КАРБОПЛАТИН МЕДАК концентрат 10 мг/мл

Медак Гезельшафт фюр клініше Шпеціальпрепарате мбХ

Rp

Форма випуску та дозування

Концентрат, 10 мг/мл

Концентрат, 10 мг/мл

Упаковка

Флакон 5 мл №1x1
Флакон 15 мл №1x1
Флакон 45 мл №1x1
Флакон 60 мл №1x1
Флакон 100 мл №1x1

Флакон 5 мл №1x1

Аналоги

Rp

КАРБОПА 10 мг/мл

Аккорд Хелскеа Лімітед(GB)

Концентрат

Rp

КАРБОПЛАТИН 10 мг/мл

Актавіс груп(IS)

Концентрат

Rp

КАРБОПЛАТИН 10 мг/мл

Актавіс(IT)

Концентрат

Rp

КАРБОПЛАТИН 10 мг/мл

Сіндан Фарма(RO)

Концентрат

Rp

КАРБОПЛАТИН "ЕБЕВЕ" 10 мг/мл

ЕБЕВЕ Фарма Гес.м.б.Х. Нфг. КГ(AT)

Концентрат

Класифікація

Форма товару

Концентрат для приготування розчину для інфузій

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/10829/01/01

Дата останнього оновлення: 19.01.2021

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 30.12.2075
  • Склад: 1 мл концентрату містить карбоплатину 10 мг
  • Торгівельне найменування: КАРБОПЛАТИН МЕДАК
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігатив оригінальній упаковці для захисту від світла. Зберігати при температурі не вище 25 °С. Не заморожувати. Зберігати в недоступному для дітей місці.
  • Фармакотерапевтична група: Антинеопластичні засоби. Сполуки платини.

Упаковка

Флакон 5 мл №1x1

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

КАРБОПЛАТИН МЕДАК

(CARBOPLATIN MEDAC)

Склад:

діюча речовина: carboplatin;

1 мл концентрату містить карбоплатину 10 мг;

допоміжна речовина: вода для ін’єкцій.

Лікарська форма. Концентрат для розчину для інфузій.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний або злегка жовтуватого кольору розчин.

Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Сполуки платини.

Код АТХ L01X A02.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Карбоплатин – протипухлинний засіб, що являє собою неорганічну комплексну сполуку платини. Протипухлинна активність карбоплатину порівнянна з активністю цисплатину щодо широкого спектра пухлин незалежно від їхньої локалізації.

Механізм дії.

Механізм його протипухлинної дії пов’язаний з пригніченням синтезу нуклеїнових кислот, що призводить до загибелі клітини. Здатність препарату спричиняти регресію первинних пухлин та метастазів пов’язана також з його впливом на імунну систему організму.

Дослідження аналізів зв’язування ДНК продемонстрували якісну подібність механізмів дії карбоплатину і цисплатину. Карбоплатин, як і цисплатин, спричиняє зміни в суперспіральній конформації ДНК, які асоціюються з ефектом вкорочення ДНК. Також він спричиняє утворення міжниткових і внутрішньониткових зшивок у ДНК.

Фармакокінетика.

Розподіл.

Концентрації карбоплатину та вільної платини у плазмі крові після внутрішньовенного введення зменшуються відповідно до двофазної кінетики. Початковий період напіввиведення вільної платини становить приблизно 1–2 години, а термінальний період напіввиведення становить 3–6 годин; загальна платина характеризується подібним початковим періодом напіввиведення, але термінальний період напіввиведення в неї риваліший (приблизно 24 години). При повторних введеннях дози протягом чотирьох днів поспіль накопичення платини у плазмі крові не спостерігається. Приблизно 87 % платини у плазмі крові зв’язується з білками протягом 24 годин після введення.

Виведення.

Карбоплатин виводиться із сечею з відновленням приблизно на 70 % введеної платини протягом 24 годин. Більша частина речовини виводиться в перші 6 годин.
Загальний та нирковий кліренс вільної ультрафільтрабельної платини корелює зі швидкістю клубочкової фільтрації, але не з канальцевою.

Лінійність/нелінійність

Після введення карбоплатину існує лінійна залежність між концентрацією дози та плазми загальної та вільної ультрафільтрабельної платини. Площа під фармакокінетичною кривою «концентрація – час»для загальної платини також показує лінійну залежність від дози з кліренсом креатиніну ≥ 60 мл/хв.

Клінічні характеристики.

Показання.

Епітеліальний рак яєчників і дрібноклітинний рак легенів — у вигляді монотерапії або в комбінації з іншими антинеопластичними засобами.

Протипоказання.

– Гіперчутливість до карбоплатину або до інших сполук платини.

– Тяжкі порушення функції нирок(кліренс креатиніну < 30мл/хв), крім випадків, коли, на думкулікаря і пацієнта, можливі перевагилікуванняпереважають над ризиками.

– Тяжка мієлосупресія.

– Пухлини, що кровоточать.

– Нещодавня значна крововтрата.

– Одночасне застосування звакциною протижовтої лихоманки.

– Період вагітності або годування груддю.

– Порушення слуху.

– Дитячий вік.

Особливі заходи безпеки.

Лікування карбоплатином слід проводити під наглядом лікаря-онколога, що має досвідроботизхіміотерапевтичнимиактивними речовинами, в умовах стаціонару у разі наявності засобів для адекватного моніторингу стану пацієнта. У разі виявлення порушення функціїкісткового мозку і/абофункцій нирокчипечінки застосування лікарського засобуслід припинити.

Під час маніпуляцій з препаратом слід дотримуватися правил роботи з цитостатиками.

При приготуванні та введенні розчину препарату, як і при роботі з іншими протипухлинними засобами, необхідно дотримуватися обережності і користуватися рукавичками. У разі потрапляння розчину препарату на шкіру або слизові оболонки слід негайно ретельно змити розчин зі шкіри водою з милом, а слизові – промити водою.

Приготування має проводитися у спеціальному відведеному для цієї цілі місці. Робочу поверхню слід накрити абсорбуючим папером з пластиковою основою для одноразового використання.

Вагітні працівники не повинні контактувати з цитотоксичними лікарськими засобами.

Утилізацію матеріалів (шприци, голки, рідкий вміст та інше), які використовували для приготування цитостатичного засобу, необхідно проводити з особливою ретельністю та з дотриманням заходів безпеки.

Залишки невикористаного засобу або відходи необхідно знищити відповідно до національних вимог щодо знищення токсичних відходів.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При прийомі пероральних антикоагуляційнихзасобів необхіднопосилитимоніторингМНВ (Міжнародного нормалізованого відношення) через імовірністьвзаємодіїпероральних антикоагулянтівікарбоплатину.

Протипоказане одночасне застосуванняз вакциноюпроти жовтої лихоманки–ризикгенералізованоговакцинальногозахворювання, що призводить долетальних наслідків.

Одночасне застосуванняне рекомендується

– З живимиослабленимивакцинами(крім вакцини протижовтої лихоманки) –ризиксистемного захворювання, щоможепризвести долетальних наслідків. Зінактивованою вакциною(поліомієліт).

– З фенітоїном, фосфенітоїном.

Фенітоїн, фосфенітоїн: ризик загострення судом в результаті зменшення фенітоїну при травному поглинанні цитотоксичної активної речовини або ризик токсичного підвищення або втрати ефективності цитотоксичної активної речовини через збільшення метаболізму фенітоїну в печінці.

При одночасному застосуванні з нижчезазначеними речовинами слід дотримуватися обережності.

При одночасному застосуванні з препаратами, що чинять мієлодепресивну, нефротоксичну, нейротоксичну або ототоксичну дію, можливе взаємне посилення токсичних ефектів. Цисплатин посилює нейро- та ототоксичність карбоплатину. Слід уникати одночасного призначення з аміноглікозидними антибіотиками.

– Циклоспорини (такожтакролімустасиролімус) – одночасне застосування призводить доростуімуносупресіїз ризикомлімфопроліферації.

– Нефротоксичніабоототоксичніречовини–одночасний прийом заміноглікозиднимиантибіотикамиабо зпетльовими діуретиками посилює нефротоксичність та/або ототоксичність.

– Хелатні сполуки– слід уникати одночасного прийому, оскількицеможе призвести до зниженняпротипухлинного ефектукарбоплатину.

Експериментально встановлено, що карбоплатин діє синергічно з етопозидом і віндесином. Не допускати контакту розчинів карбоплатину з ін’єкційними голками та іншим обладнанням, що містить алюміній (при контакті карбоплатину з алюмінієм може випадати осад).

Особливості застосування.

Застереження

При застосуванні карбоплатину слід дотримуватися інструкцій щодо застосування цитотоксичних препаратів.

У разі екстравазації інфузію треба негайно припинити і розпочати місцеве симптоматичне лікування.

Необхідно регулярно проводити аналіз крові, а також функціональні тести для визначення роботи нирок і печінки. У разі виявлення значного пригнічення функції спинного мозку або аномального функціювання нирок чи печінки, застосування лікарського засобу слід припинити.

Пацієнти, котрі вже пройшли серйозне попереднє лікування (особливо з застосуванням циспластину), пацієнти з поганим загальним станом здоров’я або віком понад 65 років, пацієнти, які отримують одночасно лікування нефротоксичними лікарськими засобами, можуть, як і пацієнти з тяжким порушенням функції нирок, страждати тяжкою або довготривалою мієлосупресією. Для цих груп пацієнтів початкове дозування повинно бути зменшене (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Тривалість інтервалів між курсами карбоплатину має бути не менше 4 тижнів.

Гематологічна токсичність

Гемолітична анемія з наявністю серологічних антитіл на препарат була зареєстрована у пацієнтів, які проходили лікування карбоплатином. Виникнення таких реакцій може призвести до летального наслідку.

Лейкопенія, нейтропенія та тромбоцитопенія є дозозалежними та дозолімітувальним фактором при лікуванні.

Під час лікування карбоплатином та після його завершення необхідний частий контроль параметрів периферичної крові. У разі виявлення токсичної дії лікування карбоплатином слід припинити до моменту нормалізації показників. У пацієнтів, які отримують монотерапію карбоплатином, максимальне зниження показників у середньому відбувається на 21-ту добу, а у складі комбінованої терапії на 15-ту добу. Курс лікування карбоплатином не повинен повторюватися до нормалізації показників лейкоцитів та тромбоцитів (тобто рівнів 2000 лейкоцитів/мм3та 100000 тромбоцитів/мм3). Введення карбоплатину спричиняє тромбоцитопенію, лейкопенію та анемію. Анемія, що виникає, є частою та кумулятивною, в деяких випадках може потребуватися переливання крові.

Тяжкістьмієлосупресіїзростаєу пацієнтів, які вже проходили лікування, зокремацисплатином, і/абомаютьпорушення функції нирок. Початковідози карбоплатинудляцихгруппацієнтівповиннібутивідповідним чиномзменшені. Комбінована терапіяін’єкціямикарбоплатинуз іншимимієлосупресивнимивидамилікуваннямає бути дужеретельноспланованащодо дозітермінів, щобзвести до мінімуму небажані адитивніефекти. Мієлосупресивні ефекти можуть мати кумулятивний характер при супутній хіміотерапії. Пацієнти з тяжкою та стійкою мієлосупресією перебувають у групі високого ризику виникнення інфекційних ускладнень, в тому числі з летальним наслідком. При виникненні таких наслідків слід негайно припинити терапію карбоплатином.

Щоб мінімізувати адитивні ефекти, необхідно дуже ретельно планувати комбіновану терапію, яка включає карбоплатин та інші мієлосупресивні речовини, особливо дозування та графік терапії.

Пацієнти, у яких спостерігається тяжке пригнічення функції кісткового мозку, можуть потребувати підтримувальної трансфузійної терапії. Постійний контроль за можливими токсичними ефектами при лікуванні карбоплатином обов’язковий. Перед початком кожного циклу терапії карбоплатином слід проводити неврологічне обстеження з метою виявлення ознак нейротоксичності.

Повідомлялося про випадки виникнення гострої промієлоцитарної лейкемії та мієлодиспластичного синдрому (МДС)/гострого мієлоїдного лейкозу (ГМЛ) через кілька років після терапії карбоплатином та інших протипухлинних методів лікування.

Гемолітико-уремічний синдром (ГУС)

Гемолітико-уремічний синдром (ГУС) є небезпечним для життя побічним ефектом. Введення карбоплатину слід припинити при перших ознаках мікроангіопатичної гемолітичної анемії, таких як швидке падіння рівня гемоглобіну з супутньою тромбоцитопенією, підвищення рівня білірубіну в сироватці крові, сироваткового креатиніну, азоту сечовини або лактатдегідрогенази. Ниркова недостатність може бути необоротною після припинення терапії та потребувати проведення діалізу.

Алергічні реакції

При прийомі карбоплатину інколи виникають алергічні реакції, наприклад еритема, лихоманка без видимої причини та свербіж. У деяких випадках виникала афілаксія, набряк Квінке та анафілактоїдні реакції, включаючи бронхоспазм, кропив’янку та набряк обличчя, дуже рідко лікування також закінчувалося летально. Необхідно негайно припинити лікування та розпочати відповідні лікувальні заходи. Реакції схожі з тими, що спостерігаються при застосуванні інших препаратів, що містять сполуки платини. Вони можуть виникнути через декілька хвилин після введення засобу. Частота алергічних реакцій може зростати у зв’язку з попередньою взаємодією засобів, що містять сполуки платини, навіть якщо ці реакції спостерігалися тільки після застосування карбоплатину.

Хворих з алергічними реакціями на інші сполуки платини в анамнезі варто контролювати на наявність алергічних симптомів та проводити підтримуюче лікування, включаючи введення антигістамінних препаратів, адреналіну та/або глюкокортикоїдів. Подальше застосування карбоплатину у разі розвитку алергічних реакцій протипоказано. Були зареєстровані перехресні реакції з усіма сполуками платини, іноді з летальними наслідками.

Нирковатоксичністьта вплив на функціювання печінки

Карбоплатин може призвести до порушення функції нирок та печінки. Дуже високі дози карбоплатину (перевищення рекомендованої дози у 5 разів у рамках монотерапії) призвели до тяжких аномалій функції печінки та нирок. До теперішнього часу не з’ясовано, чи можна за допомогою відповідної гідратації боротися з даним впливом на функцію нирок. У випадку порушення функції нирок або печінки середнього та тяжкого ступеня необхідне зниження дози або переривання лікування (див. розділ «Побічні реакції»).

У пацієнтів з обмеженою функцією нирок ще до початку лікування карбоплатином нефротоксичний ефект може виникати частіше та мати більш тяжку форму. Окрім того, виникнення порушення функції нирок є більш імовірним у пацієнтів, у яких під час застосування циспластину виникала нефротоксичність. Хоча на сьогодні немає клінічних даних, що свідчать про посилення нефротоксичного ефекту, карбоплатин не рекомендовано комбінувати з аміноглікозидами або іншими нефротоксичними речовинами.

У пацієнтів з обмеженою функцією нирок необхідно контролювати параметри функції нирок перед початком лікування та під час його проведення.

Мієлосупресивна дія карбоплатину значною мірою залежить від його ниркового кліренсу.

У пацієнтівз порушеннями функції нирокдіякарбоплатинунасистему кровотворенняєбільшвираженоюідовготривалою, ніжу пацієнтівз нормальною функцією нирок, томудляцієї групиризикутерапіюкарбоплатиномслід проводитиз особливою обережністю.

Для цих груп пацієнтів початкове дозування потрібно зменшити (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Венооклюзивна хвороба печінки

Повідомлялося про випадки обструкції печінкових вен (синдром синусоїдальної обструкції печінки), деякі з летальним наслідком. Слід перевіряти пацієнтів на наявність ознак і симптомів порушення функції печінки або портальної гіпертензії, які імовірно не є результатом метастазів в печінці.

Неврологічнатоксичність

Необхідно регулярно проводити неврологічні обстеження та перевірку слуху – перш за все у пацієнтів, котрі приймають велику дозу карбоплатину.

Хворих потрібно проінформувати про можливість стійких симптомів периферичної сенсорної нейропатії після закінчення курсу лікування. Локальні помірні парестезії з функціональними порушеннями можуть спостерігатися до 3 років після закінчення лікування за схемою ад’ювантного застосування препарату.

Частотапроявівпериферичноїневрологічноїтоксичності підвищується у пацієнтів віком від65 роківіу пацієнтів, які вже пройшли курс лікування препаратами, що містять сполуки платини, або які раніше отримувалицисплатинчи інші медикаменти, що чинять негативний вплив на слух.

Порушення зору, втому числівтрата зору, були зареєстрованіпісля застосуванняін’єкцій карбоплатину у вищих, ніжрекомендується, дозах упацієнтів з нирковою недостатністю. Зірвідновлюєтьсяповністюабо значною мірою після припиненнятерапії. Моніторингіневрологічне обстеженняслідпроводитирегулярно.

Синдромоборотної задньої лейкоенцефалопатії(СОЗЛ)

Випадки виникнення синдромуоборотної задньої лейкоенцефалопатії(СОЗЛ) було зареєстровано у пацієнтів, які отримували карбоплатин в комбінованій хіміотерапії. СОЗЛ є рідкісним, оборотним після припинення лікування неврологічним захворюванням, що швидко розвивається, і може включати в себе виникнення судом, гіпертонії, головного болю, сплутаності свідомості, сліпоту та інші зорові та неврологічні порушення. Діагноз СОЗЛ підтверджується результатами обстеження головного мозку, переважно з використанням МРТ (магнітно-резонансної томографії).

Синдром лізису пухлин (СЛП)

Упостмаркетинговий період застосування повідомлялося про випадки синдром лізису пухлини (СЛП) у пацієнтів, які проходили лікування карбоплатином або комбінацією карбоплатину з іншими хіміотерапевтичними засобами. Слід контролювати станпацієнтів з високим ризиком розвитку СЛП, тобто тих, які мають пухлини, клітини яких характеризуються високою проліферативною здатністю, з високою поширеністю пухлини і пацієнтів з високою чутливістю до цитотоксичних засобів та проводити відповідні запобіжні заходи.

Застосування пацієнтам літнього віку

Під час застосуваннякомбінованої терапіїкарбоплатиноміциклофосфамідомпацієнти літнього вікубулибільш схильні до розвиткутяжкоїтромбоцитопенії, ніж молодші пацієнти.

Оскільки у пацієнтів літнього віку функція нирок часто знижена, необхідно враховувати цей фактор при призначені дози лікарського засобу (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Дозування карбоплатину

Визначення швидкісті клубочкової фільтрації за методом Кокрофта–Голта, що має велике значення у лікуванні, у деяких підгрупах (наприклад, вік 40–59 років або індекс маси тіла (ІМТ) 20–25) слід проводити визначення за допомогою стандартних методів вимірювання, а саме: інулін, 51Cr–EDTA, 99mTc–DTPA, 125I–іоталамат або іогексол, коли це можливо.

Інше

Застосування живих або атенуйованих живих вакцин у пацієнтів з порушенням імунної системи під час проведення хіміотерапії, у тому числі з використанням карбоплатину, може призвести до розвитку тяжких інфекцій, інколи з летальними наслідками. З цієї причини слід уникати вакцинації пацієнтів із застосуванням живої вакцини під час проведення лікування карбоплатином. Неживі або інактивовані вакцини можна застосовувати, однак реакція на такі вакцини може бути зниженою (див. також розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Дані про дослідження канцерогенного потенціалу карбоплатину відсутні. Однак є повідомлення про канцерогенні дії речовин зі схожим механізмом впливу та схожою мутагенністю.

Безпека та ефективність застосування карбоплатину у дітей та підлітків не встановлена.

Премедикація антиеметиками може допомогти зменшити частоту і тяжкість нудоти та блювання, спричинених карбоплатином.

При лікуванні дуже високими дозами карбоплатину відзначалися випадки гепатотоксичних уражень, асоційованих з нефротоксичними ураженнями.

При виготовленні та введенні карбоплатину не можна використовувати інструменти, що містять алюміній (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність

Карбоплатинне слід приймати вагітним жінкам. Якщо виникає необхідність застосування у період вагітності, пацієнтку необхідно поінформувати про ризик для плода. Жінки репродуктивного віку повинні застосовувати контрацептивні засоби під час лікування препаратом.

Період годування груддю

Невідомо, чи проникаєкарбоплатину грудне молоко, тому слід припинити грудне годування при лікуванні препаратом.

Вплив на фертильність

Карбоплатин є генотоксичним, тому пацієнтам репродуктивного віку (жінкам і чоловікам) та їхнім партнерам необхідно користуватися ефективними контрацептивними засобами в період лікування і щонайменше протягом 6 місяців після закінчення терапії. Чоловікамдо початкулікуваннямкарбоплатином рекомендується кріоконсервація сперми через імовірністьнастаннянеоборотного безпліддя.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Карбоплатинможеспричинити нудоту, блювання, порушення зору таототоксичність, тому у період лікування препаратом не рекомендується керувати транспортними засобами та механізмами. Залежно від індивідуальної чутливості, карбоплатин може порушувати здатність керувати транспортними засобами та механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Карбоплатин призначений тільки для внутрішньовенного застосування, після розведення.

Дорослим пацієнтам, які раніше не лікувалися, за умови нормальної функції нирок, ін’єкції карбоплатину вводити у дозі 400 мг/м2поверхні тіла шляхом коротких внутрішньовенних інфузій (тривалістю 15–60 хв).

Дози також можна розраховати за допомогою формули Кальверта, виходячи зі швидкості клубочкової фільтрації (ШКФ) хворого і бажаної площі під фармакокінетичною кривою «концентрація – час» (AUC). Необхідно звернути увагу на те, що дози за формулою Кальверта розраховуються у міліграмах, а не в мг/м2.

Доза (мг) = бажана AUC (мг/мл × хв) × [ШКФ (мл/хв) + 25]

Бажана ППК

Хіміотерапія

Статус пацієнтів

5–7 мг/мл×хв

Монотерапія карбоплатином

Раніше не лікувалися

4–6 мг/мл×хв

Монотерапія карбоплатином

Раніше лікувалися

4–6 мг/мл×хв

Карбоплатин + циклофосфамід

Раніше не лікувалися

Не застосовувати формулуКальвертадля розрахунку доз для пацієнтів, якіотримували тривалупопередню терапію такими засобами:

–мітоміцинC;

–нітросечовина;

–комбінована терапія здоксорубіцином/циклофосфамідом/цисплатином;

–комбінована терапіяз 5 або більшеагентами;

–променева терапія≥4500рад, зосереджена наділянці розміром 20×20 смабобільше ніж наодній ділянці.

Необхідно припинити терапіюкарбоплатином, якщо пухлина не реагує на лікуваннязахворювання прогресуєабоз’явилися неприпустиміпобічні реакції.

Курси терапії можна повторювати з інтервалами не менше 4 тижнівпри показникахкрові: нейтрофілівне менше2000/мм³ітромбоцитівне менше 100000/мм³.

Зменшенняпочаткової дозина 20–25 %рекомендуєтьсядляпацієнтівзтакимифакторами ризикуякпопереднє проведеннямієлосупресивної терапіїабонизькийфункціональнийстатус(ECOG–Zubrod2–4або показник заКарновськимнижче 80 %).

Усі наведені вищерекомендаціїщододозуваннястосуютьсяпочатковогокурсу лікування, наступні дозинеобхіднозмінювати відповідно дорезультатів щотижневого аналізу крові.

Порушення функції нирок

Якщо у пацієнтівкліренскреатиніну< 60 мл/хв підвищується ризик виникнення мієлосупресії.

Оптимальне застосуванняін’єкційкарбоплатинупацієнтам з порушенням функції нирок вимагає відповідного коригування доз та постійного спостереження за гематологічними показниками і функцією нирок. Якщо швидкість клубочкової фільтрації ≤ 20 мл/хв, застосування карбоплатину слід припинити взагалі.

Комбінована терапія

Застосування карбоплатину у комбінації з іншимипротипухлинними засобами в кожному випадку потребуєкоригуванняімає бути ухваленим відповідно до режиму і графіка.

Педіатрична популяція

Досвіду застосування карбоплатину дітям недостатньо, тому не існує рекомендацій щодо дозування для цієї вікової категорії.

Пацієнти літнього віку

Дози карбоплатинупротягом першогота наступнихтерапевтичнихкурсівнеобхідно коригувати залежно від загального стану здоров’я пацієнтів.

Розведення.

Перед введенням препарат розводити 5 % розчином глюкози чи 0, 9 % розчином натрію хлориду до концентрації 0, 5 мг/мл.

Розведений розчин стабільний протягом 24 годин при зберіганні в холодильнику (4оС). З мікробіологічної точки зору розведений розчин слід вводити негайно.

Карбоплатин не можна вводити через інфузійні системи з алюмінієвими частинами або через голки, що містять алюміній (може випадати осад).

Набирати розчин з флакона слід безпосередньо перед застосуванням.

Дозволяється одноразовий відбір лікарського засобу з флакона.

При маніпуляціях з препаратом слід дотримуватись правил роботи з цитостатиками.

Діти.

Недостатньо інформації прозастосуваннялікарського засобув педіатричній популяції, тому його не слід застосовувати дітям.

Передозування.

Симптоми передозування. На першому етапі дослідження карбоплатин вводили у дозах до 1600 мг/м2за один курс. При цьому дозуванні спостерігалися такі небезпечні для життя гематологічні побічні реакції, як гранулоцитопенія, тромбоцитопенія, анемія. На 9–25 добу (у середньому на 12–17 добу) були зареєстровані найнижчі показники гранулоцитів, тромбоцитів та гемоглобіну. Через 8–14 днів (у середньому через 11 днів) гранулоцити знову досягли показника ≥ 500/µл, тромбоцити знову досягли показника ≥ 25 000/µл через 3–8 днів (у середньому через 7 днів).

Крім того, спостерігалися наступні негематологічні побічні редакції: порушення функції нирок зі зниженням швидкості клубкової фільтрації на 50 %, нейропатії, ототоксичність, втрата зору, гіпербілірубінемія, мукозит, діарея, нудота і блювання з головним болем, еритрема та тяжка інфекція. Слухові порушення у більшості випадків були короткочасними та оборотними.

Лікування передозування.

Специфічного антидоту для лікування передозування карбоплатину не існує. Можливі ускладнення при передозуванні засобу можуть стосуватися пригнічення функції кісткового мозку, а також порушення функції печінки і нирок. При лікуванні гематологічних побічних реакцій ефективними засобами можуть бути трансплантація кісткового мозку і трансфузії (тромбоцити, кров).

Побічні реакції.

Частота виникнення побічних реакцій класифікується таким чином:

дуже часто (≥1/10), часто (≥1/100 до< 1/10), нечасто (≥1/1000 до< 1/100), рідко (≥1/10000 до< 1/1000), дуже рідко (< 1/10000), частота невідома (неможливо розрахувати частоту на підставі доступних даних).

Інфекції та інвазії.

Часто – інфекційні ускладнення*.

Частота невідома – пневмонія.

Доброякісні новоутворення, злоякісні іневизначені(включаючикістита поліпи).

Нечасто – розвиток повторних пухлин (включаючи промієлоцитарний лейкоз, який розвивався через 6 років після проведення монотерапії карбоплатином та попередньої променевої терапії) спостерігався після закінчення монотерапії карбоплатином, а також комбінованої терапії (причинно-наслідковий зв’язок не встановлено).

Частота невідома – вторинні злоякісні пухлини, пов’язані з лікуванням.

З бокукровіі лімфатичної системи.

Дуже часто – тромбоцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, анемія.

Часто – кровотеча*, інфекційно-зумовлені ускладнення у пацієнтів з поганим загальним станом здоров’я (< 1% призводять до летального наслідку).

Частота невідома – порушення кровотворення, фебрильна нейтропенія, гемолітико-уремічний синдром.

Пригнічення функції кісткового мозку може бути більш тяжким і тривалим у пацієнтів віком від 65 років.

Мієлосупресія є дозолімітуючим фактором при лікуванні карбоплатином. При монотерапії карбоплатином у максимально переносимих дозах тромбоцитопенія (кількість тромбоцитів < 50000/мм3) спостерігається у 25 % пацієнтів. Нейтропенія (кількість гранулоцитів < 1000/мм3) спостерігається у 18 % пацієнтів. Лейкопенія (кількістьлейкоцитів< 2000/мм³)спостерігаєтьсяу 14 % пацієнтів. Максимально низький рівень тромбоцитів, гранулоцитів, лейкоцитівзазвичайфіксуєтьсяна21-й день від початку прийому препарату. Мієлосупресія може посилюватисяприкомбінованій терапії карбоплатину з іншимимієлосупресивнимипрепаратами.

Мієлотоксичністьєбільштяжкоюдля пацієнтів, які раніше отримувалицисплатин, для пацієнтівз порушеною функцією нирок, а також дляпацієнтів збільш тяжким соматичнимстатусом. Ціефекти, хоча вонизазвичай оборотні, призвелидоінфекційних і геморагічних ускладненьу4 %та5 %пацієнтів, які отримувалиін’єкції карбоплатину відповідно. Зазначені ускладненняпризвели долетального наслідкуменшніжу1 % пацієнтів.

Анемія(рівеньгемоглобіну< 8 г/дл)спостерігаєтьсяу 15 % пацієнтівз початковими показниками у нормі, інтенсивність якої зростаєзалежно від сумарної дози карбоплатину.

У разі монотерапії карбоплатином у рекомендованих дозах з рекомендованою періодичністю введення мієлосупресія зазвичай є оборотною і некумулятивною.

Кількість тромбоцитів у крові у більшості випадків відновлюється протягом 35 днів після введення препарату.

Відновлення кількості лейкоцитів зазвичай відбувається дещо повільніше порівняно з тромбоцитами – протягом 42 днів після введення препарату.

Лікування карбоплатином може бути продовжено лише тоді, коли кількість тромбоцитів становить не менше 100000 в 1 мкл, а лейкоцитів – не менше 4000 в 1 мкл. Якщо ж кількість клітин менше цих рівнів, необхідно припинити терапію до відновлення нормальних значень показників (зазвичай через 5–6 тижнів). У тяжких випадках може бути необхідною підтримувальна трансфузійна терапія, переливання крові.

З боку імунної системи.

Часто –реакціїгіперчутливості(включаючи шкірні висипи, кропив’янку, еритему, гарячкубезвидимих причинабосвербіж), анафілактоїдні реакції, часом з летальними наслідками, особливов першіхвилини післявведенняпрепарату (ангіоневротичнийнабряк, задишка, бронхоспазм, кропив’янка, анафілактичний шок, зниження артеріального тиску, запаморочення, тахікардія).

Алергічні реакціїнакарбоплатинзареєстровано менш ніжу 2 % пацієнтів.

Лікування симптоматичне (див. розділ «Особливості застосування»).

З боку метаболізму та порушенняхарчування.

Дуже часто – після лікування карбоплатином було зареєстровано зниження рівня електролітів у сироватці крові (магнію, калію, натрію, кальцію), однак ці прояви були не настільки серйозними, щоб спричинити клінічні ознаки або симптоми. У тому числі повідомлялося про випадки ранньої гіпонатріємії.

Рідко – анорексія, гіпонатріємія.

Частота невідома – дегідратація, синдром лізису пухлин.

З боку нервової системи.

Часто –периферична нейропатія, парестезія, зниженнясухожильнихрефлексів, сенсорні порушення, порушення смакових відчуттів.

Частота виникнення периферичної нейропатії після лікування карбоплатином становить 4 %. У більшості пацієнтів нейротоксичність обмежується парастезіями та зниженням глибоких сухожильних рефлексів. У пацієнтів віком від 65 років або після попереднього лікування циспластином підвищується частота та інтенсивність побічних дій. Парастезії, які є ще до початку лікування карбоплатином, спричиненні перш за все попередньою терапією із застосуванням циспластину, у ході лікування карбоплатином можуть зберігатися або погіршуватися.

В окремих випадках повідомлялося про симптоми з боку центральної нервової системи, які часто можуть пояснюватися одночасним застосуванням протиблювотних препаратів. У 1 % пацієнтів спостерігалися клінічно значущі порушення чутливості (наприклад, порушення зору, зміни смаку). Частота виникнення неврологічних побічних ефектів була вища у пацієнтів, котрі отримували карбоплатин у рамках комбінованої терапії. Це може бути пов’язано із кумулятивним впливом.

Частота невідома – цереброваскулярні розлади*, синдромоборотної задньої лейкоенцефалопатії(СОЗЛ), можливі галюцинації, тривожність і жахливі сновидіння.

З боку органів зору.

Часто – порушення функції зору. Поодиноківипадки втрати зору.

Тимчасове погіршення зору, втому числіінодітимчасова втратазору, були зареєстровані під час лікуванні засобами, що містять сполукиплатини. Ці порушення, як правило, виникають тільки при терапії підвищеними дозамиупацієнтів з порушенням функції нирок. У рамках постмаркетинговогомоніторингового дослідження були зареєстровані випадки розвитку невриту зорового нерва.

З боку органів слуху.

Дуже часто –зниження гостроти слуху було виявлено вдіапазонівисоких частот(4000–8000Гц) у 15% пацієнтів.

Часто –ототоксичність.

Тільки у1%пацієнтів відзначалися клінічні симптоми, які переважно проявлялися у виглядішуму у вухах.

У пацієнтів зі зниженою гостротою слуху внаслідок лікування цисплатином порушення слуху можуть зберігатися або погіршуватися. Клінічно значуща втрата слуху спостерігалась у дітей, котрі отримували більш високі дози карбоплатину, ніж це рекомендовано, у поєднанні з іншими препаратами, що спричиняють негативний вплив на слух.

З боку серця.

Часто –серцево-судинні розлади*.

Дуже рідко – повідомлялось про поодинокі випадки серцево-судинних захворювань (серцева недостатність, емболія), а також цереброваскулярні захворювання

(апоплексичний удар) (причинно-наслідковий зв’язок із застосуванням карбоплатину не встановлений), аритмія. Були зареєстровані поодинокі випадки гіпертонії.

З боку судин.

Частота невідома – емболія*, артеріальна гіпертензія, артеріальна гіпотензія.

Можуть бути геморагічні ускладнення.

З бокуорганів дихання, грудної клітки та середостіння.

Часто – фіброз легенів зі стискаючим болем у грудях та задишкою, інтерстиціальні захворюваннялегенів, бронхоспазм.

З боку шлунково-кишкового тракту.

Дуже часто –блювання, нудота, біль у животі.

Блювання виникаєу 65 % пацієнтів, утретиниз якихпротікаєтяжко. Крім цього, у 15 %пацієнтіввиникаєнудота. Пацієнти, які раніше отримувалицисплатин, більшсхильнідо проявів симптомів порушення функцій з боку шлунково-кишкового тракту. Ці симптоми, як правило минають, при застосуванніантиеметиків тазникають протягом перших 24годинпісля введеннякарбоплатину. У четверті пацієнтів не виникає ні нудоти, ні блювання. Тільки у 1 % пацієнтів спостерігалося блювання, що не піддавалося медикаментозному лікуванню. Також 17 % пацієнтів повідомили про больові відчуття у ділянці шлунково-кишкового тракту.

Часто –діарея (8 %), запор (6 %), мукозит, запалення слизової оболонки рота та стравоходу.

Частота невідома – стоматит, панкреатит.

З боку гепатобіліарної системи.

Дуже часті – повідомлялося про зміни функції печінки легкої або середньої тяжкості приблизно у третини пацієнтів з нормальними початковими показниками, котрі отримували лікування із застосуванням карбоплатину. Лужна фосфатаза підвищується частіше (у 24 % пацієнтів), ніж сироваткова глютамінова оксалоацетинова трансаміназа (у 15 % пацієнтів), аланінамінотрансфераза у сироватці крові або загальний білірубін (у 5 % пацієнтів). Більшість відхилень від норми спонтанно нормалізувались упродовж курсу лікування. У половини пацієнтів ці зміни були в основному легкими та оборотними.

В обмеженій групі пацієнтів, які отримували високі дози карбоплатину для ін’єкцій та після автогенної трансплантації кісткового мозку, відзначали порушення з боку функціональних показників печінки.

Частота невідома – тяжке порушення функції печінки (включаючи гострий некроз печінки), що виникає після прийому більш високих доз карбоплатину, ніж це рекомендовано.

З боку шкіри та підшкірної клітковини.

Часто – алопеція, захворювання шкіри.

Частота невідома –кропив’янка, висипання, почервоніння, свербіж.

З боку кістково-м’язової системи і сполучної тканини.

Часто –опорно-рухові порушення.

Частота невідома – астенія.

З боку нирок і сечовидільної системи.

Дуже часто –нирковатоксичність.

Нирковатоксичність, якправило, не вимагаєобмеження дозидля пацієнтів, які отримуютькарбоплатин, іне вимагаєзапобіжних заходів, такихякгідратаціяза допомогою великогооб’єму рідиниабофорсований діурез. Однакможезбільшуватися рівень сечовини укровіірівенькреатинінусироватки.

Може спостерігатися недостатність функції нирок, що визначаєтьсяякзниження кліренсу креатиніну нижче60 мл/хв. Імовірність виникненняі ступіньтяжкостінефротоксичностіможе зростати у пацієнтів, якімалипорушення функції нирок до початкулікування карбоплатином. Невідомо, чи можнаподолатицей побічний ефект за допомогою відповідної програмигідратації, алепри наявності відхилень результатів ниркових тестів(кліренс креатиніну 30–59 мл/хв) необхіднозменшитидозу або припинити терапіюкарбоплатином. Карбоплатинпротипоказанийпацієнтам з кліренсом креатиніну< 30 мл/хв.

Часто –урогенітальні порушення.

Під час прийомузвичайнихдоз препаратуаномальнафункція нирокрозвиваласярідко, незважаючи на те, щоін’єкції карбоплатину вводилибеззастосуваннягідратаціїза допомогоювеликого об’ємурідиниі/абофорсованого діурезу. Було зафіксоване підвищеннярівня креатинінувсироватці крові у6 %хворих, підвищення азоту сечовиникрові –у14 %, асечової кислоти – у5 %пацієнтів. Ці порушення, якправило, були помірними і оборотнимиприблизноуполовинипацієнтів. Визначення кліренсу креатинінувиявилосянайбільшточним тестомниркової функції упацієнтів, які отримувалиін’єкції карбоплатину. 27 %пацієнтів, якімалибазове значення60 мл/хвабовище, мализниження кліренсу креатинінупід час терапії ін’єкціями карбоплатину.

Гіперурикемія спостерігається приблизно у 25 % пацієнтів. Для зменшення концентрації сечової кислоти у сироватці крові можна застосовувати алопуринол.

Нечасто –недостатність ниркової функції.

З боку репродуктивної системи.

Частота невідома – азооспермія та аменорея.

Побічні ефекти загального характеру та реакції у місці введення.

Часто –астенія.

Частота невідома –лихоманка і озноб без явнихознакінфекції, головний біль, нездужання, у місці ін’єкціїможуть виникатиреакції, а саме: еритрема, набряк, кропив’янка, некрозвнаслідокекстравазації.

Зміни лабораторних показників.

Дуже часто –зниженнякліренсукреатинінунирок, підвищення рівня сечовини в крові, підвищення рівня лужної фосфатази в крові, підвищення рівня аспартатамінотрансферази, зміни печінкових проб, зниження рівня натрію, калію, кальціюі/або магнію укрові.

Часто– підвищення рівня білірубіну в крові, підвищення рівня креатиніну в крові, підвищення рівня сечової кислоти в крові.

Інші побічні ефекти.

Вторинні гострізлоякісні новоутворенняпісляцитостатичної комбінованої зкарбоплатином терапії. Гостра промієлоцитарналейкеміячерез6 роківпіслямонотерапії карбоплатиноміпопередньоїпроменевої терапії.

Алопеція, пропасниця, запалення слизової оболонки, астенія, нездужання, дисгевзії, тривожний стан, зменшення маси тіла, тахікардія.

Вокремихвипадках, зафіксованогемолітично-уремічний синдром.

Поодинокі випадкисерцево-судиннихзахворювань(серцева недостатність, емболія), поодинокі випадки інсультів. Спостерігалися випадки підвищення артеріального тиску.

*Летальні наслідки< 1%, летальні серцево–судиннінаслідки< 1%, включаючисерцеву недостатність, емболіюі цереброваскулярні захворювання.

Термін придатності. 24 місяці.

Умови зберігання.

Зберігати в оригінальній упаковці для захисту від світла. Зберігати при температурі не вище 25 °С. Не заморожувати. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Несумісність.

Не змішувати в одній ємності з іншими препаратами, окрім тих, які зазначені в розділі «Спосіб застосування та дози».

Упаковка.

Концентрат для розчину для інфузій 10 мг/мл у флаконахпо 5 мл, 15 мл, 45 мл, 60 мл, 100 мл. По 1 флакону в картонній упаковці.

Категорія відпуску. За рецептом.

Виробник.

Медак Гезельшафт фюр клініше Шпеціальпрепарате мбХ

Medac Gesellschaft fur klinische Spezialpraparate m. b. H.

Онкотек Фарма Продакшн ГмбХ

OncotecPharmaProduktionGmbH

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.

Театерштрассе, 6, 22880 Ведель, Німеччина

Theaterstrasse, 6, 22880 Wedel, Germany

Ем Фармапарк, 06861 Дессау-Росслау, Німеччина

AmPharmapark, 06861Dessau-Rosslau, Germany