ДЖАЙДЕС система 13,5 мг

Байєр Оу

Rp

Форма випуску та дозування

Система, 13,5 мг

Система, 13,5 мг

Упаковка

№1x1

№1x1

Аналоги

bioequivalence-icon

Rp

МІРЕНА 52 мг (20 мкг/24 години)

Байєр Оу(FI)

Система

Класифікація

Класифікація еквівалентності

A

info

Діюча речовина

ЛЕВОНОРГЕСТРЕЛ

Форма товару

Система внутрішньоматкова

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/13283/01/01

Дата останнього оновлення: 19.01.2021

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 12.09.2023
  • Склад: 1 внутрішньоматкова система містить левоноргестрелу 13, 5 мг
  • Торгівельне найменування: ДЖАЙДЕС®
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігативнедоступному для дітей місці.
  • Фармакотерапевтична група: Контрацептив для місцевого застосування. Внутрішньоматковий контрацептив. Пластикова ВМС з прогестином.

Упаковка

№1x1

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосуваннялікарського засобу

ДЖАЙДЕС®

(JAYDESS®)

Склад:

діюча речовина: левоноргестрел;

1 внутрішньоматкова система містить левоноргестрелу 13, 5 мг;

допоміжні речовини: ядро еластомер полідиметилсилоксану;

еластомер полідиметилсилоксан, заповнений кремнієм; поліетилен; барію сульфат; заліза оксид (Е 172); срібло (Е 174).

Лікарська форма. Внутрішньоматкова система з левоноргестрелом.

Основні фізико-хімічні властивості: внутрішньоматкова система зі срібним кільцем, без видимих ушкоджень. Колір резервуару з діючою речовиною – білуватий або блідо–жовтий.

Фармакотерапевтична група. Контрацептив для місцевого застосування. Внутрішньоматковий контрацептив. Пластикова ВМС з прогестином.

Код АТХG02В А03.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Система Джайдес® має переважно місцевий прогестогеновий вплив на порожнину матки.

Висока концентрація левоноргестрелу в ендометрії пригнічує синтез ендометріального естрогену та прогестеронові рецептори.

Ендометрій стає відносно нечутливим до циркулюючого естрадіолу, відмічається значний антипроліферативний ефект

. При застосуванні системи Джайдес® спостерігали морфологічні зміни ендометрія і слабку реакцію на стороннє тіло. Згущення цервікального слизу попереджує проходження сперми через цервікальний канал. Місцеве мікрооточення матки і фаллопієвих труб пригнічує рухливість і функцію сперматозоїдів, попереджуючи запліднення. У ході клінічних досліджень системи Джайдес® овуляцію відмічали у більшості досліджуваних жінок із відповідної підгрупи. Ознаки овуляції протягом першого року було відмічено у 34 із 35 жінок, протягом другого року у 26 із 27 жінок, протягом третього року – в усіх 27 жінок.

Клінічна ефективність та безпека

Контрацептивну ефективність системи Джайдес®оцінювали у клінічному дослідженні, що включало 1432 жінки віком 18-35 років, у тому числі 38, 8 % (556) жінок, що ніколи не народжували, із яких 83, 6 % (465) не мали жодної вагітності. За 1 рік індекс Перла становив 0, 41 (95 % довірчий інтервал 0, 13–0, 96), а через 3 роки індекс Перла був 0, 33 (95 % довірчий інтервал 0, 16–0, 60). Частота контрацептивних невдач за 1 рік становила близько 0, 4 %, сукупна частота невдач становила близько 0, 9 % за 3 роки. У зазначеній частоті невдач також враховано вагітності внаслідок непоміченої експульсії і перфорацій. Використаннясистеми із левоноргестреломне впливає на подальшу фертильність жінки. На основі даних застосування ВМС із вищою дозою левоноргестрелу приблизно у 80 % жінок, які бажали завагітніти, зачаття мало місце протягом перших 12 місяців після видалення системи.

Профіль безпеки ВМС Джайдес®, визначений у ході дослідження за участю 304 підлітків, був порівняним із таким у дорослих жінок. Очікується така ж ефективність у підлітків віком до 18 років, як і у жінок віком від 18 років.

При застосуванні

системи Джайдес® зміни характеру перебігу менструацій є наслідком прямої дії левоноргестрелу на ендометрій і не залежать від оваріального циклу. У жінок із різними варіантами перебігу кровотеч відсутня чітка різниця між розвитком фолікулів, овуляцією та синтезом естрадіолу і прогестерону. У процесі пригнічення проліферації ендометрія протягом перших місяців застосування може спостерігатися більш інтенсивне кровомазання. Згодом під час застосування системи Джайдес®сильне пригнічення ендометрія призводить до зниження тривалості та об’єму менструальних кровотеч. Такі слабкі кровотечі часто переростають в олігоменорею або аменорею. Функція яєчників залишається нормальною, і відповідний рівень естрадіолу підтримується, навіть якщо у жінки спостерігається аменорея.

Доклінічні дані з безпеки.

Дані релевантних досліджень з оцінки фармакологічної безпеки, фармакокінетики, токсичності, включаючи генотоксичність та канцерогенний потенціал, не вказують на існування будь-якого специфічного ризику для людського організму.

Фармакокінетика.

Левоноргестрел виділяється у порожнину матки та діє місцево. Крива вивільненняin vivoхарактеризується різким стартовим зниженням з подальшим поступовим уповільненням, призводячи до незначних змін після першого року застосування системи і до кінця призначеного третього року використання системи. Визначена інтенсивність вивільнення препаратуin vivo у різних часових проміжках представлена у таблиці 1.

Таблиця 1

Інтенсивність вивільнення препаратуin vivo, яка базується на даних залишкового вмістуex vivo.

Час

Визначена інтенсивність вивільнення препаратуin vivo(мікрограм/24 години)

24 дні після введення

14

60 днів після введення

10

1 рік після введення

6

3 роки після введення

5

Середнє значення за 3 роки

6

Абсорбція. На основі вимірювань концентрацій у сироватці було визначено, що після введення системи Джайдес® левоноргестрел починає одразу вивільнятися у порожнину матки. Максимальна концентрація левоноргестрелу в сироватці досягається протягом перших двох тижнів після встановлення системи Джайдес®. Через сім днів після введення середня концентрація левоноргестрелу становила 162 пг/мл. Після цього сироваткова концентрація левоноргестрелу з часом знижується, досягаючи через 3 роки 59 пг/мл. При застосуванніВМС з левоноргестреломвисока місцева концентрація препарату в порожнині матки призводить до значного градієнту концентрацій між ендометрієм та міометрієм (різниця концентрацій ендометрій–міометрій > 100 разів) і до низької концентрації левоноргестрелу в сироватці (різниця концентрацій ендометрій–сироватка > 1000 разів).

Розподіл. Левоноргестрел неспецифічно зв’язується із альбуміном сироватки і специфічно–із глобуліном, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ). Менше 2 % циркулюючого левоноргестрелу присутньо у формі вільного стероїду. Левоноргестрел із високою спорідненістю зв’язується із ГЗСГ. Відповідно, зміни концентрації ГЗСГ у сироватці призводять до підвищення (при вищій концентрації ГЗСГ) або до зниження (при нижчій концентрації ГЗСГ) загальної концентрації левоноргестрелу в сироватці. Протягом одного місяця після введення системи Джайдес®концентрація ГЗСГ знижується приблизно на 15 % та залишається стабільною протягом 3 років застосування. Після цього відмічається платоподібна концентрація ГЗСГ із тенденцією до підвищення до вихідних рівнів із часом. Середній уявний об’єм розподілу левоноргестрелу становить приблизно 106 л.

Біотрансформація. Левоноргестрел метаболізується екстенсивно. Основними його метаболітами у плазмі є некон’югована і кон’югована форми 3a, 5b

-тетрагідролевоноргестрелу

. Дослідженняin vitro таin vivoпоказали, що основним ферментом, задіяним у метаболізмі левоноргестрелу, є CYP3A4.

Виведення. Загальний кліренс левоноргестрелу з плазми становить близько 1, 0 мл/хв/кг. У незміненій формі виділяються лише слідові кількості левоноргестрелу. Метаболіти виділяються із сечею і калом у співвідношенні близько 1. Період напіввиведення становить близько 1 доби.

Лінійність / нелінійність. Фармакокінетика левоноргестрелу залежить від концентрації ГЗСГ, на яку, усвою чергу, впливають естрогени і андрогени. Зниження рівня ГЗСГ – близько 30 %, що призводить до зниження кількості левоноргестрелу в сироватці, яке вказує на нелінійну кінетику зниження концентрацій левоноргестрелу з часом. Оскільки система Джайдес®має переважно місцеву дію, не очікується будь-якого впливу на її ефективність.

Педіатричні пацієнти. У ході однорічного дослідження фази ІІІ за участю дівчат-підлітків після настання менархе (середній вік 16, 2 року; діапазон від 12 до 18 років) фармакокінетичний аналіз даних 283 учасників дослідження показав, що очікувані сироваткові концентрації левоноргестрелу є дещо вищими (близько 10 %) у підлітків порівняно з такими у дорослих жінок. Це корелює із загальною нижчою масою тіла у підлітків. Очікуваний діапазон для підлітків знаходиться в межах діапазону, очікуваного для дорослих, та показує високу схожість.

Не очікується відмінностей у фармакокінетиці левоноргестрелу у підлітків та дорослих жінок після встановлення ВМС Джайдес®.

Етнічні відмінності. В Азійсько-Тихоокеанському регіоні (93 % – азійські жінки, 7% – інші етнічні групи) проводилося трирічне дослідження фази ІІІ застосування системи Джайдес®. Порівняння фармакокінетичних характеристик левоноргестрелу у представниць монголоїдної раси у ході цього дослідження із такими характеристиками у жінок європеоїдної раси згідно з даними іншого дослідження фази ІІІ показало відсутність клінічно значущої відмінності у системному розподілі та інших фармакокінетичних параметрах. Крім того, добова швидкість вивільнення левоноргестрелу із системи Джайдес® була однаковою у обох популяціях.

Не очікується відмінностей у фармакокінетиці левоноргестрелу між жінками монголоїдної та європеоїдної рас після встановлення системи Джайдес®.

Клінічні характеристики.

Показання.

Контрацепція протягомтрьох років.


Протипоказання.

• Вагітність.

• Гострі або рецидивні запальні захворювання органів малого таза або захворювання, що асоціюються з підвищеним ризиком інфекції органів малого таза.

• Гострий цервіцит або вагініт.

• Післяпологовий ендометрит або інфікований аборт протягом останніх трьох місяців.

• Цервікальна інтраепітеліальна неоплазія до повної реконвалесценції.

• Злоякісні пухлини шийки матки або матки.

• Прогестоген-залежні пухлини, в тому числі рак молочної залози.

• Патологічні вагінальні кровотечі, причина яких нез’ясована.

• Вроджені або набуті патології матки, в тому числі лейоміоми, які можуть перешкодити введенню та/або утриманню внутрішньоматкової системи (наприклад, якщо вони деформують порожнину матки).

• Гострі захворювання печінки або пухлини печінки.

• Підвищена чутливість до діючої речовини або до будь-якої з допоміжних речовин.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

При одночасному застосуванні із засобами, які індукують печінкові мікросомальні ферменти, зокрема ферменти цитохрому Р450 (наприклад, фенітоїн, барбітурати, примідон, карбамазепін, рифампіцин, рифабутин, невірапін, ефавіренц, бозентан, а також можливо окскарбазепін, топірамат, фелбамат, гризеофульвін та препарати, що містять в своєму складі звіробій), може зростати метаболізм левоноргестрелу, що призводить до підвищення кліренсу статевих гормонів.

Водночас речовини, що інгібують ферменти, які беруть участь у метаболізмі лікарських засобів (наприклад, ітраконазол, кетоконазол), можуть підвищувати концентрації левоноргестрелу у сироватці крові.

Вплив цих лікарських засобів на контрацептивну ефективність системи Джайдес® невідомий, однак вважається, що він є незначним через місцевий механізм дії препарату.

Магнітна резонансна томографія (МРТ)

Неклінічне дослідження продемонструвало, щобезпечнапроцедура МРТ можлива для пацієнтки після введення системи Джайдес® за таких умов: статичне магнітне поле 3-Тл або менше, максимальний просторовий градієнт магнітного поля 720-гаус/см або менше. За цих умов під час 15-хвилинної процедури максимальне температурне підвищення у місці розташування системи Джайдес® становило 1, 8° C. Якість МРТ-сканування, можливо, буде дещо нижчою, якщо ділянка дослідження знаходиться у тому ж самому місці або відносно близько до місцезнаходження системи Джайдес®.

Особливості застосування.

Джайдес® слід застосовувати з обережністю та після консультації зі спеціалістом. Слід розглянути доцільність видалення системиза наявності будь-якого із зазначених нижчестанів або захворювань або якщо вони виникли вперше:

• мігрень, фокальна мігрень, що супроводжується асиметричними порушеннями зору або іншими симптомами, що свідчать про транзиторну ішемію головного мозку;

• надзвичайно сильний головний біль;

• жовтяниця;

• значне підвищення артеріального тиску;

• серцево-судинні захворюванні тяжкого ступеня, такі як інсульт або інфаркт міокарда.

Низькі дози левоноргестрелу можуть вплинути на толерантність до глюкози, тому у пацієнток, хворих на цукровий діабет, які застосовують систему Джайдес®, слід контролювати концентрацію глюкози в крові. Проте зазвичай немає потреби змінювати терапевтичний режим для жінок, хворих на цукровий діабет, які використовують ВМС, що вивільняють левоноргестрел.

Медичне обстеження/консультація

Перед застосуванням препарату жінку слід поінформувати про переваги і ризик застосування системиДжайдес®, включаючи ознаки та симптоми перфорації та ризик позаматкової вагітності (див. нижче). Слід провести фізикальне обстеження пацієнтки, в тому числі органів малого таза, молочних залоз та аналіз цитологічного мазка із шийки матки. Слід виключити наявність вагітності та захворювань, що передаються статевим шляхом. Інфекційні захворювання статевих шляхів слід вилікувати до встановлення ВМС. Слід визначити розташування матки та розмір порожнини матки. Особливо важливо розмістити систему Джайдес® у ділянці дна матки, щоб досягти максимальної ефективності та зменшити ризик експульсії. Слід ретельно дотримуватись інструкцій щодо введення системи.

Слід звернути особливу увагу на навчання і оволодіння технікою правильного встановлення системи.

Введення та видалення системи можуть спричинити біль та кровотечу. Процедура може спричиняти вазовагальну реакцію (наприклад, запаморочення або напад у хворих на епілепсію).

Жінка повинна пройти повторне обстеження через 4-6 тижнів після введення системидля контролю розташування ниток та системи в цілому. У подальшому рекомендуються планові візити до лікаря 1 раз на рік або частіше за наявності медичних показань.

Система Джайдес® не призначена для використання як засіб посткоїтальної контрацепції.

Застосування системи Джайдес® для лікування тяжких менструальних кровотеч або захисту від гіперплазії ендометрія під час проведення замісної терапії естрогенами не вивчалось. Тому не рекомендується застосування системи при зазначених станах.

Позаматкова вагітність

У ході клінічних досліджень загальна частота позаматкової вагітності у жінок, які застосовують систему Джайдес®, становить приблизно 0, 11 на 100 жінок на рік. Приблизно половина вагітностей, які виникають у жінок із встановленою системою Джайдес®, можуть бути позаматковими. Жінки, які планують користуватися системою Джайдес®, повинні отримати консультацію щодо ознак, симптомів та ризиків позаматкової вагітності. Жінку, яка завагітніла під час застосування системи Джайдес®, слід обстежити для виключення позаматкової вагітності.

Жінки, у яких раніше була позаматкова вагітність, хірургічна операція на трубах або інфекційне захворювання органів малого таза в анамнезі, належать до групи підвищеного ризику позаматкової вагітності. Можливість позаматкової вагітності слід розглянути у разі появи болю в нижній частині черевної порожнини, особливо за відсутності менструацій або якщо кровотечі з’являються у жінки з аменореєю.

Оскільки позаматкова вагітність може вплинути на фертильність у майбутньому, необхідно ретельно вивчити всі переваги та ризики використання системи Джайдес®, зокрема для жінок, які ще не народжували.

Використання жінками, які не народжували. Система Джайдес® не є методом контрацепції першого вибору для жінок, які не народжували, оскільки клінічний досвід застосування системи в даної групи жінок є обмеженим.

Вплив на характер менструальної кровотечі

Вплив на інтенсивність менструальної кровотечі є очікуваним у більшості пацієнток, які користуються системою Джайдес®, і розглядається як результат прямої дії левоноргестрелу на ендометрій, він може не корелювати з діяльністю яєчників.

У перші місяці користування часто спостерігаються нерегулярні кровотечі/кровомазання. Згодом сильна супресія діяльності ендометрія призводить до зменшення тривалості та об’єму менструальних кровотеч. Незначні кров’янисті виділення часто трансформуються в олігоменорею або аменорею.

Клінічні дані свідчать про те, що нечасті кровотечі та/або аменорея можуть поступово розвиватися приблизно у 22, 3 % і 11, 6 % жінок, що користуються ВМС, відповідно. Якщо у жінки через 6 тижнів після останньої менструації не настає нова менструація, слід розглянути ймовірність вагітності. Якщо не спостерігаються інші симптоми вагітності, потреби у проведенні повторного тесту на вагітність у жінок з аменореєю немає до тих пір, поки не з’являться інші ознаки вагітності.

Якщо з часом, кровотечі збільшуються і/або стають більш нерегулярними, слід розглянути доцільність проведення відповідних діагностичних заходів, оскільки нерегулярні кровотечі можуть бути симптомом поліпів ендометрія, гіперплазії або раку. Тяжкі кровотечі можуть свідчити про непомічену експульсію ВМС.

Інфекційні захворювання органів таза

Система Джайдес® та ввідна трубка є стерильними, але вони можуть стати векторами для перенесення мікроорганізмів у верхні статеві шляхи через бактеріальне забруднення під час введення системи. Повідомлялось про інфекційні захворювання органів малого таза під час користування будь-якими ВМС або внутрішньоматковими пристроями. Клінічні дослідження продемонстрували, що інфекційні захворювання органів малого таза найчастіше спостерігаються на початку використання системи Джайдес®, що співвідноситься з даними щодо використання мідних внутрішньоматкових пристроїв. Найбільший ризик виникнення інфекційних ускладнень спостерігається протягом перших трьох тижнів після введення системи, потім ризик інфекції знижується.

Перед початком використання системи Джайдес® пацієнток слід обстежити і оцінити наявність факторів ризику розвитку інфекційних захворювань органів таза (наприклад, наявність кількох статевих партнерів, інфекцій, що передаються статевим шляхом, запальні захворювання органів малого таза в анамнезі). Інфекційні захворювання тазових органів, такі як запальні захворювання органів малого таза, можуть призвести до серйозних наслідків, вплинути на репродуктивну функцію і підвищити ризик виникнення позаматкової вагітності.

Як і при проведенні інших гінекологічних чи хірургічних маніпуляцій можливий розвиток тяжких інфекцій чи сепсису (включаючи сепсис, етіологічним чинником якого є стрептокок групи А) при введенні внутрішньоматкового пристрою, хоча вірогідність даних ускладнень є вкрай малою.

Якщо у жінки спостерігається рецидив ендометриту або запального захворювання органів малого таза чи гостре запалення тяжкого ступеня або запалення, що не піддається лікуванню протягом декількох днів, систему Джайдес® слід видалити.

Необхідно провести бактеріологічні дослідження, а також рекомендовано ретельний моніторинг стану пацієнтки за наявності навіть окремих симптомів інфекційного ураження.

Експульсія

У ході клінічних досліджень частота експульсії (мимовільного випадіння) системи Джайдес® була низькою і знаходилася в тому ж діапазоні, що і при застосуванні інших ВМС або внутрішньоматкових пристроїв. Симптомами часткової або повної експульсії системи Джайдес® можуть бути біль і кровотеча. Проте система може вийти з порожнини матки й непомітно для жінки, призводячи до зниження або втрати контрацептивного захисту. Оскільки система Джайдес® з часом знижує кількість менструальних виділень, їх посилення може бути ознакою експульсії.

Систему Джайдес®, що частково змістилася, слід видалити. Відразу після її видалення можна ввести нову систему за умови виключення ймовірності вагітності.

Жінку слід проконсультувати, як перевіряти наявність ниток системи Джайдес® та зв’язатися з лікарем, якщо нитки системи не відчуваються.

Перфорація

У поодиноких випадках, найчастіше під час введення, внутрішньоматковий контрацептив може спричинити перфорацію (проткнути) тіло матки або шийку матки, хоча це може бути невиявленим протягом деякого часу, що може знизити контрацептивну ефективність системи Джайдес®. Якщо є труднощі при введенні системи та/або незвичний біль або кровотеча протягом або після введення, слід негайно вжити відповідних заходів, таких як гінекологічне обстеження та УЗД, з метою виключення ймовірності перфорації стінки матки. Таку систему слід видалити. Може бути необхідним хірургічне втручання.

У ході проспективного порівняльного неінтервенційного когортного дослідження у користувачів інших внутрішньоматкових пристроїв (N = 61448 жінок) частота перфорацій становила 1, 3 (95 %довірчий інтервал: 1, 1-1, 6) на 1000 введень у всьому когортному дослідженні; 1, 4 (95 %довірчий інтервал: 1, 1-1, 8) на 1000 введень інших левоноргестреловмісних ВМС у когорті та 1, 1 (95 %довірчий інтервал: 0, 7-1, 6) на 1000 введень внутрішньоматкових пристроїв, що містять мідь.

Дані досліджень вказують на те, що в обох випадках введення у період годування груддю та введення у період до 36 тижнів після пологів пов’язане із підвищеним ризиком перфорації (див. таблицю 2). Ці фактори ризику не залежали від типу введеного внутрішньоматкового пристрою.

Таблиця 2

Годування груддю у період введення

Відсутність годування груддю у період введення

Введення ≤ 36 тижнів після пологів

5, 6

95 %довірчий інтервал: 3, 9-7, 9;

n =6047 введень

1, 7

95 %довірчий інтервал: 0, 8-3, 1;

n =5927 введень

Введення > 36 тижнів після пологів

1, 6

95 %довірчий інтервал: 0, 0-9, 1;

n =608 введень

0, 7

95 %довірчий інтервал: 0, 5-1, 1;

n =41910 введень

Ризик перфорації може підвищуватися у жінок із фіксованим загином матки.

Слід провести повторне обстеження після введення згідно з рекомендаціями, викладеними у підрозділі «Медичне обстеження/консультація», яке може бути адаптоване за клінічними показаннями для жінок із факторами ризику перфорації.

Відсутні нитки

Якщо під час чергового огляду нитки видалення візуально не ідентифікуються у шийці матки, слід виключити експульсію або ймовірність вагітності. Нитки могли затягтися в матку або канал шийки матки та потім знову з’явитися під час наступної менструації. Якщо вагітність виключена, місцезнаходження ниток можна визначити обережним зондуванням каналу шийки матки за допомогою відповідного інструмента. Якщо знайти нитки не вдається, слід розглянути можливість перфорації або експульсії. Щоб упевнитись у правильному розташуванні системи, можна провести ультразвукове дослідження. Якщо можливості провести ультразвукове обстеження немає, або воно не дало бажаних результатів, для визначення розміщення системи Джайдес® можна скористатися методом рентгенівського дослідження.

Кісти яєчників / збільшення фолікулів яєчників

Через те, що контрацептивний ефект системи Джайдес® головним чином реалізується шляхом місцевої дії у матці, загалом не відбувається жодної зміни овуляції, зокрема, відбувається регулярне дозрівання фолікула, вихід яйцеклітини (ооцита) в результаті розриву зрілого фолікула та атрезія фолікула у жінок репродуктивного віку. Іноді атрезія фолікула затримується, і розвиток фолікула може продовжуватися. Такі збільшені фолікули клінічно не можна відрізнити від кіст яєчника, і вони діагностувалися приблизно у 13, 2% жінок, які застосовують систему Джайдес®. Більшість таких фолікулів є безсимптомними, хоча деякі можуть супроводжуватися болями в ділянці таза або диспареунією.

У більшості випадків збільшені фолікули зникають спонтанно протягом двох-трьох місяців спостереження. Якщо фолікули не зникають, рекомендується постійний ультразвуковий моніторинг або інші діагностичні/терапевтичні процедури. У поодиноких випадках може потребуватися хірургічне втручання.

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Вагітність. Застосування системи Джайдес® вагітним жінкам протипоказане (див. розділ «Протипоказання»).

Якщо жінка завагітніла при встановленій системі Джайдес®, слід виключити позаматкову вагітність та рекомендується видалити систему, оскільки будь-який внутрішньоматковий контрацептив, що залишається в матці під час вагітності, збільшує ризик викидня та передчасних пологів. Видалення системи Джайдес® або зондування матки також може призвести до спонтанного аборту. Слід виключити ймовірність позаматкової вагітності. Якщо жінка бажає зберегти вагітність, а видалити систему немає можливості, її слід поінформувати про ризик і можливі наслідки передчасних пологів і народження недоношеної дитини. Перебіг такої вагітності потребує ретельного спостереження. Жінці слід інформувати лікаря про всі симптоми, що можуть бути пов’язані з ускладненнями вагітності, наприклад судомний біль у черевній порожнині з підвищенням температури.

Через внутрішньоматкове введення та локальний вплив левоноргестрелу, слід враховувати ймовірність вірилізації у плода. Клінічний досвід вагітностей із системою Джайдес® є обмеженим через високу контрацептивну ефективність системи. Однак жінці слід повідомити, що на сьогодні не було виявлено жодних вроджених вад у дітей внаслідок використання матерями системи Джайдес® у випадках, коли вагітність тривала протягом нормального терміну при встановленій ВМС із левоноргестрелом.

Лактація. Загалом, жодного шкідливого впливу на ріст і розвиток дитини не було виявлено при застосуванні засобу, що містить тільки прогестоген, через шість тижнів після пологів. ВМС з левоноргестрелом не впливає на кількість чи якість грудного молока. Прогестогени у незначній кількості (близько 0, 1 % левоноргестрелу) потрапляють у грудне молоко жінок.

Фертильність. Використання ВМС з левоноргестрелом не впливає на майбутню фертильність. Після видалення ВМС фертильність у жінок відновлюється (див. розділ «Фармакодинаміка»).

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Система Джайдес® не впливає на здатність керувати автомобілем або працювати з механізмами.

Спосіб застосування та дози.

Внутрішньоматкова система Джайдес® вводиться в порожнину матки та діє протягом трьох років.

Введення і видалення/заміна

Рекомендується, щоб систему Джайдес® вводив тільки лікар/медичний співробітник, який має досвід введення ВМС та/або пройшов навчання із введення системи Джайдес®.

Джайдес® можна вводити у порожнину матки протягом семи днів від початку менструації. Провести заміну системи Джайдес® на нову систему можна в будь-який час менструального циклу. Систему також можна вводити одразу після аборту у першому триместрі вагітності.

Післяпологове введення слід відкласти до повної інволюції матки, проте його можна проводити не раніше ніж через 6 тижнів після пологів. Якщо інволюція настає занадто повільно, доцільно провести введення системи через 12 тижнів після пологів.

Якщо є труднощі при введенні системи та/або незвичний біль чи кровотеча під час або після введення, слід негайно провести фізикальне обстеження і УЗД з метою виключення перфорації.

Лише фізикального обстеження може бути недостатньо для виключення часткової перфорації, можливоїнавітьтоді, колинитки видалення візуально ідентифікуються.

Систему Джайдес® можна відрізнити від інших ВМС за візуалізацією срібного кільця на УЗД та за нитками видалення коричневого кольору. Т-подібний корпус системи Джайдес® містить барію сульфат, що візуалізується рентгенівським методом.

Систему Джайдес® видаляють, обережно потягнувши за нитки хірургічним пінцетом. Якщо нитки непомітні, а система знаходиться у порожнині матки, її можна вийняти за допомогою вузьких хірургічних щипців. Це може потребувати проведення дилатації цервікального каналу або хірургічного втручання.

Систему слід видалити не пізніше закінчення трирічного періоду. Якщо пацієнтка бажає продовжувати користуватися цим методом, нову систему можна ввести відразу після видалення попередньої системи.

Якщо вагітність не бажана, видалення системи слід проводити протягом семи днів від початку менструації, якщо у жінки ще є регулярні менструації. Якщо система видаляється у інший час менструального циклу, а у жінки протягом тижня до видалення системи були статеві стосунки, існує ризик завагітніти, якщо після видалення системи не була відразу введена нова система.

Після видалення систему Джайдес® слід оглянути, щоб переконатися, що вона не пошкоджена.

Додаткова інформація щодо застосування в окремих популяціях пацієнтів

Пацієнткилітнього віку. Застосування системи Джайдес® жінкам віком понад 65 років не вивчалося. Немає показань для застосування системи Джайдес® жінкам у постменопаузі.

Пацієнтки з печінковою недостатністю. Застосування системи Джайдес® жінкам з порушеннями функції печінки не вивчалося. Застосування системи Джайдес® жінкам з гострими захворюваннями печінки або пухлинами печінки протипоказано (див. розділ "Протипоказання").

Пацієнтки з нирковою недостатністю. Застосування Джайдес ® жінкам з порушеннями функції нирок не вивчалося.

Спосіб застосування

Система Джайдес® призначена для введення лікарем в асептичних умовах.

Система Джайдес® постачається у стерильному пакеті, який не слід розкривати до моменту встановлення системи. Не стерилізувати. Тільки для одноразового використання. Якщо захисний шар стерильної упаковки розірваний або пошкоджений, систему застосовувати не можна. Не використовуйте після закінчення терміну придатності, зазначеного наупаковці.

Будь-який невикористаний продукт або відходи слід утилізувати згідно з локальними вимогами.

Підготовка до введення

• Обстежте пацієнтку з метою встановлення розміру та положення матки, виявлення ознак гострих інфекційних захворювань статевих органів або інших протипоказань до введення системи Джайдес® і виключення вагітності.

• Вставте дзеркало, огляньте шийку матки, після чого ретельно обробіть шийку матки і піхву відповідним антисептичним розчином.

• За необхідності скористайтеся допомогою асистента.

• Захопіть передню губу шийки матки лапчастим пінцетом або іншими щипцями для фіксації матки. Якщо матка загнута, може бути більш доцільним захопити щипцями задню губу шийки матки. Обережними рухами відтягніть щипці для випрямлення цервікального каналу. Щипці повинні залишатися на місці, обережно відтягуючи шийку матки протягом всієї процедури введення системи.

• Матковий зонд вводять через цервікальний канал до дна матки для вимірювання глибини та визначення напрямку ходу порожнини матки, а також для виключення будь-яких внутрішньоматкових патологій (наприклад, перегородка, підслизова міома) або раніше вставленого і не видаленого внутрішньоматкового контрацептива. Якщо при просуванні зонда відчувається опір, слід розглянути доцільність дилатації цервікального каналу. Якщо є потреба у дилатації шийки матки, слід розглянути можливість застосування анальгетиків і/або парацервікальної блокади.

Введення

1. Спочатку повністю відкрийте стерильну упаковку (мал. 1). Далі маніпуляцію проводять з дотриманням правил асептики у стерильних рукавичках.

Малюнок 1

2. Натисніть на повзуноквпереду напрямку стрілки до дальньої позиції, щоб ввести систему Джайдес® у трубку для введення (мал. 2).

Малюнок 2

УВАГА! Не тягніть повзунок вниз, оскільки це може призвести до передчасного розкриття системи Джайдес®. Якщо це станеться, систему Джайдес® вже не можна буде повторно ввести в трубку для введення.

3. Тримаючи повзунок у дальньому положенні, встановітьверхнійкінець фланця відповідно до глибини матки, визначеної за допомогою зонда (мал. 3).

Малюнок 3

4. Утримуючи повзунок удальньомуположенні, просувайте пристрій для введення через шийку матки доти, поки фланець не зафіксується на відстані приблизно 1, 5-2 см від шийки матки (мал. 4).

Малюнок 4

УВАГА! Не просувайте пристрій для введення силою. За необхідності проведіть дилатацію цервікального каналу.


5. Утримуючи пристрій для введення, потягніть повзунок до мітки для розкриття горизонтальних плічок системи Джайдес® (мал. 5). Зачекайте 5-10 секунд до повного розкриття горизонтальних плічок.

Малюнок 5


6. Обережно просувайте пристрій для введення у напрямку дна матки, поки фланець не торкнеться шийки матки. У цей момент система Джайдес® розташована у ділянці дня матки (мал. 6).

Малюнок 6

7. Утримуючи пристрій для введення, розкрийте систему Джайдес®, потягнувши повзунок вниз до упору (мал. 7). Утримуючи повзунок у нижній позиції, акуратно вийміть пристрій для введення, обережно витягуючи його назовні. Підріжте нитки, залишивши видимі кінчики довжиною близько 2-3 см поза маткою.

Малюнок 7

УВАГА! Якщо ви підозрюєте, що система не знаходиться у правильному положенні, перевірте її розміщення (наприклад, за допомогою ультразвукового дослідження). Видаліть систему, якщо вона не розташована правильно у порожнині матки. Видалену систему повторно вводити не можна.

Видалення/заміна

Для видалення/заміни див. інформацію в підрозділі «Введення і видалення/заміна».

Систему Джайдес® видаляють, потягнувши за нитки пінцетом (мал. 8).

Нову систему Джайдес® можна ввести відразу після видалення попередньої системи.

Після видалення системи Джайдес® її необхідно перевірити на предмет можливого пошкодження.

Малюнок 8

Діти.

Безпека та ефективність застосування системи не досліджувалися у жінок до 18 років. Немає показань для застосування системи Джайдес® до настання менархе.

Дані щодо безпеки та ефективності див. у розділі «Фармакологічні властивості».

Передозування.

Неможливе.

Побічні реакції.

У більшості жінок характер менструацій змінювався після введення системи Джайдес®. З часом кількість випадків аменореї і рідких менструацій збільшується, а тривалих і частих менструацій - зменшується. У клінічних випробуваннях системи Джайдес® спостерігалися такі особливості менструального циклу.

Таблиця 3

Зміни характеру перебігу менструацій, що спостерігалися у ході клінічних досліджень

Джайдес®

Перші 90 днів

Наступні 90 днів

Кінець 1-го року

Кінець 3-го року

Аменорея

< 1 %

3 %

6 %

12 %

Рідкі менструації

8 %

19 %

20 %

22 %

Часті менструації

31 %

12 %

8 %

4 %

Нерегулярні менструації*

39 %

25 %

18 %

15 %

Тривалі менструації*

55 %

14 %

6 %

2 %

* Жінки з тривалими менструаціями також можуть включатися в одну з інших категорій (за винятком аменореї).

Частота побічних реакцій, про які повідомлялося при застосуванні системи Джайдес®, наведена в таблиці нижче. У кожній групі за частотою небажані побічні ефекти представлені у порядку зменшення їх ступеня тяжкості. У таблиці побічні реакції представлені за класами систем органів MedDRA.

Частота побічних реакцій класифікувалася таким чином: дуже часті (≥ 1/10), часті (≥ 1/100 до < 1/10), нечасті (≥ 1/1000 до < 1/100), поодинокі (≥ 1/10000, < 1/1000), рідкісні (< 1/10000).

Таблиця 4

Частота побічних реакцій, що асоціюються із системою Джайдес®

Клас системи органів

Дуже часті

Часті

Нечасті

Поодинокі

Психічні розлади

Пригнічений настрій/ депресія

Розлади з боку нервової системи

Головний біль

Мігрень

Розлади з боку травної системи

Абдомінальний/тазовий біль

Нудота

Розлади з боку шкіри та підшкірної клітковини

Акне/себорея

Алопеція

Гірсутизм

Розлади з боку репродуктивної системи і молочних залоз

Зміни характеру менструацій, включаючи збільшення і зменшення менструальних кровотеч, кровомазання, рідкі менструації (олігоменорею) і аменорею, кіста яєчників*, вульвовагініт

Інфекції верхніх відділів статевих шляхів, дисменорея, біль/напруженість молочних залоз, експульсія (повна і часткова) системи, піхвові виділення

Перфорація матки**

* У клінічних дослідженнях повідомлялося про кісти яєчників як побічні ефекти, якщо вони належали до аномального, нефункціонального типу та/або мали діаметр> 3 см на УЗД.

** Ця частота ґрунтується на даних клінічних досліджень, у тому числі за участю жінок, які годують груддю. У ході проспективного порівняльного неінтервенційного когортного дослідження за участю жінок, які застосовували інші ВМС, що вивільняють левоноргестрел та внутрішньоматкові пристрої, що містять мідь, перфорації у жінок, які годують груддю або у яких було введення у період до 36 тижнів після пологів, спостерігалися нечасто (див. розділ «Особливості застосування»).

Опис окремих побічних реакцій

При використанні інших ВМС, що вивільняють левоноргестрел повідомлялося про випадки підвищеної чутливості, включаючи висипання, кропив'янку і набряк Квінке.

Якщо жінка вагітніє під час використання системи Джайдес®, відносний ризик позаматкової вагітності збільшується (див. розділ «Особливості застосування»).

Нитки для видалення системи можуть відчуватися партнером під час статевого акту.

Нижчеперелічені побічні реакції були зареєстровані в зв’язку із процедурою введення або видалення системи Джайдес®: болісні відчуття від процедури, кровотечі, викликані процедурою, вазовагальні реакції, пов’язані із введенням системи, запаморочення або непритомність. Процедура може спровокувати напад у хворих на епілепсію.

Були повідомлення про випадки сепсису (включаючи сепсис, етіологічним чинником якого є стрептокок групи А) після введення інших внутрішньоматкових систем (див. розділ «Особливості застосування»).

Педіатричні пацієнти

Профіль безпеки ВМС Джайдес®, визначений у ході дослідження за участю 304 підлітків, був порівняним із таким у дорослих.

Повідомлення про побічні реакції.

Проводити безперервний моніторинг співвідношення користь/ризик застосування препарату та повідомляти про підозрювані побічні реакції після реєстрації лікарського засобу є вкрай важливим. Медичні працівники повинні повідомляти про будь-які підозрювані побічні реакції, які виникли на тлі застосування ВМС Джайдес®.

Термін придатності. 3 роки.

Умови зберігання.

Зберігативнедоступному для дітей місці.

Упаковка.

Внутрішньоматкова система, встановлена на верхній частині пристрою для введення, запаяна в окремий блістер, одна сторона покриття легко знімається. 1 блістер у картонній пачці.

Категорія відпуску.

За рецептом.

Виробник.

Байєр Оу, Фінляндія /BayerOy, Finland.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.

Пансіонті 47, 20210, Турку, Фінляндія / Pansiontie 47, 20210, Turku, Finland.