ДАРІЛІЯ таблетки

Гедеон Ріхтер

Rp

Форма випуску та дозування

Таблетки

Таблетки

Упаковка

Комбі-упаковка №28x1
Комбі-упаковка №28x3

Комбі-упаковка №28x1

Аналоги

bioequivalence-icon

Rp

ДЖАЗ
ДЖАЗ

Байєр Шерінг Фарма АГ(DE)

Таблетки

від 311.00 грн

bioequivalence-icon

Rp

ЯРИНА
ЯРИНА 3 мг + 0,03 мг

Байєр Шерінг Фарма АГ(DE)

Таблетки

від 311.00 грн

Rp

ВЕЛМАРІ
ВЕЛМАРІ

Алвоген Фарма Трейдинг Юроп ОТОВ(BG)

Таблетки

Rp

ДРОСПІФЕМ 20
ДРОСПІФЕМ 20

мібе ГмбХ Арцнайміттель(DE)

Таблетки

від 243.00 грн

Rp

ДРОСПІФЕМ 30
ДРОСПІФЕМ 30 3 мг + 0,03 мг

мібе ГмбХ Арцнайміттель(DE)

Таблетки

від 245.00 грн

Класифікація

Форма товару

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/11801/01/01

Дата останнього оновлення: 18.03.2021

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 30.12.2075
  • Склад: 1 активна таблетка містить 3 мг дроспіренону кристалічного 100 % та 0, 02 мг етинілестрадіолу мікронізованого 100 %; /1 таблетка плацебо - діючі речовини відсутні
  • Торгівельне найменування: ДАРІЛІЯ
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігати при температурі не вище25 °Cв оригінальній упаковці для захисту від впливу світла. Зберігати у недоступному для дітей місці.
  • Фармакотерапевтична група: Статеві гормони та модулятори статевої системи. Гормональні контрацептиви для системного застосування.

Упаковка

Комбі-упаковка №28x1

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування лікарського засобу

ДАРІЛІЯ

(DARYLIA)

Склад:

діючі речовини: дроспіренон, етинілестрадіол;

1 активна таблетка містить 3 мгдроспіренонукристалічного 100 % та 0, 02 мгетинілестрадіолумікронізованого 100 %;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль кукурудзяний, крохмальпрежелатинізований, макроголу та спиртуполівініловогосополімер, магніюстеарат;

плівкова оболонка: спиртполівініловий, титану діоксид (Е 171), макрогол, тальк, лецитин (соєвий);

1 таблетка плацебо містить:

діючі речовини: відсутні;

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, лактоза безводна, крохмаль прежелатинізований, магніюстеарат, кремнію діоксид колоїдний безводний;

плівкова оболонка: спиртполівініловий, титанудiоксид (E 171), поліетиленгліколь (макрогол), тальк, індиготин(E 132), хіноліновий жовтий (E 104), заліза оксид чорний (E 172), жовтий захід FCF (E 110).

Лікарська форма. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.

Основні фізико-хімічні властивості:

активні таблетки: білі або майже білі круглі, двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, діаметром близько6 мм; з одного боку таблетки є гравіювання «G73»;

таблетки плацебо: зелені, круглі, двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, діаметром близько6 мм.

Фармакотерапевтична група. Статеві гормони та модулятори статевої системи. Гормональні контрацептиви для системного застосування. Код АТХ G03A A12.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

ІндексПерляконтрацептивних невдач: 0, 41 (верхній двосторонній 95 % довірчий інтервал: 0, 85).

Загальний індексПерля (контрацептивні невдачі +помилки з боку пацієнток): 0, 80 (верхній двосторонній 95 % довірчий інтервал: 1, 30).

Контрацептивний ефект препаратуДаріліяґрунтується на взаємодії різних факторів, найважливішими з яких є гальмування овуляції і змінаендометрія.

Дарілія, таблетки, вкриті плівковою оболонкою, – це комбінований пероральний контрацептив, що міститьетинілестрадіол іпрогестогендроспіренон. У терапевтичній дозі

дроспіренон проявляєантиандрогенні і слабкіантимінералокортикоїднівластивості. Він позбавлений будь-якоїестрогенної, глюкокортикоїдної таантиглюкокортикоїдноїактивності. Це забезпечуєдроспіренонуфармакологічний профіль, дуже схожий на натуральний гормонпрогестерон. Слабкіантимінералокортикоїдні властивості препарату призводять до слабкогоантимінералокортикоїдногоефекту.

Фармакокінетика.

Дроспіренон (3 мг)

Всмоктування. При пероральному прийомідроспіренон швидко і майже повністю абсорбується. Максимальна концентрація активної речовини в сироватці крові – 38нг/мл – досягається через 1-2 годинипісля одноразового прийому. Біодоступність коливається від 76 до 85 %. Вживання їжі не впливає набіодоступністьдроспіренону.

Розподіл. Після перорального прийому сироваткові концентраціїдроспіренонузменшувалися з кінцевим періодомнапіввиведення31 година. Дроспіренон зв’язується із сироватковим альбуміном та не зв’язується з глобуліном, що зв’язує статеві гормони (ГЗСГ), абокортикостероїдглобуліном (КСГ). Тільки 3-5 % від загальної сироваткової концентрації активної речовини являють собою вільний гормон. Індукованеетинілестрадіолом підвищенняГЗСГ не впливає на зв’язуваннядроспіренону білками сироватки крові. Середній очікуваний об’єм розподілу становить 3, 7 ± 1, 2 л/кг.

Біотрансформація. Після перорального прийомудроспіренон екстенсивнометаболізується. Більшість метаболітів у плазмі представлені кислотними формамидроспіренону, що утворилися при розкриттілактонового кільця, та 4, 5-дигідро-дроспіренон-3-сульфатом, що формується шляхом відновлення і подальшого сульфатування. Дроспіренон також піддається окислювальному метаболізму, якийкаталізується СYP3A4. Invitroдроспіренон може слабко або помірно пригнічувати ферменти цитохромуP450: СYP1A1, СYP2C9, СYP2C19 і СYP3A4.

Виведення. Швидкість метаболічного кліренсудроспіренону в сироватцікрові становить

1, 5 ± 0, 2 мл/хв/кг. Дроспіренонвиділяється лише услідових кількостях у незміненому стані. Метаболітидроспіренону виводяться з калом та сечею у співвідношенні приблизно 1, 2: 1, 4; періоднапіввиведенняметаболітів становить приблизно 40 годин.

Рівноважна концентрація. Під час одного циклу застосування максимальна рівноважна концентраціядроспіренону в сироватці крові (приблизно 70нг/мл) досягається через 8 днів. Сироваткові концентраціїдроспіренону збільшуються приблизно втричі як наслідок співвідношення (або пропорції) кінцевого періодунапіввиведеннята інтервалу дозування.

Окремі категорії пацієнток:

- з недостатністю функції нирок: рівноважний рівеньдроспіренону в сироватці крові у жінок зі слабким ступенем ниркової недостатності (кліренс креатиніну 50-80 мл/хв) був порівнянний з таким у жінок з нормальною функцією нирок (> 80 мл/хв). Рівеньдроспіренонуу сироватці в середньому був на 37 % вищий у жінок із середнім ступенем ниркової недостатності (CLcr - 30-50 мл/хв) порівняно з таким у жінок з нормальною функцією нирок. Терапіядроспіренономдобре переносилась жінками як з легким, так і з середнім ступенем ниркової недостатності та не мала клінічно значущого впливу на концентрацію калію в сироватці крові.

- з недостатністю функції печінки: відомо, що у добровольців з помірними порушеннями функції печінки кліренс однієї дози після перорального прийому був знижений приблизно на 50 % порівняно з таким показником у здорових добровольців. Зазначене зменшення кліренсудроспіренонуу добровольців з помірною нирковою недостатністю не призводить до будь-яких значущих розходжень щодо концентрації калію в сироватці. Навіть при діабетіі одночасному лікуванніспіронолактоном (два чинники, які можуть провокувати схильність до розвиткугіперкаліємії) не відзначалося збільшення концентрації калію в сироватці вище

верхньої межі норми. Можна зробити висновок, щодроспіренон добре переноситься пацієнтами з легкою та помірною печінковою недостатністю (клас В за системоюЧайлда-П’ю).

Етинілестрадіол (0, 02 мг)

Всмоктування. Етинілестрадіол після перорального прийому швидко і повністю абсорбується. Максимум сироваткової концентрації після одноразового прийому однієї дози досягається через 1-2 години і становить приблизно 33пг/мл. Абсолютнабіодоступністьваріюється і становить приблизно 60 %. Відомо, що одночасне вживання їжі зменшувалобіодоступністьетинілестрадіолуприблизно у 25 % обстежених пацієнток, у решти змін не було.

Розподіл. Концентраціяетинілестрадіолу в сироватці крові зменшувалась двофазно, у фазі кінцевого розподілу періоднапіввиведеннястановить приблизно 24 години. Етинілестрадіол добре, але неспецифічно зв’язується із сироватковим альбуміном (приблизно 98, 5 %) та індукує збільшення концентрації у сироватці крові ГЗСГ та кортикостероїд зв’язувального глобуліну (КЗГ). Очікуваний об’єм розподілу – приблизно 5 л/кг.

Біотрансформація. Етинілестрадіол зазнає значногопресистемногометаболізму в тонкому кишечнику і печінці. Первинноетинілестрадіолметаболізується шляхом ароматичногогідроксилювання, при цьому утворюється широкий спектргідроксильованих іметильованихметаболітів, присутніх у вигляді вільних метаболітів і кон’югатів зглюкуронідами і сульфатами. Швидкість кліренсу метаболітіветинілестрадіолу становить приблизно 5 мл/хв/кг.

Дослідженняinvitroпоказали, щоетинілестрадіол є зворотнім інгібітором CYP2C19, CYP1A1 і CYP1A2, також на основі механізму дії - інгібітором CYP3A4/5, CYP2C8 і CYP2J2.

Виведення. Етинілестрадіол практично не виводиться у незміненому стані. Метаболітиетинілестрадіолу виводяться із сечею і жовчю у співвідношенні 4: 6. Періоднапіввиведеннядля метаболітів становить приблизно 1 добу.

Рівноважна концентрація. Стан рівноважної концентрації досягається протягом другої половини циклу, причому концентраціяетинілестрадіолу в сироватці крові збільшується приблизно в 2-2, 3 рази.

Етнічні групи

Відомо, що клінічно значущих відмінностей у фармакокінетицідроспіренону іетинілестрадіолуу жінок європеоїдної та японської рас відзначено не було.

Доклінічні данні з безпеки.

У лабораторних тварин ефектидроспіренону іетинілестрадіолу були обмежені тими, які асоціювалисяз відомою фармакологічною дією. Зокрема, дослідження з виявлення репродуктивної токсичності у тварин показали наявністьвидоспецифічнихембріотоксичного тафетотоксичноговпливів. При експозиціїдроспіренону таетинілестрадіолу, що перевищує терапевтичну, спостерігали вплив на статеву диференціацію у ембріонів щурів, але не у мавп.

Клінічні характеристики.

Показання.

Пероральна контрацепція.

Протипоказання.

Комбіновані гормональні контрацептиви (КГК) не можна застосовувати при наявності хоча б одного з нижчезазначених станів. Якщо будь-який із цих станів виникає вперше під час застосування КГК, прийом препарату слід негайно припинити:

- підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якої з допоміжних речовин;

- підвищена чутливість до арахісу або сої;

- наявність або ризик виникнення венозноїтромбоемболії (ВТЕ):

· венознатромбоемболія– наявна ВТЕ, зокрема внаслідок терапії антикоагулянтами, або в анамнезі (наприклад тромбоз глибоких вен (ТГВ) аботромбоемболіялегеневої артерії (ТЕЛА));

· відома спадкова або набута схильність до венозноїтромбоемболії, наприклад резистентність до активованого протеїну С (у тому числі мутація факторуVЛейдена), дефіцитантитромбіну III, дефіцит протеїну С, дефіцит протеїну S;

· велике оперативне втручання з тривалою іммобілізацією (див. розділ «Особливості застосування»);

· високий ризик венозноїтромбоемболії внаслідок наявності множинних факторів ризику (див. розділ «Особливості застосування»);

- наявність або ризик розвитку артеріальноїтромбоемболії (АТЕ):

· наявність артеріальноїтромбоемболії на даний час або в анамнезі (наприклад інфаркт міокарду), або продромальний стан (наприклад стенокардія);

· порушення мозкового кровообігу - інсульт на даний час або в анамнезі, наявність продромального стану (наприкладтранзиторна ішемічна атака (TIA));

· відома спадкова або набута схильність до розвитку артеріальноїтромбоемболії, така, якгіпергомоцистеїнемія та наявністьантифосфоліпідних антитіл (антикардіоліпіновіантитіла, вовчаковий антикоагулянт);

· мігрень звогнищевими неврологічними симптомами в анамнезі;

· високий ризик артеріальноїтромбоемболії в наслідок наявності численних факторів ризику (див. розділ «Особливості застосування») або через наявність одного з наступних серйозних факторів ризику:

- цукровий діабет із судинними ускладненнями;

- тяжка артеріальна гіпертензія;

- тяжкадисліпопротеїнемія;

- наявність тяжкого захворювання печінкина даний час або в анамнезі, поки показники функції печінки не повернулися у межі норми;

- ниркова недостатність тяжкого ступеня або гостра ниркова недостатність;

- наявність пухлин печінкина даний час або в анамнезі (доброякісні або злоякісні);

- відомі або підозрювані злоякісні пухлини (наприклад, статевих органів або молочних залоз), які є залежними від статевих гормонів;

- вагінальна кровотеча нез’ясованої етіології.

Дарілія протипоказана для одночасного застосування з лікарськими засобами, що містятьомбітасвір/парітапревір/ритонавіртадасабувір (див. розділи«Особливості застосування» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Слід ознайомитися з інформацією щодо лікарського засобу, що застосовується одночасно, для виявлення потенційних взаємодій.

Фармакодинамічні взаємодії

Одночасне застосування з лікарськими засобами, що містятьомбітасвір/парітапревір/ритонавір тадасабувір, зрибавірином або без нього, може збільшити ризик підвищення рівня АЛТ (див. розділи «Протипоказання» та «Особливості застосування»). Тому, перш ніж розпочати лікування за допомогою цієї комбінації лікарських засобів, користувачамДарілія необхідно перейти на альтернативний метод контрацепції (наприклад, контрацепція за допомогою препаратів, що містять тількипрогестаген або негормональних методів). Застосування препаратуДаріліяможна відновити через 2 тижні після завершення лікування за допомогою цієї комбінації лікарських засобів.

Фармакокінетичні взаємодії

Вплив інших лікарських засобів на препаратДарілія

Взаємодії можливі з лікарськими засобами, що індукуютьмікросомальні ферменти. Це призводитьдо збільшення кліренсу статевих гормонів, що, у свою чергу спричиняє зміни характеру менструальної кровотечі та/або втрату ефективності контрацептиву.

Терапія

Індукція ферментів може бути виявлена через декілька днів лікування. Максимальна індукція ферментів загалом спостерігається через декілька тижнів. Після відміни лікування індукція ферментів може тривати близько 4 тижнів.

Короткострокове лікування

Жінки, які приймають лікарські засоби, що індукують ферменти, мають тимчасово використовувати бар’єрний метод або інший метод контрацепції додатково до КПК. Бар’єрний метод слід застосовувати протягом усього терміну лікування відповідним препаратом і ще протягом 28 днів після припинення його застосування.

Якщо терапія препаратом-індуктором розпочинається у період застосування останніх таблеток КПК з поточної упаковки, то прийом активних таблеток з наступної упаковки КПК слід розпочати одразу після закінчення активних таблеток у попередній упаковці, пропустивши прийом таблеток плацебо.

Довгострокове лікування

Жінкам при довгостроковій терапії діючими речовинами, що індукують ферменти печінки, рекомендується бар’єрний або інший відповідний негормональний метод контрацепції.

Нижчезазначені взаємодії були зафіксовані згідно з опублікованими даними.

Діючі речовини, що збільшують кліренс КПК (зниження ефективності КПК через індукцію ферментів), наприклад: барбітурати, бозентан, карбамазепін, фенітоїн, примідон, рифампіцин; препарати, що застосовуються при ВІЛ-інфекції: ритонавір, невірапін таефавіренц; також, можливо, фелбамат, гризеофульвін, окскарбазепін, топірамат і рослинні лікарські засоби, що містять екстракт звіробою (Hypericumperfiratum).

Діючі речовини з непостійним впливом на кліренс КПК

При одночасному застосуванні з КПК велика кількість комбінацій інгібіторівВІЛ-протеази таненуклеозидних інгібіторів зворотноїтранскриптази, включаючи комбінації з інгібіторами вірусу гепатиту С (ВГС), можуть підвищувати або знижувати концентрації естрогену абопрогестиніву плазмі крові. Сукупний вплив таких змін може бути клінічно значущим у деяких випадках.

Тому для виявлення потенційних взаємодій та будь-яких інших рекомендацій слід ознайомитися з інформацією щодо медичного застосування лікарського засобу для лікування ВІЛ/ВГС, що приймається одночасно. При наявності будь-яких сумнівів жінкам додатково слід використовувати бар’єрний метод контрацепції при терапії інгібіторамипротеазиабо інгібітораминенуклеозидної зворотноїтранскриптази.

Діючі речовини, що знижують кліренс КПК (інгібітори ферментів)

Клінічна значущість можливих взаємодій з інгібіторами ферментів все ще залишається нез’ясованою.

Одночасне застосування з сильними інгібіторами CYP3A4 може підвищити плазмові концентраціїестрогену абопрогестину, або обох діючих речовин.

У дослідженні застосування багаторазових доздроспіренону (3 мг на добу)/етинілестрадіолу(0, 02 мг на добу) спільно з потужним інгібітором CYP3A4кетоконазоломпротягом 10 днів призводило до підвищення AUC (0-24 год)дроспіренонуіетинілестрадіолу в 2, 7 та 1, 4разавідповідно.

При спільному застосуванніеторикоксибуу дозах від 60 мг до 120 мг на добу разом з комбінованими гормональними контрацептивами, що містять 0, 035 мгетинілестрадіолу, спостерігалося підвищення концентраціїетинілестрадіолув плазмі в 1, 4 -1, 6раза відповідно.

Вплив препаратуДарілія на інші лікарські засоби

КПК можуть впливати на метаболізм інших препаратів. З огляду на це, можуть змінювати концентрації діючих речовин у плазмі кровіта тканинах − як підвищувати (наприклад, циклоспорин), так і знижувати (наприклад, ламотриджин).

На підставі дослідженьinvivo у жінок-добровольців, які застосовувалиомепразол, симвастатинімідазолам як субстрати-маркери, встановлено, що клінічно значуща взаємодіядроспіренону в дозі 3 мг з іншими активними субстанціями, щоіндукуютьсяцитохромом Р450, є малоймовірною.

Клінічні дані свідчать про те, щоетинілестрадіол пригнічує кліренс субстратів CYP1A2, що у свою чергу, спричиняє слабке (наприклад теофілін) або помірне (наприкладтизанідин) підвищення їх плазмових концентрацій.

Інші форми взаємодії

У пацієнтів із нормальною функцією нирок одночасне застосуваннядроспіренону та інгібіторів АПФ або нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) не показало значущого впливу на рівень калію в сироватці крові. Однак одночасне застосування препаратуДарілія та антагоністів альдостерону абокалійзберігаючихдіуретиків не досліджувалося. У цьому випадку необхідно дослідження рівня калію в сироватці крові протягом першого циклу прийому препарату (див. також розділ «Особливості застосування»).

Лабораторні дослідження

Застосування контрацептивних стероїдів може впливати на результати окремих лабораторних аналізів, таких як біохімічні показники функції печінки, щитовидної залози, надниркових залоз і нирок, а також рівень транспортних білків плазми, таких яккортикостероїдзв’язувальнийглобулін і фракції ліпідів/ліпопротеїнів, показники вуглеводного обміну та фібринолізу. Зміни зазвичай відбуваються у межах нормальних значень.

Дроспіренон збільшує активність реніну та альдостерону в плазмі, що викликано його помірноюантимінералокортикоїдною активністю.

Особливості застосування.

Рішення про призначення препаратуДарілія слід приймати з урахуванням індивідуальних факторів ризику жінки, що існують на даний момент, у тому числі факторів ризику розвитку венозноїтромбоемболії (ВТЕ), а також ризику ВТЕ, пов’язаного з прийомом препаратуДарілія, порівняно з іншими комбінованими гормональними контрацептивами (КГК) (див. розділ «Протипоказання»).

Попередження

· За наявності будь-яких станівабо факторів ризику, зазначених нижче, слід обговорити з жінкою доцільність застосування препаратуДарілія.

· У разі загострення або при перших проявах будь-яких із вказаних станів або факторів ризику жінкам рекомендується звернутись до лікаря та визначити необхідність припинення прийому препаратуДарілія.

· У разі підозрюваної або підтвердженої ВТЕ або АТЕ слід припинити застосування КГК. Якщо розпочатаантикоагулянтнатерапія, слід забезпечити альтернативну адекватну контрацепцію черезтератогенний вплив антикоагулянтів (кумарини).

Порушення з боку системи кровообігу

Ризик виникнення венозноїтромбоемболії (ВТЕ).

Застосування будь-яких КГК підвищує ризик розвитку венозноїтромбоемболії (ВТЕ) у жінок, які їх застосовують, порівняно з тими, які їх не застосовують. Застосування препаратів, що містятьлевоноргестрел, норгестимат абоноретистерон, асоціюються з нижчим ризиком ВТЕ. Застосування інших препаратів, таких якДарілія, може призводити до підвищення ризику удвічі. Рішення про застосування препарату, який не належить до групи препаратів з найменшим ризиком розвитку ВТЕ, має бути прийняте тільки після обговорення з жінкою. Необхідно переконатися, що вона усвідомлює ризик розвитку ВТЕ, пов’язаний із застосуванням препаратуДарілія, ступінь впливу наявних у неї факторів ризику та той факт, що ризик ВТЕ є найвищим протягом першого року застосування. За деякими даними ризик ВТЕ може зростати при відновленні застосування КГК після перерви тривалістю від 4 тижнів і більше.

Серед жінок, які не застосовують КГК і не є вагітними, частота виникнення ВТЕ становить приблизно 2 випадки на 10000 жінок на рік. Однак у будь-якої окремо взятої жінки рівень ризику може бути значно вищим залежно від наявних у неї основних факторів ризику (див. нижче).

Встановлено1, що з 10 000 жінок, які застосовують КГК, що містятьдроспіренон, у 9 -12 жінок розвинеться ВТЕ протягом одного року. Це порівнюється з показником 62у жінок, які застосовують КГК, що містятьлевоноргестрел.

В обох випадках кількість випадків ВТЕ за рік була меншою, ніж зазвичай очікується протягом вагітності або у післяпологовому періоді.

ВТЕ може призводити до летальних наслідків у 1-2 % випадків.

Кількість випадків ВТЕ на 10 000 жінок за один рік

1Ці показники отримано на основі всіх даних епідеміологічних досліджень з урахуванням відносних ризиків, пов’язаних із прийомом різних КГК, порівняно із застосуванням КГК, що містятьлевоноргестрел.

2У середньому 5-7 випадків на 10 000 жінко-років на основі розрахунку відносного ризику застосування КГК,

що містятьлевоноргестрел, порівняно з таким у жінок, які не отримують КГК (близько 2, 3 - 3, 6 випадку).

Серед жінок, які застосовують КГК вкрай рідко спостерігалися тромбози інших кровоносних судин, наприклад, печінкових, мезентеріальних, ниркових вен сітківки та артерій.

Фактори ризику розвитку ВТЕ.

На тлі застосування КГК ризик розвитку венознихтромбоемболічних ускладнень може значно збільшуватисяу жінок з додатковими факторами ризику, особливо при наявності множинних факторів ризику (див. таблицю 1).

ПрепаратДаріліяпротипоказаний жінкам з наявністю множинних факторів ризику, у зв’язку з чим їх можна віднести до групи високого ризику розвитку венозного тромбозу (див. розділ «Протипоказання»). Якщо жінка має більше одного фактора ризику, зростання ризику може бути більшим, ніж сума ризиків, асоційованих із кожним окремим фактором, тому слід брати до уваги загальний ризик розвитку ВТЕ. КГК не слід призначати, якщо співвідношення користь/ризик є несприятливим (див. розділ «Протипоказання»).


Таблиця 1

Фактори розвитку ВТЕ.

Фактор ризику

Примітка

Ожиріння (індекс маси тіла більше

30 кг/м2).

Ризик значно підвищується при збільшенні індексу маси тіла пацієнтки.

Особливо потребує уваги при наявності інших факторів ризику.

Тривала іммобілізація, велике оперативне втручання, будь-яка операція на ногах абона органах малого таза, нейрохірургічні втручання абообширна травма.

Примітка: тимчасова іммобілізація, у тому числі повітряний переліт більше 4 годин, також може бути фактором ризику ВТЕ, особливо для жінок з іншими факторами ризику.

У таких випадках рекомендується припинити застосування препарату (у разі планового оперативного втручання, щонайменше за 4 тижні) та не відновлювати застосування раніше ніж через 2 тижні після повного відновлення рухової активності. Щоб уникнути небажаної вагітності, слід використовувати інший метод контрацепції.

Слід розглянути доцільністьантитромботичноїтерапії, якщо застосування препаратуДарілія не було припинено заздалегідь.

Сімейний анамнез (венознатромбоемболіяу рідного брата/сестри або батьків, особливо у відносно молодому віці, наприклад до 50 років).

У разі наявності спадкової схильності перед застосуванням будь-яких КГК жінкам рекомендується порадитися зі спеціалістом.

Інші стани, пов’язані з ВТЕ

Рак, системний червоний вовчак, гемолітико-уремічний синдром, хронічне запальне захворювання кишечнику (хвороба Крона або виразковий коліт) тасерпоподібноклітинна анемія.

Збільшення віку

Особливо понад 35 років.

Немає єдиної думки щодо можливого впливу варикозного розширення вен та поверхневого тромбофлебіту на розвиток та прогресування венозного тромбозу.

Необхідно звернути увагу на підвищений ризик розвиткутромбоемболіїпід час вагітності, особливо протягом перших 6 тижнів після пологів (див. розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю»).

Симптоми ВТЕ (тромбоз глибоких вен ітромбоемболія легеневої артерії)

У разі виникнення нижчезазначених симптомів жінці слід терміново звернутися за медичною допомогою, та повідомити лікаря про те , що вона приймає КГК.

Симптоми тромбозу глибоких вен (ТГВ) можуть включати в себе:

- односторонній набряк ноги та/або стопи або набряк ділянки уздовж вени на нозі;

- біль або підвищена чутливість у нозі, що може відчуватися тільки при стоянні або ходьбі;

- відчуття жару в ураженій нозі; почервоніння або зміна кольору шкіри на нозі.

Симптомитромбоемболіїлегеневої артерії (ТEЛА) можуть включати в себе:

- раптову задишку нез’ясованої етіології або прискорене дихання;

- раптовий кашель, який може супроводжуватися кровохарканням;

- раптовий біль у грудній клітці;

-переднепритомний стан або запаморочення;

- швидке або нерегулярне серцебиття.

Деякі з цих симптомів (наприклад задишка, кашель) є неспецифічними і можуть бути неправильно оцінені як більш поширені або менш тяжкі симптоми (наприклад, інфекції дихальних шляхів).

Інші ознаки оклюзії судин можуть включати: раптовий біль, набряк і незначне посиніння кінцівки.

При оклюзії судин ока початковою симптоматикою може бути нечіткість зору, що не супроводжується больовими відчуттями і яка може прогресуватидо втрати зору. Іноді втрата зору розвивається майже миттєво.

Ризик розвитку артеріальноїтромбоемболії (ATE).

Епідеміологічні дослідження виявили, що застосування будь-яких КГК асоціюється із підвищеним ризиком артеріальноїтромбоемболії (інфаркт міокарду) абоцереброваскулярнихподій (наприкладтранзиторна ішемічна атака, інсульт). Артеріальнітромбоемболічні явища можуть призводити до летальних наслідків.

Фактори ризику розвитку АТЕ.

При застосуванні КГК ризик розвитку артеріальнихтромбоемболічних ускладнень абоцереброваскулярнихподій зростає у жінок із факторами ризику (див. таблицю 2). ПрепаратДарілія протипоказаний, якщо у жінки є один серйознийабо множинні фактори ризику розвитку ATE які можуть підвищити ризик розвитку артеріального тромбозу (див. розділ «Протипоказання»). Якщо жінка має більше одного фактора ризику, зростання ризику може бути більшим, ніж сума ризиків, асоційованих із кожним окремим фактором, тому слід брати до уваги загальний ризик розвитку АТЕ. КГК не слід призначати, якщо співвідношення користь/ризик є несприятливим (див. розділ «Протипоказання»).

Таблиця 2

Фактори розвитку АТЕ.

Фактор ризику

Примітка

Збільшення віку

Особливо від 35 років.

Паління

Жінкам, які бажають застосовувати КГК, слід рекомендувати відмовитися від паління.

Жінкам віком від 35 років, які продовжують палити, слід наполегливо рекомендувати інший метод контрацепції.

Артеріальна гіпертензія

Ожиріння (індекс маси тіла більше

30 кг/м2)

Ризик значно підвищується при збільшенні індексу маси тіла.

Особливо потребує уваги при наявностіінших факторів ризику.

Сімейний анамнез (артеріальнатромбоемболіяу рідного брата/сестри або батьків, особливо у відносно молодому віці, наприклад до 50 років)

У разі наявності спадкової схильності перед застосуванням будь-яких КГК жінкам рекомендується порадитися зі спеціалістом.

Мігрень

Зростання частоти виникнення або тяжкості перебігу під час застосування КГК (можливі продромальні стани перед розвиткомцереброваскулярнихподій) можуть стати причиною негайного припинення прийому КГК.

Інші стани, пов’язані з небажанимиреакціями з боку судин

Цукровий діабет, гіпергомоцистеїнемія, вади клапанів серця іфібриляція передсердь, дисліпопротеїнемія і системний червоний вовчак.

Симптоми ATE

У разі виникнення нижчезазначених симптомів жінці слід терміново звернутися за медичною допомогою, та повідомити лікаря, що вона приймає КГК.

Симптомамицереброваскулярногорозладу можуть бути:

- раптове оніміння обличчя, слабкість або оніміння кінцівок, особливо одностороннє;

-раптове порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації;

- раптова сплутаність свідомості, порушення мовлення або розуміння;

-раптове погіршення зору на одне або обидва ока;

-раптовий сильний або тривалий головний біль без визначеної причини;

- втрата свідомості або непритомність з судомами або без них.

Тимчасовістьсимптомів може свідчити протранзиторну ішемічну атаку (ТІА).

Симптомами інфаркту міокарда (ІМ) можуть бути:

- біль, дискомфорт, тиск, тяжкість, відчуття стискування або розпирання в грудях, руці або за грудиною;

- дискомфортне відчуття з іррадіацією у спину, щелепу, горло, руку, шлунок;

- відчуття переповненості шлунка, порушення травлення або ядуха;

-посилене потовиділення, нудота, блювання або запаморочення;

-надзвичайна слабкість, неспокій або задишка;

- швидке або нерегулярне серцебиття.

Пухлини

Результати деяких епідеміологічних досліджень вказують на додаткове підвищення ризику розвитку раку шийки матки при тривалому застосуванні КПК (> 5 років), проте це твердження залишається суперечливим, оскільки остаточно не з’ясовано, наскільки результати досліджень враховують супутні фактори ризику, наприклад статеву поведінку та інші фактори, наприклад інфікування вірусом папіломи людини.

Мета-аналіз даних 54 епідеміологічних досліджень вказує на незначне підвищення відносного ризику (ВР = 1, 24) розвитку раку молочної залози у жінок, які застосовують КПК. Цей підвищений ризик поступово зникає протягом 10 років після закінчення застосування КПК.

Оскільки рак молочної залози у жінок віком до 40 років зустрічається рідко, збільшення кількості випадків діагностики раку молочної залози у жінок,

які застосовують

або нещодавно застосовували КПК, є незначним порівняно із загальним ризиком раку молочної залози, а відомі результати досліджень не підтверджують причинно-наслідкового зв’язку. Підвищення ризику може бути обумовлене як більш ранньою діагностикою раку молочної залози у жінок, які застосовують КПК, так і біологічною дією КПК або поєднанням обох факторів. Відзначено тенденцію, що рак молочної залози, виявлений у жінок, які будь-коли приймали КПК, клінічно менш виражений, ніжу тих, хто ніколи не приймав КПК.

У поодиноких випадках у жінок, які застосовують КПК, спостерігалися доброякісні, а ще рідше − злоякісні пухлини печінки. В окремих випадках ці пухлини спричиняли небезпечну для життя внутрішньочеревну кровотечу. У разі виникнення сильного болю вепігастральнійділянці, збільшення печінки або ознак внутрішньочеревної кровотечі при диференціальній діагностиці слід враховувати можливість наявності пухлини печінки у жінок, які приймають КПК.

Прийомвисокодозових КПК (0, 05 мгетинілестрадіолу) знижує ризик ракуендометрію та яєчників. Залишається підтвердити, чи ці дані можуть стосуватися інизькодозових КПК.

Інші стани

Депресивний настрій і депресія є частими побічними реакціями при застосуванні гормональних контрацептивів (див. розділ «Побічні реакції»). Депресія може бути тяжкою і є відомим фактором ризикусуїцидальної поведінки та самогубства. Жінок слід інформувати про необхідність звернутися до лікаря у разі перепадів настрою і симптомів депресії, навіть якщо вони виникають невдовзі після початку лікування.

Прогестероновий компонент препаратуДарілія є антагоністом альдостерону ізкалійзберігаючими властивостями. У більшості випадків застосування не очікується підвищення рівнів калію в сироватці крові. Тим не менше, у клінічному дослідженні у деяких пацієнтів з легкими та помірними порушеннями функції нирок і супутнім застосуваннямкалійзберігаючихлікарських засобів рівні калію в сироватці крові дещо, але не суттєво, підвищувалися під час застосуваннядроспіренону. Тому рекомендується контролювати

рівень калію в сироватці крові під час першого циклу прийому препарату у пацієнтів з нирковою недостатністю. Вказаним пацієнткам також рекомендовано перед початком застосування препарату утримувати рівень калію сироватки крові не вище верхньої межі норми, особливо при одночасному застосуваннікалійзберігаючих лікарських засобів (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Жінки згіпертригліцеридемієюабо сімейним анамнезом щодо цього порушення належать до групи ризику розвитку панкреатиту при застосуванні КПК.

Хоча незначне підвищення артеріального тиску було описано у багатьох жінок, які приймають КПК, клінічно значуще підвищення артеріального тиску є поодиноким явищем. Лише в поодиноких випадках необхідне негайне припинення прийому КПК.

У разі тривалої артеріальної гіпертензії або неможливості контролювати показники тиску за допомогоюантигіпертензивнихзасобів, жінкам з ужедіагностованою артеріальною гіпертензією, які приймають КПК, слід припинити їх застосування. Якщо це доцільно, застосування КПК можна відновити після досягненнянормотонії за допомогоюантигіпертензивної терапії.

Повідомлялося про виникнення або загострення зазначених нижче захворювань під час вагітності та при застосуванні КПК, але їх взаємозв’язок із застосуванням естрогенів/прогестинівне є остаточно з’ясованим: жовтяниця та/або свербіж, пов’язаний зхолестазом; утворення каменів у жовчному міхурі; порфірія; системний червоний вовчак; гемолітико-уремічнийсиндром; хореяСиденгама; герпесвагітних; втрата слуху, пов’язана з отосклерозом.

У жінок зі спадковимангіоневротичнимнабряком екзогенні естрогени можуть спричинити або посилити симптомиангіоневротичного набряку.

Гострі або хронічні розлади функції печінки можуть потребувати припинення застосування КПК, поки показники функції печінки не повернуться у межі норми.

При рецидивіхолестатичноїжовтяниці та/або свербежу, які спричиненіхолестазом, що раніше виникали у період вагітності або попереднього застосування статевих гормонів, приймання КПК слід припинити.

Хоча КПК можуть впливати на периферичнуінсулінорезистентність і толерантність до глюкози, немає даних щодо потреби змінювати терапевтичний режим для жінок з діабетом, які приймаютьнизькодозовані КПК (що містять < 0, 05 мгетинілестрадіолу). Проте жінки, які страждають на цукровий діабет, мають бути під постійним ретельним наглядом, особливо на початку застосування КПК.

Випадки загострення ендогенної депресії, епілепсії, хвороби Крона та виразкового коліту також спостерігалися під час застосування КПК. Іноді може виникатихлоазма, особливо у жінок зхлоазмою вагітних в анамнезі. Жінки, схильні до виникненняхлоазми, мають уникати тривалого впливу прямих сонячних променів або ультрафіолетового опромінювання під час приймання КПК.

Допоміжні речовини

1 активна таблетка містить 48, 53 мг лактози моногідрату, 1 таблетка плацебо містить37, 26 мг лактози безводної.

За наявності рідкісних спадкових станів непереносимості галактози, повноїлактазноїнедостатності абомальабсорбції глюкози-галактози, у разі перебування набезлактозній дієті слід враховувати зазначену кількість лактози.

1 активна таблетка містить 0, 07 мг соєвого лецитину, тому пацієнткам згіперчутливістю до арахісу або сої не слід приймати цей лікарський засіб.

Таблетки плацебо містять барвник «Жовтий захід» (Е 110), який може спричинити алергічні реакції.

Медичне обстеження.

Перед початком або відновленням прийому препаратуДарілія рекомендується зібрати повний медичний анамнез (включаючи сімейний анамнез), пройти медичне обстеження і виключити вагітність. Слід виміряти артеріальний тиск, провести об’єктивне дослідження, беручи до уваги протипоказання (див. розділ «Протипоказання») та особливості застосування (див. розділ «Особливості застосування»). Важливо звернути увагу жінок на ризик виникнення венозного та артеріального тромбозу, включаючи ризик при застосуванні препаратуДарілія порівняно із таким при застосуванні інших КГК, щодо симптомів ВТЕ та АТЕ, а також на відомі фактори ризику та дії у разі підозри на тромбоз. Пацієнткам рекомендується уважно прочитати інструкцію для медичного застосування лікарського засобу та дотримуватися рекомендацій, які містяться в ній.

Частота і характер медичних оглядів повинні ґрунтуватися на існуючих нормах медичної практики з урахуванням індивідуальних особливостей кожної жінки.

Слід попередити пацієнтку, що гормональні контрацептиви не захищають від зараження ВІЛ-інфекцією (СНІДом) та інших захворювань, що передаються статевим шляхом.

Зниження ефективності.

Ефективність КПК може знижуватися у випадку пропуску прийому активних таблеток (див. розділ «Спосіб застосування та дози»), розладів шлунково-кишкового тракту в період прийому активних таблеток (див. розділ «Спосіб застосування та дози») або при одночасному застосуванні інших лікарських засобів (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Контроль циклу.

При застосуванні КПК можуть спостерігатися нерегулярні кровотечі (кровомазання або проривні кровотечі), особливо протягом перших місяців застосування препарату. Враховуючи це, обстеження на предмет появи будь-якої нерегулярної кровотечі слід проводити лише після періоду адаптації до препарату, який становить 3 менструальних цикли.

Якщо нерегулярні кровотечі продовжуються або трапляються після декількох нормальних циклів, необхідно розглянути питанняпро негормональні причини і провести відповідні діагностичні заходи (при необхідності, кюретаж) для виключення злоякісних новоутворень або вагітності.

У деяких жінок може не настати кровотеча відміни під час перерви в прийомі препарату. Якщо прийом КПК відбувався згідно з вказівками, описаними у розділі «Спосіб застосування та дози», вагітність малоймовірна. Проте якщо застосування контрацептиву здійснювалося нерегулярно або якщо кровотечі відміни відсутні протягом двох циклів, перед продовженням застосування КПК необхідно виключити вагітність.

Підвищення рівня АЛТ

Під час клінічних досліджень за участю пацієнтів, які проходили курс лікування вірусного гепатиту С (ВГС), за допомогою лікарських засобів, що містятьомбітасвір/парітапревір/ритонавір тадасабувір, зрибавірином або без нього, було відмічено значне підвищення рівнятрансаміназ (АЛТ), що перевищувало верхнюмежу норми у 5 разів. Це відбувалося зі значно більшою частотою у жінок, які використовували лікарські засоби, що містятьетинілестрадіол, такі, як комбіновані гормональні контрацептиви (КГК) (див. розділи «Протипоказання» та «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Вагітність.

ПрепаратДаріліяпротипоказаний у період вагітності.

У разі настання вагітності під час застосування препаратуДарілія, його прийом необхідно припинити негайно. Однак результати епідеміологічних досліджень не вказують на підвищення ризику появи вроджених вад у дітей, народжених жінками, які приймали пероральні контрацептиви до вагітності, так само, як і на існуваннятератогенної дії при ненавмисному прийомі пероральних контрацептивів протягом вагітності.

У дослідженнях на тваринах були виявлені побічні ефекти у період вагітності та лактації (див. розділ «Фармакологічні властивості»). Ґрунтуючись на цих даних, не можна виключити побічних ефектів, пов’язаних з гормональним впливом поєднаних діючих речовин. Однак

загальний досвід застосування КПК під час вагітності не свідчить про існуючий небажаний вплив у людини.

Відомі дані щодо застосування препаратуДарілія під час вагітності занадто обмежені для того, щоб можна було зробити висновки стосовно негативного впливу препаратуДарілія на перебіг вагітності, здоров’я плода або новонародженого. На даний час немає жодних відповідних епідеміологічних даних. При відновленні застосування препаратуДарілія слід враховувати підвищення ризику розвитку ВТЕ у післяпологовому періоді (див. розділи «Спосіб застосування та дози», «Особливості застосування»).

Період годування груддю.

КПКможутьвпливати нагодуваннягруддю, оскількипідїхвпливомможезменшуватиськількість грудного молока, атакожзмінюватисьйого склад. Зважаючи наце, КПК нерекомендуєтьсяприйматиуперіодгодуваннягруддю. Невеликі кількості контрацептивних стероїдівта/абоїхметаболітиможуть проникати угрудне молокопід час застосування КПК. Ці кількості можуть вплинути на дитину.

Фертильність.

ПрепаратДаріліяпоказаний для запобігання вагітності. Інформацію щодо відновлення фертильності див. у розділі «Фармакологічні властивості».

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не проводили досліджень щодо впливу на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами. У жінок, які приймають комбіновані оральні контрацептиви не повідомлялося про вплив на здатність керувати автотранспортом або працювати з іншими механізмами.

Спосіб застосування та дози.

В однійблістернійупаковці міститься 28 таблеток (24+4): 24 таблетки білого або майже білого кольору (активні таблетки) та 4 таблетки зеленого кольору (таблетки плацебо –неактивні).

Як приймати препаратДарілія (24+4)

Таблетки необхідно приймати щодня приблизно в один і той же час, у разі необхідності запиваючи невеликою кількістю рідини, в послідовності, зазначеній наблістерній упаковці. Перерв між прийомом таблеток бути не повинно. Необхідно приймати по 1 таблетці на добу протягом 28 днів поспіль. Прийом таблеток з кожної наступної упаковки слід починати після прийому останньої таблетки із попередньої упаковки. Менструальноподібна кровотеча зазвичай настає на 2-3-й день після початку прийому таблеток плацебо (таблетки зеленого кольору в останньому ряду) та необов’язково закінчується до початку прийому таблеток із нової упаковки.

Як розпочати прийом препаратуДарілія (24+4)

Якщо гормональні контрацептиви у попередній період (минулий місяць) не застосовували. Прийом таблеток слід починати в перший день менструального циклу (тобто в перший день менструальної кровотечі).

Перехід з іншого комбінованого гормонального контрацептива (таблетки, вагінальне кільце аботрансдермальний пластир). Жінка повинна розпочати прийом препаратуДаріліяна наступний день після звичної перерви або після прийому останньої неактивної таблетки попереднього комбінованого гормонального контрацептива (КГК). При переході з вагінального кільця аботрансдермального пластиру прийом таблетокДарілія бажано розпочинати в день видалення попереднього засобу, але не пізніше дня, запланованого застосування вагінального кільця аботрансдермального пластиру.

Перехід з методу, який базується на застосуванні лишепрогестагену(міні-пілі, інєкції, імплантати) абовнутрішньоматковоїсистеми зпрогестагеном (ВМС). Жінка може розпочати прийом препаратуДаріліяу будь-який день після припинення прийому «міні-пілі» (у разіімплантатаабовнутрішньоматкової системи – в день їх видалення, у випадку ін’єкції – замість наступної ін’єкції). Однак у всіх випадках рекомендується додатково використовувати бар’єрний метод контрацепції протягом перших 7 днів прийому препарату.

Після аборту в І триместрі вагітності. Застосування препарату слід розпочати негайно в той же день після операції. У такому випадку немає необхідності застосовувати додаткові засоби контрацепції.

Після пологів або аборту у ІІ триместрі вагітності. Якщо жінка годує груддю– див. розділ «Застосування у період вагітності або годування груддю».

Жінкам необхідно рекомендувати розпочинати прийом препаратуДарілія з 21-28-го дня після пологів або аборту у ІІ триместрі вагітності. Якщо жінка пізніше розпочинає прийом таблеток, слід рекомендувати додатково використовувати бар’єрний метод контрацепції протягом перших 7 днів прийому таблеток. Однак якщо статевий акт уже відбувся, то перед початком застосування КГК необхідно виключити вагітність або жінці слід дочекатися першої менструації.

Пропуск прийому таблетки.

На пропуск прийому зеленої таблетки плацебо із 4-го ряду можна не зважати. Однак її треба викинути, щоб уникнути випадкового подовження плацебо-фази. Вказівки, що приводяться нижче, стосуються тільки пропуску активних таблеток білого кольору.

Якщо запізнення у прийомі таблеткине перевищує 24 годин, протизаплідна дія препарату не знижується. Пропущену таблетку треба прийняти одразу, як тільки згадали про це. Наступну таблетку з цієї упаковки слід приймати у звичний час.

Якщо запізнення з прийомом пропущеної таблеткиперевищує 24 години, контрацептивний захист може зменшитися. У такому випадку необхідно керуватися двома основними правилами:

1. Рекомендована перерва у прийомі гормональних таблеток становить 4 дні; прийом препарату не можна переривати більш ніж на 7 днів.

2. Адекватне пригнічення системи гіпоталамус-гіпофіз-яєчники досягається при безперервному прийомі таблеток протягом 7 днів.

Відповідно до цього у повсякденному житті слід керуватися такими рекомендаціями:

Дні 1-7

Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час. Крім того, протягом наступних 7 днів слід використовувати бар’єрний метод контрацепції, наприклад презерватив. Якщо у попередні 7 днів відбувся статевий акт, слід враховувати можливість настання вагітності. Чим більше таблеток пропущено і чим ближче цей пропуск до фази таблеток плацебо, тим вищий ризик вагітності.

Дні 8-14

Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час. Якщо жінка правильно приймала таблетки протягом 7 днів перед пропуском, немає необхідності застосовувати додаткові протизаплідні засоби. В іншому разі або при пропуску більше ніж однієї таблетки рекомендується додатково використовувати бар’єрний метод контрацепції протягом 7 днів.

Дні 15-24

Вірогідність зниження контрацептивного ефекту значна через наближення фази таблеток плацебо. Однак при дотриманні схеми прийому таблеток можна уникнути зниження контрацептивного захисту. Якщо дотримуватися одного з наступних варіантів, то не виникне необхідності застосовувати додаткові контрацептивні засоби за умови правильного прийому таблеток протягом 7 днів до пропуску. В іншому випадку рекомендується дотримуватися першого із зазначених нижче варіантів і використовувати додаткові методи контрацепції протягом наступних 7 днів.

1. Жінка повинна прийняти останню пропущену таблетку якомога швидше, навіть якщо доведеться прийняти дві таблетки одночасно. Після цього вона продовжує приймати таблетки у звичний час, доки активні таблетки не закінчаться, але 4 таблетки плацебо приймати не слід, потрібно одразу розпочати прийом таблеток із наступноїблістерноїупаковки. Малоймовірно, що у жінки почнетьсяменструальноподібнакровотеча до закінчення прийому таблеток з другої упаковки, хоча при прийомі таблеток можуть спостерігатися кров’янисті виділення або проривна кровотеча.

2. Жінці можна також порадити припинити прийом активних таблеток з поточноїблістерноїупаковки. Замість активних таблеток слід прийняти таблетки плацебо з останнього

ряду протягом 4 днів, включаючи дні пропуску таблеток, а потім почати прийом таблеток із наступноїблістерної упаковки.

Якщо жінка пропустила прийом таблеток і у неї відсутняменструальноподібна кровотеча під час першої звичної перерви у прийомі препарату, слід розглянути імовірність вагітності.

Рекомендації у випадку порушень з боку шлунково-кишкового тракту.

У разі тяжких порушень з боку шлунково-кишкового тракту (блювання, діареї) можливе неповне всмоктування препарату. У такому випадку слід застосовувати додаткові засоби контрацепції. Якщо протягом 3-4 годин після прийому активної таблетки сталося блювання, необхідно якомога швидше прийняти нову таблетку (з іншої упаковки), яка замінить попередню. Нову таблетку необхідно прийняти впродовж 24 годин після звичного часу прийому. Якщо пройшло більше 24 годин, необхідно дотримуватися правил прийому препарату, зазначених у розділі «Пропуск прийому таблетки». Якщо жінка не хоче змінювати свою звичну схему прийому препарату, їй необхідно прийняти додаткову(і) таблетку(и) з іншої упаковки.

Як зміститичас виникнення кровотечі «відміни». Щоб затримати день початку менструації, жінці слід пропустити прийом таблеток плацебо і почати прийом активних таблетокДарілія з нової упаковки. При бажанні термін прийому можна продовжити аж до закінчення другої упаковки. При цьому можуть спостерігатися проривна кровотеча або кров’янисті виділення. Регулярне застосування препаратуДаріліявідновлюється після прийому фази таблеток плацебо.

Щоб змістити настання менструації на інший день тижня, рекомендується скоротити фазу плацебо на бажану кількість днів. Слід зазначити, що чим коротшою буде перерва, тим вища імовірність відсутностіменструальноподібної кровотечі та вищий ризик виникнення проривної кровотечі або кров’янистих виділень упродовж періоду прийому таблеток з наступної упаковки (як у випадку затримки настання менструації).

Підготовка до використання смуги тижневого календаря-стікера

Для того, щоб допомогти пацієнтці стежити за прийомом таблеток, в упаковку вкладенийтижневий календар-стікер, на якому позначені 7 днів тижня.

ð

Пон.

Вівт.

Сер.

Четв.

П’ятн.

Суб.

Нед.

ð

Вівт.

Сер.

Четв.

П’ятн.

Суб.

Нед.

Пон.

ð

Сер.

Четв.

П’ятн.

Суб.

Нед.

Пон.

Вівт.

ð

Четв.

П’ятн.

Суб.

Нед.

Пон.

Вівт.

Сер.

ð

П’ятн.

Суб.

Нед.

Пон.

Вівт.

Сер.

Четв.

ð

Суб.

Нед.

Пон.

Вівт.

Сер.

Четв.

П’ятн.

ð

Нед.

Пон.

Вівт.

Сер.

Четв.

П’ятн.

Суб.

Жінка повинна вибрати самоклеючу смужку календаря, позначення на якій починається з дня тижня, коли вона починає приймати таблетки. Наприклад, якщо вона починає приймати таблетки у середу, вибирає наклейку-смужку, яка починається з позначення «Сер. » («Середа»).

Прикласти символ «ð» на смужцідо того ж символу наблістерній упаковці і приклеїти смужку на блістер на місце обведене лінією. Кожен день тижня буде позначено паралельно до лінії розташування таблеток ублістерній упаковці. Таким чином можна бачити, в який день тижня жінка приймає таблетку. Необхідно приймати таблетки у послідовності, зазначеній наблістернійупаковці, поки не будуть прийняті всі 28 таблеток.

Протягом 4 днів, коли жінка приймає зелені таблетки плацебо, повинна початисяменструальноподібнакровотеча. Вона, як правило, починається на 2-й або 3-й день після прийому останньої білої активної таблеткиДарілія.

Після того, як жінка прийняла останню зелену таблетку, необхідно почати застосування таблеток із новоїблістерноїупаковки та застосовувати наступну смужку семиденного календаря-стікера, незважаючи на те, чи закінчилися кровотеча відміни, чи ні.

Це означає, що жінка розпочне застосування кожної смужки тижневого календаря в той самий день тижня і що кровотеча відміни буде відбуватися в ті ж самі дні кожного місяця.

Діти.

Препарат показаний для застосування за призначенням лікаря тільки після настання сталих менструацій.

Передозування.

Дотепер немає жодних даних про передозування препаратуДарілія.

На підставі загальних даних про застосування КПК виділяють такі симптоми, які можуть спостерігатися при передозуванні: нудота, блювання, кровотеча відміни. Кровотеча відміни може спостерігатися у дівчат навіть до настання менархе у випадку ненавмисного застосування лікарського засобу. Ніяких антидотів не існує, лікування повинно бути симптоматичним.

Побічні реакції.

Найсерйозніші побічні ефекти, пов’язані із застосуванням КПК, описані в розділі «Особливості застосування».

При одночасному застосуваннідроспіренонутаетинілестрадіолу повідомлялося про наступні побічні реакції:

Система органів

Частота виникнення побічних реакцій

Часті

(≥1/100, < 1/10)

Нечасті

(≥1/1000, < 1/100)

Поодинокі

(≥1/10000, < 1/1000)

Частота невідома

Інфекційні та паразитарні захворювання

Кандидоз

З боку кровоносної та лімфатичної системи

Анемія, тромбоцитемія

З боку імунної системи

Алергічні реакції

Гіперчутливість

З боку ендокринної системи

Ендокринні розлади

З боку обміну речовин та харчування

Підвищений апетит, анорексія,

гіперкаліємія, гіпонатріємія

З боку психіки

Емоційна лабільність

Депресія,

нервозність,

сонливість

Аноргазмія,

безсоння

З боку нервової системи

Головний

біль

Запаморочення,

парестезія

Вертиго,

тремор

З боку органів зору

Кон’юнктивіт,

синдром сухого ока,

порушеннязору

З боку серця

Тахікардія

З боку судин

Мігрень,

варикозне розширення вен, артеріальна гіпертензія

Флебіт,

судинні розлади, носова кровотеча, непритомність, Венознатромбоемболія (ВТЕ), артеріальнатромбоемболія(АТЕ),

З бокушлунково-кишкового тракту

Нудота

Біль у животі, блювання, диспепсія, метеоризм,

гастрит, діарея

Здуття живота, шлунково-кишкові розлади, відчуття переповненняшлунково-кишкового тракту, грижа стравохідного отвору діафрагми, кандидозротової порожнини, запор, сухість у роті

З боку печінки та жовчовивідних шляхів

Біль у жовчному міхурі, холецистит

З боку шкіри та підшкірної клітковини

Акне, свербіж, висипання

Хлоазма,

екзема,

алопеція, вугровий дерматит,

сухість шкіри, вузликова еритема, гіпертрихоз, порушення з боку шкіри, стриї, контактний дерматит, фотодерматит, «вузли» на шкірі

Мультиформна еритема

З боку скелетно-м’язової системи та сполучної тканини

Біль у спині,

біль у кінцівках, судоми м’язів

З боку репродуктивної системи та молочних залоз

Болісність молочних залоз, метрорагія*, аменорея

Вагінальнийкандидоз,

тазовий біль, збільшення молочних залоз, фіброзно-кістознамастопатія, маткова/вагінальна кровотеча*, виділення згеніталій,

припливи, вагініт, порушення менструального циклу, дисменорея, гіпоменорея, менорагія, сухістьвагіни, сумнівний мазок поПапаніколау, зниження лібідо

Диспареунія, вульвовагініт, посткоїтальнакровотеча, кровотеча відміни, кіста молочної залози, гіперплазія молочної залози, новоутворення молочної залози, поліп шийки матки, атрофіяендометрію, кіста яєчника, збільшення матки

Загальні розлади

Астенія, посилене потовиділення, набряк (генералізований, периферичний набряк та набряк обличчя)

Нездужання

Дослідження

Збільшення маси тіла

Зменшення маси тіла

* Нерегулярність менструацій зазвичай минає при продовженні застосування препарату.

Опис окремих небажаних реакцій

У жінок, які приймали КГК, спостерігався підвищений ризик розвитку артеріальних або венознихтромботичних/тромбоемболічних ускладнень, у тому числі інфаркту міокарда, інсульту, тразиторних ішемічних атак, венозного тромбозу татромбоемболії легеневої артерії. Більш детальна інформація зазначена у розділі «Особливості застосування».

Нижчезазначені серйозні побічні реакції були зареєстровані у жінок, які приймають протизаплідні засоби (див. розділ «Особливості застосування»):

- венознітромбоемболічнірозлади;

- артеріальнітромбоемболічнірозлади;

- артеріальна гіпертензія;

- пухлини печінки;

- поява або погіршення станів, зв’язок яких з прийомом КПК не з’ясований остаточно: хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт, епілепсія, міома матки, порфірія, системний червоний вовчак, герпес вагітних, хореяСиденгама, гемолітико-уремічнийсиндром, холестатична жовтяниця;

-хлоазми;

- гострі або хронічні порушення функції печінки, що можуть потребуватискасування застосування КПК до нормалізації показників функції печінки;

- у жінок зіспадковою схильністю доангіоневротичного набрякуекзогенні естрогени можуть спричинити або посилити симптомиангіоневротичногонабряку.

Частотадіагностуванняраку молочної залози серед жінок, які приймають КПК, дещо підвищена. Оскільки рак молочної залози у жінок віком до 40 років зустрічається зрідка, збільшення кількості випадків діагностування раку молочної залози у жінок, які застосовують нині або нещодавно застосовували КПК, є незначним щодо рівня загального ризику раку молочної залози. Взаємозв’язок із застосуванням КПК невідомий. Докладну інформацію див. у розділах «Протипоказання» і «Особливості застосування».

Взаємодії

Проривні кровотечі та/або зниження контрацептивної дії може виникнути внаслідок взаємодії інших лікарських засобів (індукторів ферментів) із пероральними контрацептивами (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»).

Повідомлення про підозрювані побічні реакції

Повідомлення про підозрювані побічні реакції у періодпостмаркетинговогоспостереження є дуже важливими. Це дає можливість здійснювати контроль за співвідношенням користь/ризик для лікарських засобів. Медичні працівники повинні повідомляти про підозрювані побічні реакції.

Термін придатності. 2 роки.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище25 °Cв оригінальній упаковці для захисту від впливу світла. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка. По 28 (24+4) таблеток у блістері; по 1 (124+4) або по 3 (324+4) блістери в картонній упаковці. У картонну упаковку вкладено плаский картонний футлярдля зберігання блістерата тижневий календар-стікер.

Категорія відпуску. За рецептом.

Виробник. ВАТ «Гедеон Ріхтер», Угорщина.

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності.

Н-1103, Будапешт, вул. Демреї, 19-21, Угорщина.