001

Вторинні кінцеві точки

Летальний наслідок із будь-якої причини

10, 4

12, 2

0, 84 (0, 75-0, 95)

0, 005

Потреба уреваскуляризації

16, 0

18, 3

0, 85 (0, 77-0, 94)

0, 002

Госпіталізація з приводу нестабільної стенокардії

12, 1

12, 3

0, 98 (0, 87-1, 1)

не достовірно

Госпіталізація з приводу серцевої недостатності

3, 2

3, 5

0, 88 (0, 7-1, 1)

0, 25

Ускладнення, пов’язані з цукровим діабетом

6, 4

7, 6

0, 84 (0, 72-0, 98)

0, 03

У процесі дослідження MICRO-HOPE, проведення якого було попередньо заплановано в рамках дослідження HOPE, вивчався ефект, що виникав при додаванніраміприлу у дозі 10 мг до існуючої схеми лікування, порівняно з плацебо у 3577 пацієнтів віком від 55 років (верхнього вікового обмеження не було) з нормальним або підвищеним артеріальним тиском, більшість із яких хворіла на цукровий діабет 2 типу і мала щонайменше один фактор СС ризику.

Результати первинного аналізу продемонстрували, що у 117 (6, 5%) учасників дослідження, які отримували раміприл, та у 149 (8, 4%), які отримували плацебо, розвинулася виражена нефропатія, що відповідає відносному зниженню ризику на 24%; 95% ДІ [3-40], p=0, 027.

Дослідження REIN, багатоцентрове, рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване дослідження у паралельних групах проводилося з метою оцінки впливу лікування раміприлом на інтенсивність зниження швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) у 352 пацієнтів з нормальним або підвищеним артеріальним тиском (віком 18-70 років), у яких спостерігалася легка (середня кількість виведеного білка із сечею > 1 та < 3 г/добу) або тяжка протеїнурія (≥3 г/добу) внаслідок хронічної недіабетичної нефропатії. Обидві підгрупи булипроспективно стратифіковані.

Результати основного аналізу серед пацієнтів з найбільш тяжкою протеїнурією (підгрупа, яка достроково припинила участь у дослідженні, оскільки була доведена користь від лікування у групі раміприлу) продемонстрували, що середня інтенсивність зниження ШКФ за місяць була нижчою при застосуванні раміприлу, ніж при застосуванні плацебо: −0, 54 (0, 66) порівняно з −0, 88 (1, 03) мл/хв/місяць, p=0, 038. Таким чином, міжгрупова різниця становила 0, 34 [0, 03-0, 65] на місяць та приблизно 4 мл/хв/рік; 23, 1% пацієнтів у групі раміприлу досягли комбінованої вторинної кінцевої точки – подвоєння концентрації креатиніну у плазмі крові та/або термінальної стадії захворювання нирок (необхідність проведення гемодіалізу або трансплантації нирки) – порівняно з 45, 5% у групі плацебо (p=0, 02).

Подвійна блокадаренін-ангіотензин-альдостеронової системи (РААС). У двох масштабнихрандомізованих контрольованих дослідженнях [ONTARGET (дослідження з вивчення впливутелмісартануяк монотерапії та у комбінації з раміприлом на загальну кінцеву точку) і VA NEPHRON-D (дослідження з вивчення діабетичної нефропатії у ветеранів)] вивчалося застосування комбінаціїінгібітора АПФ з антагоністом рецепторів ангіотензину II.

Дослідження ONTARGET проводилося у пацієнтів із серцево-судинними чицереброваскулярнимизахворюваннями в анамнезі або із цукровим діабетом 2 типу із супутніми ознаками ураження органів-мішеней. У дослідженні VA NEPHRON-D взяли участь пацієнти з цукровим діабетом 2 типу та діабетичною нефропатією.

Ці дослідження не показали значущих переваг комбінованої терапії щодо ниркових і/або серцево-судинних наслідків та летальних наслідків, у той час як при цьому спостерігався підвищений ризикгіперкаліємії, гострої ниркової недостатності і/або артеріальної гіпотензії порівняно змонотерапією. Враховуючи подібніфармакодинамічні характеристики цих препаратів, ці результати також застосовні для інших інгібіторів АПФ і антагоністів рецепторів ангіотензину II.

Отже, інгібітори АПФ і антагоністи рецепторів ангіотензину II не можна одночасно застосовувати пацієнтам з діабетичною нефропатією.

Дослідження ALTITUDE (дослідження з вивчення впливуаліскірену у пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу з використанням серцево-судинних та ниркових кінцевих точок) було сплановано для оцінки переваг додаванняаліскірену до стандартної терапії інгібітором АПФ або антагоністом рецепторів ангіотензину II у пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу та хронічним захворюванням нирок, серцево-судинним захворюванням або обома патологіями. Це дослідження було завершено достроково через підвищення ризику небажаних клінічних наслідків. У групі прийомуаліскірену порівняно з групою прийому плацебо було відмічено більшу частоту летальних випадків внаслідок серцево-судинних захворювань та інсульту, а також підвищення частоти серйозних небажаних явищ, які представляли інтерес (гіперкаліємія, артеріальна гіпотензія ідисфункція нирок).

Вторинна профілактика після перенесеного гострого інфаркту міокарда. У дослідженні AIRE брали участь понад 2000 пацієнтівз минущими/постійними симптомами серцевої недостатності після перенесеного інфаркту міокарда. Лікування раміприлом розпочинали через 3-10 днів після виникнення гострого інфаркту міокарда. Це дослідження продемонструвало, що після завершення періоду подальшого спостереження, який у середньому становив 15 місяців, летальні випадки у групі, що отримувала раміприл, становили 16, 9%, а у групі плацебо – 22, 6%. Це свідчить про абсолютне зниження летальних випадків на 5, 7% та відносне зниження ризику на 27% (95% ДІ [11-40%]).

Діти. У процесірандомізованого, подвійного сліпого, плацебо-контрольованого клінічного дослідження взяли участь 244 пацієнта-дитини з артеріальною гіпертензією (у73% з яких була первинна артеріальна гіпертензія) віком 6-16 років. Учасники отримували низькі, середні або високі дози раміприлу з метою досягнення у них плазмових концентрацій раміприлату, які відповідають діапазону доз для дорослих 1, 25 мг, 5 мг та 20 мг з розрахунку на масу тіла. Через 4 тижні було виявлено, що раміприл був неефективним щодо кінцевої мети – зниження систолічного артеріального тиску, однак він знижував діастолічний тиск при застосуванні найвищої дози досліджуваного діапазону. Було показано, що як середні, так і високі дози раміприлу знижують систолічний і діастолічний артеріальний тиск на статистично значущу величину в дітей із підтвердженою артеріальною гіпертензією.

Такого ефекту не спостерігалося в ході 4-тижневого рандомізованого подвійного сліпого дослідження з підвищенням дози, де оцінювався ефект відміни лікарського засобу і в якому взяли участь 218 пацієнтів-дітей віком 6-16 років (у 75% з яких була первинна артеріальна гіпертензія). У ході цього дослідження після відміни препарату спостерігалося помірне рикошетне підвищення як діастолічного, так і систолічного тиску, проте воно не було статистично значущим для повернення тиску до вихідного рівня в усіх групах доз досліджуваного діапазону раміприлу [низькі дози (0, 625 мг–2, 5 мг), середні дози (2, 5 мг–10 мг) або високі дози (5 мг–20 мг)] з розрахунку на масу тіла. У досліджуваній групі дітей раміприл не виявляв лінійного дозозалежного ефекту.

Фармакокінетика.

Всмоктування. Після перорального прийому раміприл швидко всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Максимальні концентрації у плазмі крові досягаються протягом 1 години. З огляду на кількість речовини, виявленої у сечі, ступінь всмоктування становить щонайменше 56% іна нього суттєво не впливає наявність їжі у шлунково-кишковому тракті. Біодоступність активного метаболітураміприлатупісля перорального застосуванняраміприлу у дозі 2, 5 мг і 5 мг становить 45%.

Максимальні концентрації у плазмі крові раміприлату, єдиного активного метаболіту раміприлу, досягаються через 2-4 години після прийому раміприлу. Після застосування звичайних доз раміприлу 1 раз на добу рівноважна концентрація раміприлату у плазмі крові досягається приблизно на 4-й день лікування.

Розподіл. Зв’язування раміприлу збілкамиплазмикрові становитьприблизно 73%, а раміприлату – 56%.

Метаболізм. Раміприл майже повністюметаболізується до раміприлату, дикетопіперазиновогоефіру, дикетопіперазинової кислоти іглюкуронідів раміприлу і раміприлату.

Виведення. Виведення метаболітів відбувається переважно шляхом ниркової екскреції. Зниження концентрації раміприлату у плазмі крові є багатофазним. Через потужненасичувальнезв’язування з АПФ і повільну дисоціацію зі зв’язку з ферментомраміприлат має пролонговану термінальну фазу виведення при дуже низьких концентраціях у плазмі крові.

Після прийому повторних доз раміприлу 1 раз на добу ефективний період напіввиведення становить 13‑17 годин для доз 5-10 мг і більше – для нижчих доз (1, 25-2, 5 мг). Різниця зумовлена тим, що здатність ферменту до зв’язування зраміприлатом єнасичувальною.

При пероральному прийомі разової дози препарату ані раміприл, ані його метаболіт не виявлялися у грудному молоці. Проте невідомо, який ефект має прийом повторних доз.

Пацієнти з порушеннями функції нирок (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). У пацієнтів із порушенням функції нирок ниркова екскреція раміприлату знижена, а нирковий кліренс раміприлату пропорційний кліренсу креатиніну. Це призводить до підвищення концентрації раміприлату у плазмі, яка знижується повільніше, ніж в осіб із нормальною функцією нирок.

Пацієнти з порушеннями функції печінки (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). У пацієнтів із порушеннями функції печінки метаболізм раміприлу з утворенням раміприлату був сповільнений через зниження активності печінкових естераз, а рівень раміприлу у плазмі крові в цих пацієнтів був підвищений. Втім максимальні концентрації раміприлату у цих пацієнтів не відрізнялися від таких в осіб із нормальною функцією печінки.

Період годування груддю. Після застосування одноразової дози раміприлупероральнойого рівень в материнському молоці був нижче границі виявлення. Однак ефектпри багаторазовому застосуванні не відомий.

Діти. Фармакокінетичнийпрофіль раміприлу досліджувався у 30 дітей віком 2-16 років з артеріальною гіпертензією, з масою тіла > 10 кг. Після застосування доз від 0, 05 до 0, 2 мг/кг раміприл швидко та значною міроюметаболізувався до раміприлату. Максимальна концентрація раміприлату в плазмі крові досягалася через 2-3 години. Кліренс раміприлату значною мірою корелював з логарифмом маси тіла (p< 0, 01), а також з дозою препарату (p< 0, 001). Кліренс та об’єм розподілу збільшувалися прямо пропорційно віку дітей у кожній групі дозування. При застосуванні дози 0, 05 мг/кг у дітей було досягнуто рівнів експозиції, які були порівнянними з експозицією у дорослих при застосуванні дози 5 мг раміприлу. В результаті застосування дози 0, 2 мг/кг у дітей досягалися рівні експозиції, які були вищими, ніж при застосуванні максимальної рекомендованої дози 10 мг/добу у дорослих.

Доклінічні дані з безпеки. При пероральному застосуванні препарату гризунам та собакам з’ясувалося, що раміприл не спричиняє гострих токсичних явищ. Дослідження із тривалим пероральним введенням препарату проводили на щурах, собаках та мавпах. У всіх цих трьох видів тварин спостерігалися зміни електролітного балансу та картини крові. У собак та мавп, які отримували препарат у дозі 250 мг/кг маси тіла на добу, було помічено значне збільшенняюкстагломерулярного апарату, яке є проявом фармакодинамічної активності раміприлу. Щури, собаки та мавпи переносили добові дози препарату, які становили 2; 2, 5 та 8 мг/кг маси тіла на добу відповідно. При цьому небажані ефекти у них не виникали.

Дослідження репродуктивної токсичності, проведені у щурів, кролів та мавп, не виявили жодних тератогенних властивостей препарату. Негативний вплив на фертильність не спостерігався ані у самців, ані у самиць щурів.

Введення раміприлу самицям щурів під час вагітності та лактації призводило до необоротного ушкодження нирок (розширення ниркової миски) у потомства при застосуванні доз 50 мг/кг маси тіла на добу та вище.

Численні випробування на мутагенність із застосуванням різних тест-систем не виявили мутагенних абогенотоксичних властивостей раміприлу.

Клінічні характеристики.

Показання.

Лікування артеріальної гіпертензії.

Профілактика серцево-судинних захворювань: зниження серцево-судинної захворюваності та летальних випадків у пацієнтів з:

– вираженим серцево-судинним захворюванняматеротромботичногогенезу (наявність в анамнезі ішемічної хвороби серця або інсульту чи захворювання периферичних судин);

– діабетом, які мають щонайменше один фактор серцево-судинного ризику (див. розділ «Фармакологічні властивості»).

Лікування захворювання нирок:

– початковаклубочкова діабетична нефропатія, про яку свідчить наявністьмікроальбумінурії;

– виражена клубочкова діабетична нефропатія, про яку свідчить наявністьмакропротеїнурії, у пацієнтів, які мають щонайменше один фактор серцево-судинного ризику (див. розділ «Фармакологічні властивості»);

– вираженаклубочкова недіабетична нефропатія, про яку свідчить наявністьмакропротеїнурії ≥3 г/добу (див. розділ «Фармакологічні властивості»).

Лікуваннясимптомної серцевої недостатності.

Вторинна профілактика після перенесеного гострого інфаркту міокарда: зменшення летальних випадків під час гострої стадії інфаркту міокарда у пацієнтів з клінічними ознаками серцевої недостатності за умови початку лікування більш ніж через 48 годин після виникнення гострого інфаркту міокарда.

Протипоказання.

Гіперчутливість до діючої речовини або до будь-якої з допоміжних речовин, що входять до складу препарату, чи до інших інгібіторів АПФ.

Наявність в анамнезі ангіоневротичного набряку (спадкового, ідіопатичного чи раніше перенесеного на тлі застосування інгібіторів АПФ або антагоністів рецепторів ангіотензину ІІ).

Значний двобічний стеноз ниркових артерій або стеноз ниркової артерії при наявності єдиної функціонуючої нирки.

Вагітні та жінки, які планують завагітніти (див. розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»).

Артеріальна гіпотензія абогемодинамічнонестабільні стани.

Одночасне застосування препаратуРаміприл-Тева з препаратами, що містятьаліскірен, протипоказане пацієнтам із цукровим діабетом або нирковою дисфункцією (ШКФ менше 60 мл/хв/1, 73 м2) (див. розділи «Фармакодинаміка» і «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Одночасне застосування зсакубітрилом/валсартаном. Лікування препаратомРаміприл-Тева можна починати лише через 36 годин після прийому останньої дозисакубітрилу/валсартану (див. розділи «Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Необхідно уникати одночасного застосування інгібіторів АПФ таекстракорпоральнихметодів лікування, які призводять до контакту крові з негативно зарядженими поверхнями (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Методиекстракорпоральної терапії, в результаті яких відбувається контакт крові з негативно зарядженими поверхнями, такі як діаліз абогемофільтрація із використанням певних мембран з високою інтенсивністю потоку (наприклад, мембран зполіакрилонітрилу) тааферезліпопротеїнів низької щільності із застосуваннямдекстрану сульфату протипоказані з огляду на підвищений ризик розвитку тяжкиханафілактоїдних реакцій (див. розділ «Протипоказання»). Якщо таке лікування необхідне, слід розглянути питання про використання іншоїдіалізної мембрани або застосування іншого класуантигіпертензивних засобів.

Лікарські засоби, які підвищують ризик розвитку ангіоневротичного набряку. Одночасне застосування інгібіторів АПФ зсакубітрилом/валсартаном протипоказане через підвищений ризик розвитку ангіоневротичного набряку(див. розділи «Протипоказання» та «Особливості застосування»). Одночасне застосування інгібіторів АПФ зрацекадотрилом, інгібіторами мішенірапаміцину у ссавців (mTOR) (наприклад, сиролімусом, еверолімусом, темсиролімусом) абовілдагліптиномможе призвести до підвищення ризику розвитку ангіоневротичного набряку (див. розділ «Особливості застосування»).

Калійзберігаючідіуретики, калійвмісні харчові добавки або замінники солі з вмістом калію. Хоча зазвичай рівень калію у сироватці крові залишається у межах норми, у деяких пацієнтів, які застосовують цей лікарський засіб, може виникнутигіперкаліємія. Калійзберігаючі діуретики (такі якспіронолактон, триамтерен абоамілорид), харчові добавки, які містять калій, або замінники солі, які містять калій, можуть призводити до значного підвищення рівня калію у сироватці крові. Необхідно також виявляти обережність при одночасному застосуванні препаратуРаміприл-Теваз іншими лікарськими засобами, які підвищують рівень калію у сироватці крові, такими яктриметоприм іко-тримоксазол(триметоприм/сульфаметоксазол) оскільки відомо, щотриметоприм діє яккалійзберігаючийдіуретик, так само, якамілорид. Тому не рекомендується поєднання препаратуРаміприл-Тева з вищезазначеними лікарськими засобами. Якщо показане одночасне застосування таких препаратів, лікування необхідно проводити з обережністю та часто контролювати рівень калію у сироватці крові (див. розділ «Особливості застосування»).

Циклоспорин. При одночасному застосуванні інгібіторів АПФ зциклоспорином може виникнутигіперкаліємія. Рекомендується контроль вмісту калію в сироватці крові.

Гепарин. При одночасному застосуванні інгібіторів АПФ з гепарином може виникнутигіперкаліємія. Рекомендується контроль вмісту калію в сироватці крові.

Такролімус. Може виникнутигіперкаліємія, тому потрібно ретельно контролювати рівень калію у плазмі крові.

Антигіпертензивні лікарські засоби (наприклад, діуретики) та інші речовини, здатні знижувати артеріальний тиск (наприклад, нітрати, трициклічні антидепресанти, анестетики, алкоголь, баклофен, альфузозин, доксазозин, празозин, тамсулозин, теразозин). Слід очікувати збільшення ризику виникнення артеріальної гіпотензії (див. розділ «Спосіб застосування та дози» щододіуретиків).

Вазопресорнісимпатоміметики та інші речовини (наприклад, ізопротеренол, добутамін, допамін, епінефрин), які можуть зменшити антигіпертензивний ефектпрепаратуРаміприл-Тева. Рекомендується ретельно контролювати артеріальний тиск.

Алопуринол, імунодепресанти, кортикостероїди, прокаїнамід, цитостатикита інші речовини, що можуть спричиняти зміни картини крові. Підвищена ймовірність виникнення гематологічних реакцій (див. розділ «Особливості застосування»).

Солі літію. ІнгібіториАПФ можуть зменшити екскрецію літію, що може призвести до збільшення токсичності літію. Необхідно ретельно контролювати рівень літію.

Протидіабетичні засоби, включаючи інсулін. Можуть виникнутигіпоглікемічніреакції. Рекомендується ретельно контролювати рівень глюкози у крові.

Нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) і ацетилсаліцилова кислота. Очікується зниженняантигіпертензивного ефекту препаратуРаміприл-Тева. Також, одночасне застосування інгібіторів АПФ і НПЗП може супроводжуватися підвищеним ризиком погіршення функції нирок та збільшенням рівня калію у крові.

Подвійна блокадаренін-ангіотензин-альдостеронової системи. Дані клінічних досліджень продемонстрували, що подвійна блокада РААС шляхом комбінованого застосування інгібіторів АПФ, антагоністів рецепторів ангіотензину II абоаліскірену асоціюється з підвищеною частотою виникнення таких небажаних явищ, як артеріальна гіпотензія, гіперкалієміята погіршення функції нирок (у тому числі гостра ниркова недостатність), порівняно із застосуванням лише одного засобу, що впливає на РААС (див. розділи «Фармакодинаміка», «Протипоказання» та «Особливості застосування»).

Особливості застосування.

Особливі групи пацієнтів

Вагітність. Інгібітори АПФ або антагоністи рецепторів ангіотензину ІІ у період вагітності застосовують лише тоді, колиїх застосування є абсолютно необхідним. Пацієнток, які планують завагітніти, необхідно перевести на інший антигіпертензивний препарат, застосування якого у період вагітності визнано безпечним. Як тільки буде діагностовано вагітність, лікування інгібіторами АПФ/антагоністами рецепторів ангіотензину ІІ слід негайно припинити та, у разі необхідності, розпочати лікування іншим препаратом (див. розділи «Протипоказання» та «Застосування у період вагітності або годування груддю»).

Пацієнти, у яких існує особливий ризик виникнення артеріальної гіпотензії

• Пацієнти зі значним підвищенням активності РААС

У пацієнтів зі значним підвищенням активності РААС існує ризик раптового значного зниження артеріального тиску та погіршення функції нирок внаслідок пригнічення АПФ, особливо якщо інгібітор АПФ чи супутнійдіуретикпризначають вперше або вперше підвищують дозу.

Суттєвого підвищення активності РААС, яке потребує медичного нагляду, в тому числі постійного контролю артеріального тиску, можна очікувати, наприклад, у пацієнтів:

– з тяжкою артеріальною гіпертензією;

– здекомпенсованою застійною серцевою недостатністю;

– згемодинамічно значущою перешкодою для притоку або відтоку крові з лівого шлуночка (наприклад, зі стенозом аортального абомітрального клапана);

– з однобічним стенозом ниркової артерії при наявності другої функціонуючої нирки;

– у яких існує або може розвинутися нестача рідини або електролітів (включаючи тих, хто отримує діуретики);

– із цирозом печінки та/або асцитом;

– яким виконують великі хірургічні втручання або під час анестезії із застосуванням препаратів, що спричиняють артеріальнугіпотензію.

Як правило, рекомендується провести корекцію дегідратації, гіповолемії або нестачі електролітів до початку лікування (однак для пацієнтів із серцевою недостатністю такі коригуючі заходи слід ретельно зважити щодо ризику виникнення перевантаження об’ємом).

Подвійна блокада РААС

Зафіксовано, що одночасне застосування інгібіторів АПФ, антагоністів рецепторів ангіотензину II абоаліскірену підвищує ризик артеріальної гіпотензії, гіперкаліємії та погіршення функціїнирок (у тому числі розвиток гострої ниркової недостатності). У зв’язку з цим подвійна блокада РААС шляхом комбінованого застосування інгібіторів АПФ, антагоністів рецепторів ангіотензину II абоаліскіренуне рекомендується (див. розділи «Фармакодинаміка» і «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Якщо терапія у вигляді такої подвійної блокади розцінюється як абсолютно необхідна, її потрібно застосовувати лише під наглядом спеціаліста та за умови частого і ретельного контролю функції нирок, вмісту електролітів та рівня артеріального тиску.

Інгібітори АПФ і антагоністи рецепторів ангіотензину II не можна одночасно застосовувати пацієнтам з діабетичною нефропатією.

•Транзиторна абоперсистуюча серцева недостатність після інфаркту міокарда

Пацієнти, у яких існує ризик виникнення серцевої або церебральної ішемії у випадку гострої артеріальної гіпотензії

У початковій фазі лікування потрібен особливий медичний нагляд.

• Пацієнти літнього віку

Дивись розділ «Спосіб застосування та дози».

Хірургічне втручання

Якщо це можливо, то лікування раміприлом слід припинити за 1 день до проведення хірургічного втручання.

Контроль функції нирок

Функцію нирок потрібно оцінювати до і підчас проведення лікування та коригувати дозу, особливо у перші тижні лікування. Особливо ретельний контроль потрібен за пацієнтами з порушеннями функції нирок (див. розділ «Спосіб застосування та дози»). Існує ризик погіршення ниркової функції, особливо у пацієнтів із застійною серцевою недостатністю або після пересадження нирки, а також у разі ураження ниркових судин, у тому числі в пацієнтів ізгемодинамічно значущим однобічним стенозом ниркової артерії.

Гіперчутливість/ангіоневротичний набряк

У пацієнтів, які отримували раміприл, спостерігавсяангіоневротичнийнабряк (див. розділ «Побічні реакції»). У разі розвитку ангіоневротичного набряку прийом препаратуРаміприл-Теваслід припинити та негайно розпочати невідкладну терапію. Пацієнт повинен знаходитися під медичним наглядом протягом щонайменше 12-24 годин і може бути виписаний після повного зникнення симптомів. У пацієнтів, які отримували інгібітори АПФ, включаючи раміприл, спостерігалися випадки ангіоневротичного набряку кишечнику (див. розділ «Побічні реакції»). Пацієнти скаржилися на біль у животі (з нудотою/блюванням або без них).

Одночасне застосування інгібіторів АПФ зсакубітрилом/валсартаномпротипоказане через підвищений ризик розвитку ангіоневротичного набряку. Лікуваннясакубітрилом/валсартаномможна починати лише через 36 годин після прийому останньої дози препаратуРаміприл-Тева. Лікування препаратом Раміприл-Тева можна починати лише через 36 годин після прийому останньої дозисакубітрилу/валсартану(див. розділи «Протипоказання» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Одночасне застосування інгібіторів АПФ зрацекадотрилом, інгібіторамиmTOR (наприкладсиролімусом, еверолімусом, темсиролімусом) абовілдагліптином може призвести до підвищення ризику розвитку ангіоневротичного набряку (наприклад, набряку дихальних шляхів або язика з/без порушення дихання) (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодії»).

Необхідно проявляти обережність на початку застосуваннярацекадотрилу, інгібіторівmTOR (наприкладсиролімусу, еверолімусу, темсиролімусу) івілдагліптину пацієнтам, які вже приймають інгібітор АПФ.

Анафілактичні реакції під час десенсибілізації

При застосуванні препарату імовірність виникнення і тяжкість анафілактичних таанафілактоїдних реакцій на отруту комах та інші алергени збільшується. Тому перед проведенням десенсибілізації слід тимчасово припинити прийом препаратуРаміприл-Тева.

Контроль електролітної рівноваги: рівень калію у сироватці крові

У деяких пацієнтів, які отримували інгібітори АПФ, включаючи раміприл, спостерігалося виникненнягіперкаліємії. До групи ризику виникненнягіперкаліємії належать пацієнти з нирковою недостатністю, пацієнти віком від 70 років, пацієнти з неконтрольованим цукровим діабетом, пацієнти згіпоальдостеронізмом або пацієнти з такими станами як дегідратація, гостра серцева декомпенсація, метаболічний ацидоз.

Інгібітори АПФ можуть спричинитигіперкаліємію, оскільки вони пригнічують вивільнення альдостерону. Цей ефект зазвичай незначний у пацієнтів з нормальною функцією нирок. Проте у пацієнтів з порушенням функції нирок та/або у пацієнтів, які приймають харчові добавки, що містять калій (у тому числі замінники солі), калійзберігаючі діуретики, інші препарати, що підвищують рівень калію у сироватці крові (наприклад, гепарин, триметоприм абоко-тримоксазол, також відомий яктриметоприм/сульфаметоксазол) і особливо антагоністи альдостерону або антагоністи рецепторів ангіотензину, може виникнутигіперкаліємія. Необхідно проявляти обережність при застосуваннікалійзберігаючихдіуретиків і антагоністів рецепторів ангіотензину пацієнтам, які приймають інгібітори АПФ. У таких пацієнтів слід контролювати рівень калію в сироватці крові та функцію нирок (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Якщо сумісне застосування вищезазначених препаратів вважається доцільним, то рекомендується регулярно контролювати рівень калію у плазмі крові (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Нейтропенія/агранулоцитоз

Випадкинейтропенії/агранулоцитозу, а такожтромбоцитопенії та анемії спостерігалися рідко. Також повідомлялося про пригнічення функції кісткового мозку. З метою виявлення можливої лейкопенії рекомендується контролювати кількість лейкоцитів у крові. Більш частий контроль бажано проводити за пацієнтами на початку лікування та при порушеннях функції нирок, при супутньомуколагенозі(наприклад, системний червоний вовчак або склеродермія) або за тими, хто приймає інші лікарські засоби, які можуть спричинити зміни картини крові (див. розділи «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій» та «Побічні реакції»).

Етнічні відмінності

Препарат частіше спричиняєангіоневротичнийнабряк у пацієнтів негроїдної раси, ніж у представників інших рас. Гіпотензивна дія раміприлу, як і інших інгібіторів АПФ, може бути менш вираженою у пацієнтів негроїдної раси, порівняно з представниками інших рас. Це може бути обумовлено тим, що у пацієнтів негроїдної раси з артеріальною гіпертензією частіше спостерігається артеріальна гіпертензія з низькою активністю реніну.

Кашель

При застосуванні препарату повідомлялося про виникнення кашлю. Характерним є те, що кашель непродуктивний, тривалий і зникає після припинення терапії. При диференціальній діагностиці кашлю слід пам’ятати про можливість виникнення кашлю внаслідок застосування раміприлу.

ПрепаратРаміприл-Тева містить лактози моногідрат, тому пацієнти з рідкісними спадковими проблемами непереносимості галактози, вродженоюлактазноюнедостатністюЛаппа абоглюкозо-галактозноюмальабсорбцією не повинні застосовувати цей лікарський засіб.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність. Препарат протипоказано застосовувати вагітним або жінкам, які планують завагітніти. Якщо вагітність встановлена під час терапії, прийом препарату слід негайно припинити і, якщо необхідно, замінити іншим лікарським засобом, дозволеним до застосування у вагітних (див. розділ «Протипоказання»).

Період годування груддю. Через брак інформації щодо застосування раміприлу підчас годування груддю (див. розділ «Фармакологічні властивості») не рекомендується призначати цей препарат жінкам, які годують груддю; слід надавати перевагу іншим лікарським засобам, застосування яких під час лактації є більш безпечним, особливо при грудному вигодовуванні новонароджених або недоношених немовлят.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортомабо іншими механізмами.

Деякі побічні ефекти (наприклад, симптоми зниження артеріального тиску, такі як запаморочення) можуть порушувати здатність пацієнта до концентрації уваги і знижувати швидкість його реакції, що є ризикованим у ситуаціях, коли ці якості мають особливо велике значення (наприклад, при керуванні транспортними засобами або роботі з іншими механізмами).

Це, як правило, можливе на початку лікування або при переході від терапії іншими препаратами на лікування препаратомРаміприл-Тева. Після прийому першої дози або подальшого підвищення дози не бажано керувати транспортним засобом або працювати з іншими механізмами протягом кількох годин.

Спосіб застосування та дози.

Препарат для перорального застосування.

Раміприл-Тева рекомендується приймати щодня в один і той самий час. Препарат можна приймати до, під час та після вживання їжі, оскільки їжа не впливає набіодоступність препарату. ТаблеткиРаміприл-Тева слід ковтати цілими, запиваючи водою. Їх не можна розжовувати або подрібнювати.

За неможливості застосування призначеної дози слід застосовувати раміприл у відповідному дозуванні.

Дорослі

Пацієнти, які застосовують діуретики. На початку лікування препаратомРаміприл-Тева може виникати артеріальна гіпотензія, розвиток якої є більш імовірним у пацієнтів, які одночасно отримують діуретики. У подібних випадках рекомендується проявляти обережність, оскільки у цих пацієнтів можливе зниження ОЦК та/або рівня електролітів.

Якщо можливо, бажано припинити застосуваннядіуретиків за 2-3дні до початку лікування препаратомРаміприл-Тева(див. розділ «Особливості застосування»).

У пацієнтівз артеріальною гіпертензією, яким не можна відмінитидіуретик, лікування препаратомРаміприл-Теваслід починати з дози 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні). Слід ретельно контролювати функцію нирок та рівень калію у крові. Подальше дозування препаратуРаміприл-Тева слід коригувати залежно від цільового рівня артеріального тиску.

Артеріальна гіпертензія

Дозу слід підбирати індивідуально, залежно від особливостей стану пацієнта (див. розділ «Особливості застосування») та результатів контрольних вимірювань артеріального тиску. Раміприл-Теваможна застосовувати у вигляді монотерапії або у комбінації з іншими класамиантигіпертензивних лікарських засобів(див. розділи «Фармакодинаміка», «Протипоказання», «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій», «Особливості застосування»).

Початкова доза. Лікування препаратомРаміприл-Тева слід розпочинати поступово, починаючи з рекомендованої початкової дози 2, 5 мг/добу (застосовувати у відповідному дозуванні).

У пацієнтів зі значною активацією РААС після прийому початкової дози може виникати значне зниження артеріального тиску. Для таких пацієнтів рекомендована початкова доза становить 1, 25 мг, а їх лікування потрібно розпочинати під медичним наглядом (див. розділ «Особливості застосування»).

Титрування дози та підтримуюча доза. Дозу можна подвоювати кожні 2-4 тижні до досягнення цільового рівня артеріального тиску; максимальна доза препаратуРаміприл-Тевастановить 10 мг/добу. Як правило, препарат приймають 1 раз на добу.

Профілактика серцево-судинних захворювань

Початкова доза. Рекомендована початкова доза препаратуРаміприл-Тевастановить 2, 5 мг 1 раз на добу.

Титрування дози та підтримуюча доза. Залежно від індивідуальної переносимості препарату дозу слід поступово збільшувати. Рекомендується подвоїти дозу через 1-2 тижні лікування, а потім через 2-3 тижні збільшити її до цільової підтримуючої дози 10 мг 1 раз на добу (також див. наведену вище інформацію щодо дозування препарату для пацієнтів, які отримують діуретики).

Лікування захворювання нирок

У пацієнтівз діабетом та мікроальбумінурією

Початкова доза. Рекомендована початкова доза препаратуРаміприл-Тева становить 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні) 1 раз на добу.

Титрування дози та підтримуюча доза. Залежно від індивідуальної переносимості препарату при подальшому лікуванні дозу збільшують. Через 2 тижні лікування разову добову дозу рекомендується подвоїти до 2, 5 мг, а потім – до 5 мг ще через 2 тижні лікування.

У пацієнтівз діабетом та щонайменше одним фактором серцево-судинного ризику

Початкова доза. Рекомендована початкова доза препаратуРаміприл-Тева становить 2, 5 мг 1 раз на добу.

Титрування дози та підтримуюча доза.

Залежно від індивідуальної переносимості препарату при подальшому лікуванні дозу збільшують. Через 1-2 тижні лікування добову дозу препаратуРаміприл-Тева рекомендується подвоїти до 5 мг, а потім – до 10 мг ще через 2-3 тижні лікування. Цільова добова доза становить 10 мг.

У пацієнтівз недіабетичною нефропатією, про яку свідчитьнаявністьмакропротеїнурії≥3 г/добу

Початкова доза. Рекомендована початкова доза препаратуРаміприл-Тева становить 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні) 1 раз на добу.

Титрування дози та підтримуюча доза. Залежно від індивідуальної переносимості пацієнтом препарату при подальшому лікуванні дозу збільшують. Через 2 тижні лікування разову добову дозу рекомендується подвоїти до 2, 5 мг, а потім – до 5 мг ще через 2 тижні лікування.

Серцева недостатність із клінічними проявами

Початкова доза. Для пацієнтів, стан яких стабілізувався після лікуваннядіуретиками, рекомендована початкова доза становить 1, 25 мг/добу (застосовувати у відповідному дозуванні).

Титрування дози та підтримуюча доза. Дозу препаратуРаміприл-Тева титрують шляхом її подвоєння через кожні 1-2 тижні до досягнення максимальної добової дози 10 мг. Дозу бажано розподілити – на 2 прийоми.

Вторинна профілактика після перенесеного гострого інфаркту міокарда при наявності серцевої недостатності

Початкова доза. Через 48 годин після виникнення інфаркту міокарда пацієнтам, стан яких є клінічно тагемодинамічностабільним, призначають початкову дозу 2, 5 мг 2 рази на добу впродовж 3 днів. Якщо початкова доза 2, 5 мг переноситься погано, тоді слід застосовувати дозу 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні) 2 рази на добу впродовж 2 днів з подальшим підвищенням до 2, 5 мг та 5 мг 2 рази на добу. Якщо дозу не можна підвищити до 2, 5 мг 2 рази на добу, лікування слід відмінити.

Титрування дози та підтримуюча доза. У подальшому добову дозу підвищують шляхом її подвоєння з інтервалом у 1-3 дні до досягнення цільової підтримуючої дози 5 мг 2 рази на добу.

Коли це можливо, підтримуючу добову дозу розподіляють на 2 прийоми.

Якщо дозу не можна підвищити до 2, 5 мг 2 рази на добу, лікування слід відмінити. Досвіду лікування пацієнтів із тяжкою (IV функціонального класу за класифікацією Нью-Йоркської кардіологічної асоціації – NYHA) серцевою недостатністю одразу після інфаркту міокарда дотепер недостатньо. Якщо все ж таки прийнято рішення про лікування таких пацієнтів цим препаратом, рекомендується розпочинати терапію з дози 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні) 1 раз на добу і будь-яке її збільшення проводити з надзвичайною обережністю (також див. наведену вище інформацію щодо дозування препарату для пацієнтів, які отримують діуретики).

Особливі категорії пацієнтів

Пацієнти із порушеннями функції нирок. Добова доза для пацієнтів із порушеннями функції нирок залежить від показника кліренсу креатиніну (див. розділ «Фармакологічні властивості»):

– якщо кліренс креатиніну становить ≥60 мл/хв, необхідності у корекції початкової дози (2, 5 мг/добу) немає, а максимальна добова доза становить 10 мг;

– якщо кліренс креатиніну становить 30-60 мл/хв, необхідності у корекції початкової дози (2, 5 мг/добу) немає, а максимальна добова доза становить 5 мг;

– якщо кліренс креатиніну становить 10-30 мл/хв, початкова добова доза становить 1, 25 мг/добу (застосовувати у відповідному дозуванні), а максимальна добова доза − 5 мг;

– пацієнти з артеріальною гіпертензією, які перебувають на гемодіалізі: при гемодіалізі раміприл виводиться незначною мірою; початкова доза становить 1, 25 мг (застосовувати у відповідному дозуванні), а максимальна добова доза – 5 мг; препарат слід приймати через декілька годин після проведення сеансу гемодіалізу.

Пацієнти з порушеннями функції печінки (див. розділ «Фармакологічні властивості»). Лікування препаратомРаміприл-Тева пацієнтів із порушеннями функції печінки слід розпочинати під ретельним медичним наглядом, а максимальна добова доза у таких випадках повинна становити 2, 5 мг.

Пацієнти літнього віку. Початкова доза повинна бути нижчою, а подальше титрування дози слід здійснювати більш поступово з огляду на вищу ймовірність виникнення небажаних ефектів, особливо у дуже старих та немічних пацієнтів. У таких випадках слід призначати нижчу початкову дозу − 1, 25 мг раміприлу (застосовувати у відповідному дозуванні).

Діти.

ПрепаратРаміприл-Теване рекомендується застосовувати дітям (віком до 18 років), оскільки даних щодо ефективності та безпеки застосування цього препарату для таких пацієнтів недостатньо.

Передозування.

Симптомами, пов’язаними з передозуванням препарату, можуть бути надмірна периферичнавазодилатація (з вираженою артеріальноюгіпотензією, шоком), брадикардія, порушення електролітного балансу та ниркова недостатність. За станом пацієнта слід ретельно спостерігати та проводити симптоматичну та підтримуючу терапію. До запропонованих лікувальних заходів належать первинна детоксикація (промивання шлунка, введення адсорбентів), а також заходи, спрямовані на відновлення стабільної гемодинаміки, в тому числі введенняагоністів альфа-1адренорецепторівабо ангіотензину ІІ (ангіотензинаміду). Раміприлат, активний метаболіт раміприлу, погано виводиться із системного кровотоку шляхом гемодіалізу.

Побічні реакції.

Профіль безпеки препаратуРаміприл-Тева містить дані про постійний кашель та реакції, спричинені артеріальноюгіпотензією. До серйозних побічних реакцій належатьангіоневротичнийнабряк, гіперкаліємія, порушення функції печінки або нирок, панкреатит, тяжкі реакції з боку шкіри танейтропенія/агранулоцитоз.

Частота виникнення побічних реакцій класифікується таким чином: дуже часто (≥1/10); часто (від ≥1/100 до < 1/10); нечасто (від ≥1/1000 до < 1/100); рідко (від ≥1/10000 до < 1/1000); дуже рідко (< 1/10000); невідомо (не може бути розрахована за наявними даними).

У кожній групі побічні явища представлені у порядку зменшення ступеня їх серйозності.

Розлади за класами систем органів

Часто

Нечасто

Рідко

Дуже рідко

Невідомо

З боку серця

Ішемія міокарда, включаючи стенокардію або інфаркт міокарда; тахікардія; аритмія; відчуття серцебиття; периферичні набряки

З боку

крові та лімфатичної системи

Еозинофілія

Зменшення кількості лейкоцитів (включаючинейтропенію

або агранулоцитоз), зменшення кількості еритроцитів, зниження рівня гемоглобіну, зменшення кількості тромбоцитів

Недостатність кісткового мозку, панцитопенія, гемолітична анемія

З боку нервової системи

Головний біль, запаморочення

Вертиго, парестезія, агевзія, дисгевзія

Тремор, порушення рівноваги

Церебральна ішемія, у тому числі ішемічний інсульт ітранзиторна ішемічна

атака; порушення психомоторних функцій; відчуття печіння; паросмія

З боку органів зору

Порушення зору, включаючи нечіткість зору

Кон’юнктивіт

З боку органів слуху та лабіринту

Порушення слуху,

шум/дзвін у вухах

З боку дихальної системи, органів грудної

клітки та середостіння

Непродуктивнийподразнювальний кашель, бронхіт, синусит, задишка

Бронхоспазм,

у тому числі загострення астми;

закладеність носа

З боку шлунково-кишкового тракту

Запальні явища у шлунково-кишковому тракті, розлади травлення, дискомфорт у животі, диспепсія, діарея, нудота, блювання

Панкреатит (у поодиноких випадках повідомлялося про летальні наслідки виключно при застосуванні інгібіторів АПФ), підвищення рівня ферментів підшлункової залози, ангіоневротичний набряк тонкого кишечнику, біль у верхній частині живота, включаючи гастрит, запор, сухість у роті

Глосит

Афтозний стоматит

З боку нирок і сечовивідних шляхів

Порушення функції нирок, включаючи гостру ниркову недостатність, збільшення сечоутворення, погіршення перебігу фонової протеїнурії, підвищення рівня сечовини у крові, підвищення рівня креатиніну у крові

З боку шкіри та підшкірних тканин

Висипання, зокремамакуло-папульозні

Ангіоневротичнийнабряк; у дуже виняткових випадках – обструкція дихальних шляхів внаслідокангіоневротичногонабряку, яка може мати летальний наслідок; свербіж, гіпергідроз

Ексфоліативнийдерматит, кропив’янка, оніхолізис

Реакціяфоточут-ливості

Токсичний епідермальнийнекроліз, синдромСтівенса–Джонсона, мультиформнаеритема, пемфігус, загострення перебігу псоріазу, псоріатичний дерматит, пемфігоїднааболіхеноїдна екзантема або енантема, алопеція

З боку опорно-рухового апарату та сполучної тканини

М’язові спазми, міалгія

Артралгія

З боку ендокринної системи

Синдром неналежної секреціїантидіуретичногогормону (СНСАГ)

З боку метаболізму та харчування

Підвищення рівня калію у крові

Анорексія, зниження апетиту

Зниження рівня натрію у крові

З боку судин

Артеріальнагіпотензія, ортостатичне зниження артеріального тиску, синкопе

Відчуття припливів

Стеноз судин, гіпоперфузія, васкуліт

СиндромРейно

Порушення загального стану

Біль у грудях, втомлюваність

Пірексія

Астенія

З боку імунної системи

Анафілактичні таанафілактоїдні реакції, підвищення

рівняантинуклеарних антитіл

З бокугепатобіліарноїсистеми

Підвищення рівня печінкових ферментів і/абокон’югованогобілірубіну

Холестатична жовтяниця, пошкодження печінкових клітин

Гостра печінкова недостатність, холестатичний абоцитолітичнийгепатит (у дуже виняткових випадках – з летальним наслідком)

З бокурепродуктивної системи та молочних залоз

Транзиторнаеректильна імпотенція, зниження лібідо

Гінекомастія

З боку психіки

Зниження настрою, тривожність, нервовість, неспокій, порушення сну, включаючи сонливість

Стан сплутаної свідомості

Порушення уваги

Діти. Безпека застосування раміприлу вивчалася у 325 дітей та підлітків віком 2-16 років у процесі 2 клінічних досліджень. Згідно з результатами, характер та ступінь тяжкості небажаних реакцій у дітей були подібними до тих, які спостерігаються у дорослих, але частота виникнення деяких реакцій у дітей була вищою, ніж у дорослих, а саме:

•тахікардія, закладеність носа та риніт: часто–у дітей та нечасто–у дорослих пацієнтів;

•кон’юнктивіт: часто–у дітей, рідко–у дорослих пацієнтів;

•тремор і кропив’янка: нечасто– удітей, рідко– удорослихпацієнтів.

Загальний профіль безпеки застосування раміприлу у дітей і дорослих значуще не відрізняється.

Повідомлення про підозрювані побічні реакції

Повідомлення про підозрювані побічні реакції у період після реєстрації препарату є важливим заходом. Вони дозволяють продовжувати моніторинг за співвідношенням користь/ризик при застосуванні даного лікарського засобу.

Медичні працівники повинні повідомляти про випадки будь-яких побічних реакцій за допомогою системифармаконаглядуУкраїни.

Термін придатності.

2 роки.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °C у недоступному для дітей місці.

Зберігати в оригінальній упаковці для захисту від вологи.

Упаковка.

По 10 таблеток у блістері, по 3 або 6 блістерів у коробці.

Категорія відпуску.

За рецептом.

Виробник.

МерклеГмбХ.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Людвіг-Меркле-Штрассе 3, 89143Блаубойрен, Німеччина.