Наші люди на роботу
з хворим горлом не ходять!

Золоте правило кожного лікаря — якщо захворіли, сидіть вдома — дотримуватись вдається небагатьом. Тому варіант переносити хворобу «на ногах» ми обираємо набагато частіше, аніж дотримуємося слушних порад лікаря. На жаль, такий вибір часто є небезпечним як для самого хворого, так і для тих, хто його оточує.

Шукаємо причину болю в горлі

Майже кожна застуда розпочинається з болю у горлі, бо ж саме через нього в організм потрапляють повітря і їжа. У горлі повітря зігрівається, зволожується, очищується від вірусів, мікробів і механічних домішок.

Мигдалики як найважливіший орган імунної системи виконують при цьому роль бар’єра на шляху інфекції. Через те, що вони мають нерівну поверхню із ходами і складками (їх називають лакунами і криптами), збільшується площина, яка здатна впоратися з мікробами.

Однак, якщо мигдалики втрачають свою захисну функцію, у лакунах накопичуються мікроби і розвивається запалення.

У сезон застуд і грипу біль у горлі зазвичай провокують віруси. Поглянувши у дзеркало, на слизовій оболонці горла можна побачити крихітні прозорі пухирці, схожі на крапельки поту. Вони й підтверджують вірусну причину нездужання.

Проте дуже часто за кілька днів, а іноді й відразу до вірусної інфекції приєднується бактеріальна, оскільки при вже порушеному вірусами захисному бар’єрі мікроби ніщо не стримує, вони активно розмножуються і проявляють агресію.

Зазвичай ангіну зумовлюють стрептококи. Її ознаками є гнійні «пробки» і наліт на мигдаликах.

Заразитися легко

Втім, не лише ангіна, але й інші, на перший погляд не настільки складні захворювання горла, можуть загрожувати важкими ускладненнями. Наприклад, тонзиліт — інфекційне ураження мигдаликів, для якого характерні ранішній однобічний біль, відчуття стороннього тіла у горлі і проблеми з ковтанням.

Небезпека для колег на роботі. У період загострення тонзилітом можна заразитися. Він передається через особисті речі, посуд, рукостискання. За деякими даними, від хронічного тонзиліту потерпає майже 10% дорослого населення.

Небезпека для хворого. Тонзиліт спричиняють бактерії, тобто він розвивається вторинно після ГРВІ. Саме тому захворювання можна помітити не одразу, задавнити чи недолікувати — і воно швидко перейде у хронічну форму. Тонзиліт знижує імунітет носоглотки, на його фоні стрімко розвиваються інші інфекції і, зокрема, стоматит.

Як полегшити біль у горлі: п’ять кроків

1. Змініть спосіб харчування. Жодної їжі, що може травмувати горло під час ковтання, ніяких приправ і прянощів. Надавайте перевагу кашам, першим стравам, запеченим овочам. Їжте їх у теплому, а не в холодному чи гарячому вигляді.

2. Створіть комфортні умови для горла. Оскільки при вдиханні сухого повітря слизова оболонка зневоднюється, це додатково знижує її захисні властивості. Тому частіше робіть вологе прибирання, покладіть на батареї центрального опалення зволожені рушники, а на підвіконня — ємності з водою. Оптимальна вологість повітря для хворого горла — 40–60%.

3. Полощіть горло кожні 2–3 год. Цей простий і добре відомий кожному з дитинства спосіб лікування дійсно є ефективним, оскільки при цьому з поверхні мигдаликів і глотки механічно видаляються мікроби, віруси і продукти їхньої життєдіяльності.

3. Полощіть горло кожні 2–3 год. Цей простий і добре відомий кожному з дитинства спосіб лікування дійсно є ефективним, оскільки при цьому з поверхні мигдаликів і глотки механічно видаляються мікроби, віруси і продукти їхньої життєдіяльності.

4. Частіше ковтайте. Чим інтенсивніше це робити, тим активніше горло буде очищатися від мікробів і слизу, а біль і запалення минуть швидше. Зрештою, саме на цьому принципі ґрунтується дія багатьох лікарських засобів місцевого застосування для лікування хворого горла, зокрема, льодяників, пастилок і таблеток для розсмоктування.
Ліки від болю в горлі зазвичай мають знеболювальні, протинабрякові та дезінфекційні властивості. При місцевому застосуванні ця речовина в необхідній кількості потрапляє якраз у місця запалення, де активно діє і прискорює процес одужання.

5. Якщо самолікування за 2–3 дні не дало бажаного результату, варто звернутися до лікаря. Коли стрептококовий тонзиліт чи фарингіт вийде за межі глотки, захворювання може стати системним, тобто уразити весь організм. У зоні ризику — суглоби, нирки і серце. Задавнена хвороба горла може стати пусковим механізмом розвитку ревматичної вади серця і гломерулонефриту.