БОНЕФОС таблетки 800 мг

Байєр Шерінг Фарма

Rp

Форма випуску та дозування

Таблетки, 800 мг

Таблетки, 800 мг

Упаковка

Блістер №10x6

Блістер №10x6

Аналоги

Відповідних аналогів не знайдено

Класифікація

Класифікація еквівалентності

A

info

Діюча речовина

КЛОДРОНОВА КИСЛОТА

Форма товару

Таблетки, вкриті плівковою оболонкою

Умови відпуску

за рецептом

Rp

Реєстраційне посвідчення

UA/6901/03/01

Дата останнього оновлення: 24.12.2020

Загальна інформація

  • Термін дії реєстраційного посвідчення: 30.12.2075
  • Склад: 1 таблетка містить динатрію клодронату тетрагідрату в кількості, що відповідає 800 мг динатрію клодронату безводного
  • Торгівельне найменування: БОНЕФОС®
  • Умови відпуску: за рецептом
  • Умови зберігання: Зберігатипри температурі не вище + 30 °С у недоступному для дітей місці.
  • Фармакотерапевтична група: Засоби, що впливають на структуру та мінералізацію кісток. Код АТХ М05В А02.

Упаковка

Блістер №10x6

Інструкція

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

БОНЕФОСÒ

BONEFOSÒ

Загальна характеристика:

міжнародна назва: клодронова кислота,

основні фізико-хімічні властивості: блідо-жовті, тверді желатинові капсули з позначкою «BONEFOS»;

білі, овальні з розподільчою рискою таблетки, вкриті оболонкою, з одного боку яких є позначка L-134,

прозорий і безбарвний концентрат для приготування розчину для інфузій;

склад: 1 капсуламістить динатрію клодронату тетрагідрату в кількості, що відповідає 400 мг клодронату динатрію безводного;

допоміжні речовини: лактози моногідрат, тальк, кальцію стеарат, кремнію діоксид безводний колоїдний, желатин твердий, титану діоксид (Е 171), заліза оксид червоний (Е 172), заліза оксид жовтий (Е 172).

1 таблеткамістить динатрію клодронату тетрагідрату в кількості, що відповідає 800 мг динатрію клодронату безводного,

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна силіцинізована, натрію кроскармелоза, кислота стеаринова, магнію стеарат, гіпромелоза, поліетиленгліколь 400, титану діоксид.

1 мл концентрату для приготування розчину для інфузій містить динатрію клодронату 60 мг;

допоміжні речовини: натрію гідроксид, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Капсули, таблетки, концентрат для приготування розчину для інфузій.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на структуру та мінералізацію кісток. Код АТС М05В А02.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Клодронат хімічно належить до бісфосфонатів і є аналогом природного пірофосфату. Бісфосфонати мають виражену спорідненість до мінералізованих тканин, зокрема кісток. In vitro вони пригнічують осадження фосфату кальцію, блокуючи його перетворення на гідроксиапатит, затримують агрегацію кристалів апатиту в більші кристали і сповільнюють розчинення кристалів такого типу.

Однак найважливіший механізм дії клодронату полягає в його інгібуючій дії на резорбцію кісткової тканини остеокластами. Клодронат пригнічує резорбцію кісток, що індукується декількома шляхами. У щурів, які ростуть, інгібування резорбції кісткової тканини при застосуванні високих доз клодронату спричинює розширення меж метафізів довгих кісток.

У оваріоектомованих щурів резорбція кісткової тканини пригнічувалась при застосуванні дуже низьких доз (3 мг/кг), що вводилися підшкірно один раз на тиждень. Фармакологічні дози клодронату запобігають зниженню міцності кісток.

Фармакологічна ефективність клодронату була продемонстрована на різних типах

доклінічних експериментальних моделей остеопорозу, включаючи естрогенну недостатність. Доведено, що клодронат дозозалежно інгібує резорбцію кісткової тканини, при цьому не має шкідливого впливу на мінералізацію чи інші якісні аспекти кісткової тканини. Резорбція кісток при експериментальній нирковій остеодистрофії також інгібується клодронатом.

Здатність клодронату пригнічувати резорбцію кісткової тканини у людей була встановлена гістологічними, кінетичними та біохімічними дослідженнями. Проте точні механізми інгібування процесу резорбції кісток не з’ясовані остаточно. Клодронат пригнічує активність остеокластів, знижуючи концентрацію кальцію в сироватці та екскрецію кальцію та гідроксипроліну з сечею.

Клодронат запобігає втраті кісткової маси, обумовленої метастазами у тазовий та поперековий відділи хребта при раку молочної залози у жінок в перед- та постменопаузі. При застосуванні монотерапії клодронатом в дозах, що інгібують процесс резорбції кісток, не спостерігалося жодного впливу на нормальні процеси мінералізації кісток у людей. Зниження ризику переломів кісток спостерігалося у пацієнтів з раком молочної залози та множинною мієломою. Доведено, що при первинному раку молочної залози клодронат знижує появу кісткових метастазів. У клінічних дослідженнях, під час яких вивчалася профілактика кісткових метастазів у пацієнтів з первинним операбельним раком молочної залози, терапія клодронатом також пов’язувалась зі зменшенням смертності.

Фармакокінетика.

  • Абсорбція

Подібно до інших бісфосфонатів, рівень абсорбції клодронату зі шлунково-кишковоготракту становить всього 2 %. Абсорбція клодронату відбувається швидко, пікова концентрація у сироватці після одноразового перорального застосування досягається упродовж 30 хв. Внаслідок великої спорідненості клодронату до кальцію та інших двовалентних катіонів, абсорбція незначна при прийманні клодронату разом із їжею чи лікарськими засобами, що містять двовалентні катіони. У дослідженні, в якому застосування клодронату за 2 год до сніданку використовувалось як референтна терапія, біодоступність клодронату знижувалася при застосуванні препарату за 1 годину та 0,5 години перед сніданком, проте статистично несуттєво (відносна біодоступність на рівні 91 % та 69 % відповідно). Незважаючи на велику різницю абсорбції клодронату в залежності від конкретного пацієнта, сприйнятність до клодронату залишається стабільною протягом довготривалої терапії.

  • Розподіл та виведення з організму

Білки плазми зв’язують клодронат у незначному ступені, тому об’єм розподілу становить 20 - 50 л. Виведення клодронату з сироватки характеризується двома чітко визначеними фазами: фаза розподілу з періодом напіввиведення майже 2 години і фаза виведення, яка дуже повільна, тому що клодронат міцно зв’язується з кістковою тканиною. Клодронат виводиться головним чином нирками. Приблизно 80 % абсорбованого клодронату виводиться з сечею протягом кількох днів. Частина клодронату, що зв’язалася з кістковою тканиною (приблизно 20 % абсорбованої кількості) екскретується повільніше, і нирковий кліренс досягає майже 75 % кліренсу з плазми.

  • Особливості фармакокінетичних характеристик у пацієнтів.

Оскільки клодронат впливає на кісткову тканину, взаємозв’язок між терапевтичною дією і побічними ефектами клодронату та концентрацією клодронату в плазмі крові чітко не встановлений. Кліренс клодронату нирками знижується при нирковій недостатності, проте інші фактори, пов’язані з віком пацієнта, метаболізмом препарату та інші патологічні стани не впливають на його фармакокінетичний профіль.

Показання для застосування.

·Концентрат

Гіперкальціємія, пов’язана із малігнізацією.

·Таблетки і капсули

Гіперкальціємія та остеоліз, пов’язані із малігнізацією.

Зменшення частоти виникнення кісткових метастазів при первинному раку молочної залози. 

Спосіб застосування та дози.

Клодронат виводиться переважно нирками. Зважаючи на це, при лікуванні клодронатом необхідно забезпечувати споживання достатньої кількості рідини.

·Діти

Безпека та ефективність клодронату у дітей не з’ясована.

·Люди похилого віку

Немає рекомендацій для людей похилого віку щодо спеціального дозування. У клінічних випробуваннях були задієні пацієнти старше 65 років, і не було описано жодних побічних ефектів, специфічних для такої групи пацієнтів.

Внутрішньовенна інфузія (тільки для короткочасної терапії)

Перед та під час лікування слід забезпечити адекватну гідратацію, та проводити моніторинг функції нирок та рівня кальцію в сироватці крові.

Період часу, необхідний для нормалізації рівня кальцію в сироватці крові після інфузії клодронату, значно відрізняється у різних пацієнтів. У разі необхідності внутрішньовенну інфузію можна повторювати з метою контролю рівня кальцію в сироватці крові або продовжити лікування клодронатом у вигляді пероральних форм препарату.

·Дорослі пацієнти з нормальною функцією нирок

Клодронат вводиться внутрішньовенно шляхом інфузії по 300 мг/добу (одна 5-мл ампула /добу) після розведення вмісту ампули у 500 мл розчину натрію хлориду (9 мг/мл) або 5 % розчину глюкози (50 мг/мл). Приготовлений таким чином розчин необхідно вводити шляхом інфузії. Тривалість інфузії повинна складати не менше 2 годин. Інфузії проводять кожного дня до нормалізації рівня кальцію в крові, що зазвичай досягається протягом 5 днів. Зазвичай, терапія не повинна тривати більше 7 днів. Альтернативно, дозу, що відповідає 1500 мг клодронату, можна вводити одноразово, після розведення вмісту 5 ампул у 500 мл одного із рекомендованих вище розчинів, при цьому тривалість інфузії повинна складати 4 години. 

·Пацієнти з нирковою недостатністю

Рекомендується при інфузії зменшувати дози клодронату у таких пацієнтів згідно з наведеною таблицею:

Ступінь ниркової недостатності:

кліренс креатиніну, мл/хв

Зменшення дози, %

50-80

25

12-50

25-50

<12

50

Рекомендується вводити 300 мг клодронату шляхом інфузії перед гемодіалізом, а у дні, в які не здійснюється діаліз, знижувати дозу на 50 %. Схему лікування слід обмежувати до 5 днів. Слід зауважити, що при перитоніальному діалізі клодронат повільно видаляється із кровообігу.

Пероральне застосування

Капсули препарату Бонефос слід ковтати цілими. Таблетки Бонефос (800 мг) можна розділити на дві половинки для полегшення ковтання, проте їх необхідно застосувати за один прийом. Таблетки препарату Бонефос не слід подрібнювати або розчиняти перед застосуванням.

Добову дозу, що становить 1600 мг, рекомендується приймати у вигляді однієї дози. При застосуванні вищих доз частину дози, що перевищує 1600 мг, рекомендується приймати окремо (як другу дозу) за рекомендованою нижче схемою.

Одноразову добову дозу та першу дозу з двох (при застосуванні препарату двічі на добу) бажано приймати ранком натщесерце, запиваючи склянкою води. Пацієнт не повинен вживати їжу, пити (окрім чистої води) і приймати будь-які інші пероральні препарати упродовж однієї години після приймання препарату Бонефос.

Якщо призначено приймати препарат двічі на добу, перша доза повинна прийматися, як описано вище. Другу дозу слід застосовувати між прийманнями їжі, не раніше як через дві години після та не менше ніж за годину перед вживанням їжі, напоїв (окрім чистої води) або будь-яких інших пероральних лікарських засобів.

В жодному разі не слід застосовувати клодронат з молоком, їжею або препаратами, які містять кальцій чи інші бівалентні катіони, тому що вони впливають на всмоктування клодронату.

·Дорослі пацієнти з нормальною функцією нирок

Гіперкальціємія, пов’язана із малігнізацією.

Для лікування гіперкальціємії внаслідок малігнізації клодронат рекомендується вводити внутрішньовенно. Проте, якщо застосовується пероральна терапія, використовується висока початкова доза, що складає 2400 мг або 3200 мг на добу і, залежно від індивідуальної відповіді на терапію, її можна знижувати поступово до 1600 мг на добу для підтримання нормокальціємії.

Остеоліз, пов’язаний із малігнізацією

При пероральній терапії підвищеної резорбції кісток без гіперкальціємії дозування препарату підбирається індивідуально. Початкова рекомендована доза становить 1600 мг на добу. У разі клінічної необхідності, доза може бути підвищена, проте не рекомендується перевищувати добову дозу, що становить 3200 мг.

Зменшення частоти виникнення кісткових метастазів при первинному раку молочної залози

Рекомендована доза становить 1600 мг на добу.

Пацієнти з нирковою недостатністю

Клодронат виводиться, головним чином, нирками. Зважаючи на це, потрібно застосовувати його з обережністю у пацієнтів з нирковою недостатністю; застосування добової дози, що перевищує 1600 мг, не повинно бути безперервним.

Рекомендується зменшувати дози клодронату у таких пацієнтів згідно з наведеною таблицею:

Ступінь ниркової недостатності

Кліренс креатиніну, мл/хв

Доза

Легкий

50 – 80

1600 мг/добу

(не рекомендується зменшення дози)

Помірний

30 – 50

1200 мг/добу

Тяжкий

< 30

800 мг/добу

Побічна дія.

Найбільш поширеним зареєстрованим побічним ефектом є діарея, зазвичай, легкого ступеня і спостерігається частіше при застосуванні високих доз.

У рандомізованому, плацебо-контрольованому клінічному дослідженні, під час якого вивчалась профілактика кісткових метастазів при первинному операбельному раку молочної залози, безпека препарату оцінювалась за участю 1079 пацієнтів, і неважка діарея була єдиним побічним ефектом, що значно частіше спостерігався у групі, що отримувала клодронат (1600 мг/добу упродовж 2 років) у порівнянні з групою, яка отримувала плацебо. У рандомізованому, плацебо-контрольованому клінічному дослідженні за участю 5592 пацієнтів віком 75 років або старших, що отримували 800 мг клодронату на добу упродовж 3 років для профілактики переломів кісток внаслідок остеопорозу тільки діарея, нудота і блювання спостерігалися частіше у порівнянні з групою плацебо.

У таблиці зазначаються побічні реакції, що можуть спостерігатися у зв’язку з пероральним та внутрішньовенним застосуванням препарату, хоча частота реакцій може відрізнятися.

Системи та органи

Часті

(≥ 1/100 і <1/10)

Рідкі

(≥ 1/10000, <1/1000)

Безсимптомна гіпокальціємія

Симптоматична гіпокальціємія, підвищення рівня паратироїдного гормону в сироватці, асоційоване зі зниженням рівня кальцію в сироватці, підвищення рівня лужної фосфатази в сироватці*

Розлади з боку шлунково-кишкового тракту

Діарея**, нудота**, блювання**

 

Гепатобіліарні порушення

Підвищення рівня трансаміназ, зазвичай у межах норми

Підвищення рівня трансаміназ, що удвічі перевищує межі норми, не пов’язане із порушенням функції печінки

Шкіра та підшкірна клітковина

 

Реакція гіперчутливості, виражена у вигляді шкірної реакції

*

у пацієнтів з метастазуванням може також спостерігатися внаслідок захворювання печінки та кісток

**

Зазвичай, легкого ступеня

Нижченаведені побічні ефекти були зареєстровані на підставі пост-маркетингових даних.

·Респіраторні розлади

Розлади зовнішнього дихання у пацієнтів з аспірин-чутливою астмою, реакції гіперчутливості.

·Захворювання нирок та сечових шляхів

Порушення функції нирок (підвищення рівня креатиніну у сироватці та протеїнурія), ураження нирок важкого ступеня, особливо після швидкої внутрішньовенної інфузії високих доз клодронату (див. розділ «Спосіб застосування та дози», пункт «Пацієнти з нирковою недостатністю»).

При супутньому застосуванні нестероїдних протизапальних засобів, особливо часто диклофенаку, повідомлялось про поодинокі випадки ниркової недостатності, у поодиноких випадках з летальним кінцем.

·Захворювання, пов’язані із кістково-м’язовою системою та сполучними тканинами

Повідомлялось про розвиток остеонекрозу щелепи, головним чином, у пацієнтів, які раніше отримували лікування амінобісфосфонатами, таким як, наприклад, золедронат і памідронат (див. також розділ «Особливості застосування»).

Протипоказання.

Гіперчутливість до діючої речовини або до будь-якого із компонентів препарату. Одночасна терапія іншими бісфосфонатами.

Передозування.

·Симптоми

Повідомлялося про підвищення рівня креатиніну в сироватці і порушення функції нирок після внутрішньовенного введення високих доз клодронату

·Лікування

Лікування передозування повинно бути симптоматичним. Необхідно забезпечити адекватну гідратацію і контроль за функцією нирок та рівнем кальцію у сироватці.

Особливості застосування.

При лікуванні клодронатом потрібно забезпечити споживання достатньої кількості рідини. Це особливо важливо при внутрішньовенній інфузії клодронату та при лікуванні пацієнтів з гіперкальціємією або нирковою недостатністю.

З обережністю слід застосовувати клодронат при лікуванні пацієнтів з нирковою недостатністю.

Внутрішньовенне введення доз, значно вищих від рекомендованих, може призвести до порушення функції нирок, особливо якщо інфузія проводиться надто швидко.

Повідомлялось про розвиток остеонекрозу щелепи, що, зазвичай, пов’язується із випадінням зубів і/або місцевим інфекційним процесом (включаючи остеомієліт), у пацієнтів, хворих на рак, схема лікування яких включає внутрішньовенне і пероральне застосування бісфосфонатів. Більшість з цих пацієнтів також отримували хіміотерапію та кортикостероїди.

Необхідно розглянути питання про доцільність проведення профілактичного лікування зубів у пацієнтів із супутніми факторами ризику (наприклад, рак, хіміотерапія, радіотерапія, кортикостероїди, неналежна гігієна ротової порожнини) перед терапією бісфософонатами. Необхідно уникати інвазивних маніпуляцій у ротовій порожнині під час лікування бісфософонатами.

При розвитку остеонекрозу щелепи під час терапії бісфософонатами хірургічні втручання у ротовій порожнині можуть погіршити стан пацієнта. Стосовно пацієнтів, які потребують стоматологічних маніпуляцій немає жодних даних, що вказують на можливість зниження ризику розвитку остеонекрозу щелепи внаслідок припинення терапії бісфософонатами.

Лікар повинен виважено підійти до схеми лікування пацієнта, зважаючи на користь від лікування порівняно з ризиком у кожному окремому випадку. 

Вагітність та лактація

Хоча у тварин клодронат проникає крізь плацентарний бар’єр, невідомо, чи проникає він у плід людини. Більше того, невідомо, чи клодронат може викликати ушкодження плода та чи впливає він на репродуктивну функцію людини. Зважаючи на це, клодронат не слід застосовувати під час вагітності, за винятком випадків, якщо терапевтичний ефект, значно переважає ризик.

Невідомо, чи екскретується клодронат у грудне молоко. Оскільки багато препаратів екскретується у грудне молоко і через потенційний ризик розвитку клінічно значущих зумовлених клодронатом побічних реакцій у грудних дітей, не рекомендується годувати груддю під час терапії клодронатом.

 Вплив на здатність керувати автомобілем і працювати з механізмами.

Не відомо.

Несумісність.

Сумісність концентрату для приготування розчину для інфузій при змішуванні з іншими препаратами або розчинами для ін’єкцій не вивчалася. Зважаючи на це, концентрат повинен бути розведений та вводитися як рекомендовано вище. 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Одночасне застосування з іншими бісфосфонатами протипоказане.

Повідомлялось про зв’язок між порушенням функції нирок та застосуванням клодронату при одночасному прийманні нестероїдних протизапальних засобів, особливо часто диклофенаку.

Внаслідок підвищення ризику розвитку гіпокальціємії необхідна особлива обережність при одночасному застосуванні клодронату з аміноглікозидами.

При супутному використанні естрамустину фосфату з клодронатом підвищується концентрація естрамустину фосфату у сироватці максимум на 80 %.

Клодронат утворює поганорозчинні комплекси з бівалентними катіонами. Зважаючи на це, клодронат не слід вводити внутрішньовенно з розчинами, що містять бівалентні катіони (наприклад, розчин Рінгера). Крім цього, таблетки/капсули клодронату не слід вживати з їжею та лікарськими засобами, що містять бівалентні катіони (наприклад, антациди або препарати заліза).

Умови та термін зберігання. Термін придатності капсул - 5 років, таблеток – 3 роки, концентрату для приготування розчину для інфузій - 3 роки.

Капсули зберігати в недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 °С, таблетки – при температурі не вище 30 °С, концентрат для інфузій – не вище 30 °С, його не можна заморожувати.

Приготовлений розчин після розведення повинен зберігатися не більше доби при температурі 2 – 8 °С.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка.

По 100 капсул у пластиковому флаконі з кришкою в упаковці.

По 10 таблеток, вкритих оболонкою, у блістері. По 6 блістерів у картонній коробці.

По 5 ампул з безбарвного, прозорого скла 1-го типу на 5 мл в упаковці.

Виробники. Байєр Оу, Фінляндія, ЙєнаГексал Фарма ГмбХ, Німеччина.

Адреса: FIN-20210 Turku, Pansiontie 47, Finland (Фінляндія),

Otto-Schott-Strasse 15, 07745 Jena, Germany (Німеччина).