7 способів профілактики раку прямої кишки

Кидаємо палити, записуємось до спортзалу і починаємо їсти курку.

Колоректальний рак це злоякісне утворення в тканинах епітелію товстого кишківника і прямої кишки людини. Це найпоширеніша онкологічна хвороба після раку легенів, простати й молочної залози у світі. В Україні на неї хворіє 37 осіб з 100 000 населення.

З огляду на небезпеку захворювання, дорожнечу і складність лікування, варто задуматися про його профілактику.

1. Стежте за вагою

У жовтні 2018 року в журналі JAMA Oncology опублікували цікаве дослідження. Протягом 22 років вчені відстежували здоров’я 85 000 жінок і встановили, що люди з зайвою вагою хворіють на колоректальний рак приблизно у 2 рази частіше, ніж ті, хто тримає себе у формі. Тому досить заїдати все стреси солодким. Ідіть краще до спортзалу.

2. Не бійтеся навантажень

У 2016 році під час дослідження національного інституту раку США виявилося, що висока фізична активність знижує ризик розвитку раку товстої кишки на 16 відсотків. Тому біг, довгі піші та велосипедні прогулянки, силові вправи це важливий пункт в профілактиці онкозахворювання. А ще це просто і зазвичай безкоштовно.

3. Перегляньте раціон

Доведено, що вживання червоного м’яса (яловичина і баранина) і оброблених м’ясних виробів (ковбаса, балик) підвищують ризик розвитку колоректального раку. А от фрукти та овочі навпаки. Також фахівці виступають за дієтичне м’ясо (курка, індичка, кролик). Цікаво, що ще 50 років тому захворювання у світі було не дуже поширене. Адже люди харчувалися менше і гірше. Тому його часто називають «раком ситого життя».

4. Не пийте надміру

Раніше вживання міцних алкогольних напоїв вважалося прерогативою чоловіків. І буцімто саме тому у них частіше виникали пухлини в кишківнику і прямій кишці. Але зараз жінки стрімко наздоганяють. Тому пам’ятайте, що лікарі не рекомендують чоловікам випивати більш як два коктейля в день, а жінкам понад одного.

5. Кидайте палити

Так-так. Паління це не тільки рак легенів, але і підвищення ризику виникнення будь-якого онкозахворювання на 80 відсотків. Напрочуд огидна звичка.

6. НПЗП: добре, але обережно

Серед фахівців існує думка, що люди, які приймають аспірин, ібупрофен і інші нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) рідше хворіють на колоректальний рак. При цьому, у ліків є і неприємні побічні ефекти, такі як виразка шлунка. Так що без потреби, вживати їх не варто. Краще вдатися до попередніх пунктів.

7. Проходьте медичне обстеження

Найчастіше колоректальний рак знаходять лише після того, як пацієнт починає страждати на сильний біль у животі або кривавий стілець. Буває, що на цій стадії хвороба не обмежується кишківником і поширюється далі організмом. Тоді шансів на виживання майже не залишається. Тому фахівці рекомендують раз на рік перевіряти кал на кров і аномальні ділянки ДНК, а раз на 10 років робити колоноскопію. Завдяки цьому винаходові, хворобу нарешті можна ідентифікувати вчасно і перемогти (відсоток виживання зараз становить 90%).

Запам’ятайте і не хворійте!